Porozumienie Fortum, BASF i Nornickel ws. recyklingu akumulatorów | MOTOFAKTOR

Porozumienie Fortum, BASF i Nornickel ws. recyklingu akumulatorów

person Adrian Januszkiewicz 10/03/2020

Fortum, BASF i Nornickel podpisały list intencyjny, ws. budowy klastra recyklingu akumulatorów w Harjavalta w Finlandii, obsługującego rynek EV.

Utworzenie klastra recyklingu akumulatorów przez Fortum, BASF i Nornickel umożliwiłoby pomyślną realizację cyklu zamkniętego przez ponowne wykorzystanie ważnych metali obecnych w zużytych bateriach.

 

Wykorzystywanie metali z akumulatorów pochodzących z recyklingu do produkcji nowych materiałów akumulatorowych ma zapewnić znaczną redukcję CO2 w produkcji pojazdów elektrycznych. Dodatkową redukcję CO2 można osiągnąć poprzez wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Finlandii do procesu recyklingu.

Recyklując cenne metale w akumulatorach litowo-jonowych, zmniejszamy oddziaływanie elektrycznych akumulatorów samochodowych na środowisko, uzupełniając dostawy kobaltu, niklu i innych metali o znaczeniu krytycznym ze źródeł pierwotnych. Dzięki naszej poprzedniej transakcji przejęcia fińskiej spółki wzrostowej Crisolteq, eksperta w dziedzinie hydrometalurgicznej obróbki o niskiej emisji CO2, jesteśmy bardzo dumni, że Fortum jest teraz w stanie zwiększyć współczynnik odzysku cennych materiałów w akumulatorach litowo-jonowych z 50% do ponad 80%. Tero Holländer Head of Business Development, Fortum Recycling and Waste

 

BASF zamierza wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu w planowanej fabryce prekursorów materiałów akumulatorowych w Harjavalta w Finlandii.

Połączenie produkcji i recyklingu materiałów akumulatorowych umożliwia gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez jego zamknięcie. Aby napędzać elektryfikację, koncentrujemy się na dostarczaniu rozwiązań dla materiałów aktywnych katod o wysokiej gęstości energii i wysokiej wydajności ekstrakcji litu w celu recyklingu baterii. Tim Ingle wiceprezes ds. Rafinacji metali szlachetnych, chemikaliów i recyklingu akumulatorów w BASF

 

Strony dążą do wspierania produkcji i wykorzystania odpowiedzialnie wytwarzanych surowców wtórnych na rynku akumulatorów.

Nowoczesny zakład recyklingu obok Nornickel Harjavalta umocniłby swoją pozycję jednej z najbardziej zrównoważonych rafinerii niklu na świecie. Ta konfiguracja jest idealna do zrównoważonego przetwarzania dwóch głównych metali stosowanych w akumulatorach litowo-jonowych. Opracowywanie rozwiązań w zakresie recyklingu nie tylko wesprze strategię Nornickel polegającą na dalszym obniżaniu śladu węglowego i poprawie zrównoważonego rozwoju, ale jest również niezbędne, aby umożliwić przemysłowi sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na metale krytyczne w sektorze pojazdów elektrycznych. Joni Hautojärvi dyrektor zarządzający , Nornickel Harjavalta

 

Źródło: Fortum

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).