Porady serwisowe Lemförder dla Volkswagena T5 | MOTOFAKTOR

Eksperci marki Lemförder, należącej do ZF Aftermarket, przygotowali wskazówki dotyczące naprawy jednego z najbardziej popularnych pojazdów dostawczych – Volkswagena T5.

33,2 mln samochodów dostawczych znajduje się w ciągłym użytkowaniu w całej Unii Europejskiej. Licząca ponad 6,2 mln pojazdów Francja ma zdecydowanie największą flotę samochodów dostawczych.

 

Kolejne kraje na liście to: Hiszpania (4,6 mln), Wielka Brytania (4,4 mln) i Włochy (4,2 mln). W Polsce zarejestrowanych jest około 3,3 mln tego typu pojazdów.

 

Pojazdy te są często używane codziennie do przewozu dużych ładunków, co oznacza, że podlegają one również dużym obciążeniom i szybszemu zużyciu. Samochody dostawcze we wszystkich kategoriach wiekowych, znacznie częściej nie przechodzą corocznej kontroli stanu technicznego pojazdu w porównaniu do samochodów osobowych. Wskaźnik awaryjności samochodów dostawczych powyżej dziesięciu lat wynosi 30%.

 

Wiele firm w pełni wykorzystuje dzienną dopuszczalną ładowność swoich pojazdów. Podczas gdy samo podwozie może być zaprojektowane i dostosowane do tego rodzaju pracy, przeguby kulowe i drążki kierownicze, łączniki stabilizatora oraz inne części układu kierowniczego i zawieszenia są narażone na znaczące obciążenia.

 

ZF Aftermarket zaleca warsztatom wizualną kontrolę elementów zawieszenia i sprawdzenie go pod kątem prześwitu za każdym razem, gdy samochód dostawczy pojawia się w warsztacie. Oczywiście, zalecana jest również wymiana uszkodzonych i zużytych elementów, jeśli zachodzi taka konieczność. Jest to jedyny sposób na zagwarantowanie bezpiecznego prowadzenia pojazdu i upewnienie się, że przejdzie on kontrolę stanu technicznego.

ZF Aftermarket: porady serwisowe dla Volkswagena T5

Volkswagen T5 jest jednym z najpopularniejszych pojazdów w segmencie poniżej 3,5 tony. ZF Aftermarket pod marką Lemförder dostarcza szeroką gamę części zawieszenia, w tym wahacze, łączniki stabilizujące i elementy gumowo-metalowe mocowań.

 

W tym modelu samochodu bardzo często dochodzi do uszkodzeń spowodowanych zużyciem mocowania amortyzatora ze względu na za małe łożyskowanie w pierwszej generacji tej konstrukcji. Po jakimś czasie Volkswagen zastąpił ten element wersją z większym łożyskiem, chociaż obie wersje nadal można znaleźć na drogach.

 

ZF Aftermarket oferuje oba warianty, ale zaleca klientom uaktualnienie do nowej wersji w modelach, w których nadal znajdują się łożyska pierwszej generacji. Podczas usuwania uszkodzonych części mechanik musi zawsze pamiętać, który z dwóch wariantów jest zamontowany w pojeździe.

 

Uszkodzony talerz oporowy dla sprężyny we wcześniejszym wariancie łożyska oznacza konieczność wymiany całego zespołu, ponieważ nowe talerze sprężyny nie są już dostępne na rynku. W związku z tym warsztat musi zainstalować nowe mocowanie amortyzatora, sprężyny i łożysko kulkowe.

 

ZF Aftermarket zawsze zaleca również wymianę tych części parami na całej osi, aby zapewnić spójne prowadzenie pojazdu po obu stronach.

 

Podczas wymiany wahacza w modelu T5 należy wziąć pod uwagę pewne punkty. Po usunięciu starej części mechanik powinien wyczyścić powierzchnię nośną sworznia kulowego na zwrotnicy za pomocą papieru ściernego, a następnie odpowiedniego środka czyszczącego.
W przeciwnym razie cząstki rdzy i brudu mogą przeniknąć przez przegub kulowy do nowego wahacza, powodując jego szybsze zużycie.

 

Pracownik warsztatu nie może dokręcać śrub mocujących i nakrętek, gdy samochód znajduje się na podnośniku, a zawieszenie jest w stanie pełnego rozprężenia. W takiej sytuacji łożyska gumowe mogą ulec deformacji podczas opuszczania pojazdu na koła. To niepożądane napięcie wstępne łożysk może prowadzić do przedwczesnego zużycia.

 

Następnym krokiem jest opuszczenie pojazdu do momentu całkowitego naprężenia elementów zawieszenia. Mogą jednak obowiązywać przepisy regulujące położenie dokręcania śrub i nakrętek w zależności od modelu pojazdu – zwróć uwagę na instrukcję montażową. Wszystkie dane dotyczące podwozia określone przez producenta pojazdu odnoszą się do jego pozycji konstrukcyjnej względem nadwozia.

 

Przydatny może być podnośnik samochodowy z czterema punktami podparcia. Umożliwia dokręcenie śrub i nakrętek momentem podanym przez producenta. Na koniec warsztat musi sprawdzić i ustawić zbieżność kół zgodnie ze specyfikacją podaną przez producenta.

Nowe produkty w ofercie elementów zawieszenia marki Lemförder

ZF Aftermarket stale poszerza swoją ofertę elementów zawieszenia do samochodów dostawczych. Nowe pozycje w portfolio obejmują:

 

  • Osłonę osi i układu kierowniczego do Forda Transit/Tourneo Custom;
  • Wewnętrzne drążki kierownicze, drążki kierownicze i końcówki drążka kierowniczego do Citroëna Jumpy/Peugeota Expert/Toyoty Proace;
  • Mocowania tylnej osi i mocowania stabilizatora dla VW T5/T6 oraz Crafter;
  • Mocowania przedniej osi i wahacze do VW Crafter;
  • Wahacz przedniej osi i zwrotnica do Renault Kangoo oraz Mercedesa Citan.

Źródło: ZF

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).