Polskie organizacje branżowe podpisały deklarację COP26 | MOTOFAKTOR

Polskie organizacje branżowe podpisały deklarację COP26

person Adrian Januszkiewicz 22/11/2021

PSPA, CEE GTI oraz EV klub Polska złożyły podpisy pod deklaracją COP26. Oznacza to, że zwiększą one działania na rzecz popularyzacji e-mobilności.

Na 26. Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu w Glasgow (COP26) podpisana została deklaracja, zobowiązująca do wspólnego dążenia do rejestracji wyłącznie zeroemisyjnych samochodów osobowych i dostawczych na rynku nowych pojazdów. Jej sygnatariuszami są 33 państwa, 39 miast i regionów z całego świata, a także kilkadziesiąt firm z branży motoryzacyjnej oraz największych operatorów flot, instytucji finansowych i innych podmiotów. W tym gronie znalazła się także Polska oraz trzy organizacje, rozwijające rynek elektromobilności w Polsce.

 

Poparcie dla odejścia od konwencjonalnych wersji napędowych na rzecz nowych, zeroemisyjnych wersji pojazdów ekologicznych odmian, w okresie najbliższych 14 lat, wyraziło m.in. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). To największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności, która od lat przekonuje, że zrównoważenie transportu jest jednym z najważniejszych wyzwań z punktu widzenia ochrony klimatu i zatrzymania procesu globalnego ocieplenia.

 

Podpisana przez polski rząd deklaracja o zakazie sprzedaży nowych pojazdów osobowych i dostawczych o napędzie spalinowym do 2035 r. stanowi pierwsze takie zobowiązanie w historii. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych od lat argumentuje, że ten kierunek działań jest jedynym i pragmatycznym krokiem, jeśli zależy nam na zdrowiu publicznym i kondycji środowiska naturalnego. Te cele możemy osiągnąć przechodząc na zrównoważony transport – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA, Wiceprezydent AVERE.

 

PSPA to nie jedyna organizacja, która podpisała się pod tym symbolicznym dokumentem. Na liście sygnatariuszy jest również Central and Eastern Europe Green Transport Initiative (CEE GTI). To platforma współpracy powołana przez PSPA i Słowackie Stowarzyszenie Pojazdów Elektrycznych (SEVA), której celem jest rozwój bezemisyjnego transportu drogowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Głos płynący z tego regionu jest nad wyraz ważny, mimo że kraje do niego należące charakteryzują się mniejszym PKB na mieszkańca, opóźnionymi reformami sektora transportowego, wysokim nasyceniem rynku pojazdami z drugiej ręki. Ponadto są często pomijane lub niewłaściwie charakteryzowane w dyskusjach na poziomie europejskim dotyczących e-mobilności.

 

Pomimo tego, Środkowo-Wschodnia Europa (CEE) znacznie odbiega od poziomu zaawansowania rynku zeroemisyjnych pojazdów od Zachodniej Europy, dyskusja dotycząca niwelowania dwóch prędkości rozwijania sektora zeroemisyjnego na Starym Kontynencie musi odbywać się z jej udziałem. Naszym celem jest zwiększanie liczby pojazdów elektrycznych na drogach państw regionu oraz rozwój infrastruktury ułatwiający zeroemisyjny i bezpieczny przepływ ludzi i towarów w Europie. Nie mogło zabraknąć naszego podpisu pod deklaracją COP26 – mówi Aleksander Rajch z CEE Green Transport Initiative.

 

W ślad za PSPA i CEE GTI również Global EV Drivers Alliance (GEVA), reprezentująca 44 kluby i organizacje zrzeszające użytkowników aut elektrycznych w 28 państwach na świecie, wyraziła swoją aprobatę dla pomysłu, podpisując się pod deklaracją. GEVA została założona przez kluby użytkowników EV reprezentujące m.in. Stany Zjednoczone, Norwegię, Wielką Brytanię, Francję, Niderlandy, Szkocję, Kanadę i Polskę, a dokładniej przez EV Klub Polska. GEVA w ramach COP26 złożyła również deklarację wzywającą liderów państw do zobowiązania się, że 100% sprzedawanych nowych pojazdów osobowych i dostawczych do 2030 r. będzie pojazdami typu plug-in, a do 2035 r. pojazdami elektrycznymi – zeroemisyjnymi. EV klub Polska aktywnie wspierał zbieranie podpisów pod dokumentem. Dzięki staraniom klubu, podpis pod deklaracją złożyło 100 polskich kierowców samochodów elektrycznych.

 

Proces dekarbonizacji transportu jest kluczowy w walce o lepsze jutro, dlatego dołożyliśmy starań, by pod naszą petycją znalazło się jak najwięcej nazwisk z całego świata. W ramach Global EV Drivers Alliance wsparliśmy również deklarację o zakazie sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych do 2035 r., którą uważam za jedną z ważniejszych decyzji w skali globalnej. Teraz jest czas na realizację postulatów, by jak najszybciej móc przejść na zeroemisyjny transport – komentuje Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska.

 

Deklaracja jest dostępna TUTAJ.

 

Źródło: PSPA

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).