Porada mechanika ważnym kryterium wyboru oświetlenia samochodowego | MOTOFAKTOR

Porada mechanika ważnym kryterium wyboru oświetlenia samochodowego

person Joanna Piszcz 22/11/2019

Kierowcy uzyskują informacje o żarówkach samochodowych przede wszystkim od mechaników oraz sprzedawców w sklepach z częściami samochodowymi.

Taką tendencję pokazały badania przeprowadzone na zlecenie firmy Osram przez Instytut ARC Rynek i Opinia. Respondenci niezmiennie wskazują sklepy z częściami samochodowymi jako miejsca, w których najczęściej kupują żarówki samochodowe. Podobnie jak w poprzednich badaniach, w dalszej kolejności wskazywane są warsztaty samochodowe i stacje benzynowe. Zakupów przez internet najczęściej dokonują młodzi kierowcy (25 34 lata).

Miejsca zakupu samochodowych źródeł światła

Nadal do najważniejszych kryteriów, jakimi się kierują kierowcy przy zakupie żarówek czy lamp ksenonowych należą cena i trwałość. Jednak w porównaniu z poprzednimi badaniami znaczenie obu tych kryteriów systematycznie spada (cztery lata temu cena była istotna dla 56% badanych).

 

Rośnie natomiast znaczenie barwy światła, zasięgu czy ilości światła. Ten ostatni parametr okazał się ważny dla 26% ankietowanych, podczas gdy dwa lata wcześniej wskazywał go co piąty kierowca.

Kryteria wyboru

Coraz więcej osób deklaruje, że jakość jest dla nich ważniejszym kryterium wyboru żarówki niż cena. Badani, którzy kierują się ceną, zwykle uzasadniają to warunkami finansowymi chęcią zaoszczędzenia pieniędzy (26%) lub trudną sytuacją finansową (25%). Z kolei respondenci kierujący się jakością zaznaczają, że jakość wiąże się z trwałością żarówki (44%), a także z bezpieczeństwem i lepszą widocznością na drodze (22%).

 

Respondenci w szczególności kobiety (kobiety 53%, mężczyźni 40%) uzyskują informacje o żarówkach samochodowych przede wszystkim od mechaników oraz sprzedawców w sklepach z częściami samochodowymi. Z kolei mężczyźni częściej od kobiet czerpią wiedzę o żarówkach ze źródeł internetowych oraz z czasopism.

Źródła wiedzy

81% ankietowanych deklaruje, że przepaloną żarówkę wymienia natychmiast po zauważeniu usterki. 4% przyznaje, że zdarza im się jeździć z przepaloną żarówką dłużej niż tydzień. Największa grupa kierowców (42%) wymienia tylko tę żarówkę, która się przepaliła. To błąd, bo żarówki mają zbliżoną trwałość i jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce się przepali także druga.

 

30% kierowców deklaruje, że wymienia jednocześnie dwie żarówki, mimo że przepaliła się jedna. Co trzeci ankietowany twierdzi, że zdarzyło mu się wymienić żarówki profilaktycznie. Warto to robić, mając doświadczenie, ile mniej więcej wytrzymują żarówki w naszym aucie, zwłaszcza przed długą trasą.

 

Ankietowani są zdania, że cena żarówki przewyższa koszt jej wymiany u mechanika. I o ile w większości przypadków mogą mieć rację, to są samochody, w których wymiana żarówki wymaga demontażu zderzaka czy reflektora. A wówczas koszt żarówki przestaje być istotny. Ponad połowa badanych (58%) jest zdania, że wymiana dwóch żarówek jednocześnie jest bardziej opłacalna niż osobne wymiany pojedynczych żarówek. To ciekawe, bo wcześniej tylko 30% ankietowanych deklarowało, że wymienia obie żarówki naraz.

Rola mechanika przy zakupie i wymianie żarówki

Większość respondentów oczekuje, że w trakcie wizyty w warsztacie uzyskają poradę lub rekomendację ze strony mechanika. Mechanicy na ogół udzielają porad, jednak często robią to dopiero po tym, jak klient zada im pytanie.

Oczekiwanie rekomendacji od mechanika

Rekomendacje ze strony mechaników dotyczą głównie właściwości żarówki. Kierowcy liczą się ze zdaniem i poleceniem mechaników. Aż 93% zadeklarowało zastosowanie się do rekomendacji specjalisty.

Uzyskana rekomendacja

Produkty premium

Zdaniem badanych, żarówki wysokiej jakości można rozpoznać głównie po tym, że świecą przez długi czas od momentu ich zakupu i dobrze oświetlają drogę. Mniej więcej co piąty respondent uważa, że wysoka jakość żarówki wiąże się z odpowiednią jasnością i barwą jej światła, a także z jej marką. Aż 26% badanych nie umiało sprecyzować kiedy żarówkę można uznać, za produkt dobrej jakości.

Jakość i produkty premium

Coraz więcej osób deklaruje, że słyszało o którymkolwiek z rodzajów żarówek o podwyższonych parametrach. Podobnie jak dwa lata temu, najbardziej znanymi wśród respondentów rodzajami żarówek specjalistycznych są żarówki o przedłużonej trwałości, a także żarówki wytwarzające więcej światła i świecące dalej.

 

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat wzrosło zainteresowanie żarówkami o przedłużonej trwałości (42%) i wytwarzającymi więcej światła (32%). Żarówki wytwarzające więcej światła i o dłuższej jego wiązce częściej kupują mężczyźni. Z kolei żarówki emitujące światło przypominające barwę lamp ksenonowych
kupują częściej młodzi kierowcy (25 34 lata).

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).