Porozumienie Fortum, BASF i Nornickel ws. recyklingu akumulatorów | MOTOFAKTOR

Porozumienie Fortum, BASF i Nornickel ws. recyklingu akumulatorów

Fortum, BASF i Nornickel podpisały list intencyjny, ws. budowy klastra recyklingu akumulatorów w Harjavalta w Finlandii, obsługującego rynek EV.

Utworzenie klastra recyklingu akumulatorów przez Fortum, BASF i Nornickel umożliwiłoby pomyślną realizację cyklu zamkniętego przez ponowne wykorzystanie ważnych metali obecnych w zużytych bateriach.

 

Wykorzystywanie metali z akumulatorów pochodzących z recyklingu do produkcji nowych materiałów akumulatorowych ma zapewnić znaczną redukcję CO2 w produkcji pojazdów elektrycznych. Dodatkową redukcję CO2 można osiągnąć poprzez wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Finlandii do procesu recyklingu.

Recyklując cenne metale w akumulatorach litowo-jonowych, zmniejszamy oddziaływanie elektrycznych akumulatorów samochodowych na środowisko, uzupełniając dostawy kobaltu, niklu i innych metali o znaczeniu krytycznym ze źródeł pierwotnych. Dzięki naszej poprzedniej transakcji przejęcia fińskiej spółki wzrostowej Crisolteq, eksperta w dziedzinie hydrometalurgicznej obróbki o niskiej emisji CO2, jesteśmy bardzo dumni, że Fortum jest teraz w stanie zwiększyć współczynnik odzysku cennych materiałów w akumulatorach litowo-jonowych z 50% do ponad 80%.

Head of Business Development, Fortum Recycling and Waste - Tero Holländer

 

BASF zamierza wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu w planowanej fabryce prekursorów materiałów akumulatorowych w Harjavalta w Finlandii.

Połączenie produkcji i recyklingu materiałów akumulatorowych umożliwia gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez jego zamknięcie. Aby napędzać elektryfikację, koncentrujemy się na dostarczaniu rozwiązań dla materiałów aktywnych katod o wysokiej gęstości energii i wysokiej wydajności ekstrakcji litu w celu recyklingu baterii.

wiceprezes ds. Rafinacji metali szlachetnych, chemikaliów i recyklingu akumulatorów w BASF - Tim Ingle

 

Strony dążą do wspierania produkcji i wykorzystania odpowiedzialnie wytwarzanych surowców wtórnych na rynku akumulatorów.

Nowoczesny zakład recyklingu obok Nornickel Harjavalta umocniłby swoją pozycję jednej z najbardziej zrównoważonych rafinerii niklu na świecie. Ta konfiguracja jest idealna do zrównoważonego przetwarzania dwóch głównych metali stosowanych w akumulatorach litowo-jonowych. Opracowywanie rozwiązań w zakresie recyklingu nie tylko wesprze strategię Nornickel polegającą na dalszym obniżaniu śladu węglowego i poprawie zrównoważonego rozwoju, ale jest również niezbędne, aby umożliwić przemysłowi sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na metale krytyczne w sektorze pojazdów elektrycznych.

dyrektor zarządzający , Nornickel Harjavalta - Joni Hautojärvi

 

Źródło: Fortum

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).