Ponad 2 mld zł przychodu Grupy Auto Partner SA po 3 kwartałach 2022 | MOTOFAKTOR

Ponad 2 mld zł przychodu Grupy Auto Partner SA po 3 kwartałach 2022

person Adrian Januszkiewicz 17/11/2022

Grupa Auto Partner SA po dziewięciu miesiącach 2022 r. zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 2,1 mld zł, co oznacza wzrost o 25,3% r/r.

 

 

Po raz pierwszy w naszej historii przebiliśmy barierę 2 mld zł przychodów już po trzech kwartałach roku, tym samym zbliżając się do wyniku sprzedaży za cały rekordowy rok 2021. Było to możliwe dzięki zwiększeniu przychodów ze sprzedaży aż o 25%. Wzrost ten w znacznej mierze wynikał z istotnego – aż o 37,3% r/r – zwiększenia sprzedaży generowanej poza Polską. Dziś około 50% naszych przychodów pochodzi z eksportu. Warto podkreślić, że choć sprzedaż zagraniczna charakteryzuje się niższą marżą brutto, to jest dla nas korzystna m.in. ze względu na niższe koszty operacyjne. Jednocześnie nasza dynamika sprzedaży w Polsce wyniosła 15% – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

 

Poza utrzymującym się dużym popytem na części samochodowe, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, pozytywny wpływ na wyniki Grupy miał szereg czynników wynikających z wewnętrznych decyzji. Do głównych z nich zaliczamy rozszerzanie asortymentu oraz jego lepsze dopasowanie do potrzeb klientów z różnych segmentów cenowych, a także dostosowanie cen produktów do rosnących kosztów. Należy też zaznaczyć, że pomimo wysokiej inflacji utrzymaliśmy rentowność marży brutto ze sprzedaży na wysokim, ponad 29-procentowym, poziomie – podkreśla Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

 

Analizując wyniki Grupy trzeba pamiętać o zaniżeniu bazy do porównania kosztów operacyjnych rok do roku (i tym samym zawyżenia bazy w przypadku rentowności EBIT) z powodu wpływu uzyskanego wsparcia z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (w kwocie 8,9 mln zł), przyznanego na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

 

Za sam III kwartał przychody Grupy przekroczyły 751,2 mln zł (+22,8% r/r), EBITDA wyniosła 84 mln zł (+15,3% r/r), a zysk netto był na poziomie 53,7 mln zł (+5,3% r/r).

 

Auto Partner realizuje sprzedaż łącznie na ponad 30 rynkach. Grupa utrzymuje niskie zadłużenie – wskaźnik dług netto/EBITDA znajduje się na poziomie 1,3.

Wybrane dane finansowe po III kwartale 2022 roku

Jesteśmy pozytywnie nastawieni do naszych perspektyw dalszego rozwoju. Bardzo dobrze rozpoczęliśmy ostatni kwartał roku – szacunkowe przychody ze sprzedaży Grupy za październik 2022 r. wyniosły 254,7 mln zł, czyli ponad 25% więcej niż rok temu. Oznacza to, że po 10 miesiącach już przebiliśmy ubiegłoroczny poziom sprzedaży – ocenia Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

 

Źródło: Auto Partner SA

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).