Porady Nokian na zimę | MOTOFAKTOR

Porady Nokian na zimę

person Adrian Januszkiewicz 18/12/2018

Pod względem warunków drogowych zima to zdecydowanie najtrudniejsza z pór roku.

Niebezpieczne warunki jazdy zimą powodują, że wielu kierowców nie czuje się wtedy pewnie za kierownicą. Jak pokazują statystyki, odsetek wypadków z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców jest bardzo wysoki. Mimo tego, oni także mogą cieszyć się zimowym krajobrazem pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o swój samochód oraz zamontowane na nim opony.

Okres zimowy wiąże się z dużymi wahaniami pogody, a zmiany przyczepności auta spowodowane pokrywającymi powierzchnię jezdni śniegiem i lodem mogą dla początkujących kierowców stanowić duże zaskoczenie. Co więcej, ograniczona widoczność oraz gołoledź czy zalegające na drogach błoto pośniegowe mają znaczny wpływ na sterowność oraz wydłużenie drogi hamowania pojazdu. Mika Kuusi kierowca testowy Nokian Tyres

 

Świeżo upieczeni kierowcy z reguły dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki na drogach. Sytuację utrudnia fakt, iż wielu z nich rzadko siada za kierownicą. Krótkie podróże z domu do sklepu nie wystarczą, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie, jeśli chodzi o jazdę w zimowych warunkach.

Kierowcy, którzy rzadko siadają za kółkiem mogą mieć duży problem, aby poradzić sobie na trudnych i wymagających trasach przy zmiennych warunkach pogodowych. Wielu świeżo upieczonych kierowców obawia się jazdy w centrum miasta, korków, parkowania czy prowadzenia po zmierzchu. Mika Kuusi

Lepsza kontrola dzięki praktyce

Według danych Komisji Europejskiej, wśród śmiertelnych ofiar wypadków drogowych dominują kierowcy pomiędzy 16, a 24 rokiem życia. Ryzyko kolizji w ich przypadku jest dwu-, a czasem nawet trzykrotnie większe w porównaniu do bardziej doświadczonych kierowców. Wśród przyczyn wypadków z udziałem niedoświadczonych kierowców dominują utrata kontroli nad pojazdem oraz nadmierna prędkość. Najczęściej dochodzi do nich nocą, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.

 

Stan pojazdu oraz znajomość jego funkcji znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Młodzi kierowcy często poruszają się starszymi modelami samochodów, które nie są wyposażone w system wspomagania kierowcy ani inne systemy bezpieczeństwa. Zamiast starszych pojazdów gorszego sortu, początkujący kierowcy powinni wybierać możliwie najbezpieczniejsze auta.

Także w przypadku nowszych modeli samochodów ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowują się w ekstremalnych warunkach. W okresie zimowym utrata kontroli nad pojazdem następuje najczęściej w czasie zmiany pasa ruchu w końcowym etapie wyprzedzania. Martin Dražík Produkt Manager Nokian Tyres

 

Dražík przestrzega jednak, że w wypadku dużych SUV-ów nawet automatyczne systemy i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa nie są w stanie zapobiec wypadnięciu samochodu z drogi przy zbyt dużej prędkości.

Jeśli rzadko siadasz za kółkiem zainwestuj w dobre opony

Oprócz stanu pojazdu, początkujący kierowcy powinni zwracać uwagę także na kondycję opon. Kierowcom, którzy rzadko siadają za kółkiem M. Dražík radzi zainwestować w najlepsze modele opon z najnowszych linii.

Najnowsze modele opon z pewnością zapewnią najlepszą możliwą przyczepność, a zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne – większa kontrolę i bezpieczeństwo w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni. Mimo, że nowo zakupione ogumienie z pewnością jest w świetnym stanie, nie należy zapominać o regularnej kontroli stanu bieżnika oraz ciśnienia powietrza w oponach. Martin Dražík

 

Martin Dražík i Mika Kuusi, od lat związani zawodowo z branżą samochodowa i oponiarską przypominają początkującym kierowcom:

 

„Zimą kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy. Jedyny sposób, aby się wprawić to jak najwięcej jeździć samochodem.”

Prowadź bez obaw! – Wskazówki dla początkujących kierowców:

  • Pewność siebie za kierownicą osiągniesz tylko dzięki praktyce. Puste parkingi świetnie nadają się do testowania zachowania samochodu w różnych warunkach. Wiele szkół jazdy oferuje także specjalne kursy prowadzenia samochodu w trudnych warunkach również dla tych, którzy już mają prawo jazdy.
  • Należy regularnie ćwiczyć jazdę po śliskiej nawierzchni, aby poznać zachowanie auta w poślizgu. W tym celu można skorzystać ze specjalnych torów testowych na zamarzniętych jeziorach. Trzeba jednak pamiętać, że ich nawierzchnia jest zwykle nieco bardziej śliska niż drogi pokrytej śniegiem czy lodem.
  • Kluczem jest opanowanie. Zamiast wpadać w panikę, gwałtownie i ostro hamować czy sztywno prostować ręce, staraj się utrzymać kontrolę nawet w niespodziewanych sytuacjach, a także zwracać uwagę na miejsca, gdzie mógłbyś w razie potrzeby zjechać.
  • Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to pozornie błaha czynność, która jednak ma decydujące znacznie podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Pojazdy z nieodpowiednio napompowanymi oponami mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób w czasie manewrów wymijania przy dużych prędkościach. Jak sprawdzić ciśnienie w oponach.

 

Porad udzielali kierowca testowy Nokian Tyres, Mika Kuusi oraz Product Manager Nokian Tyres, Martin Dražík.

 

Źródło: Nokian Tyres

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).