Polski Ład: kolejne zmiany w podatkach | MOTOFAKTOR

Polski Ład: kolejne zmiany w podatkach

person Adrian Januszkiewicz 24/03/2022

Rząd zdecydował się na kolejne zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, które mają dać więcej korzyści podatnikom.

Proponowane zmiany są odpowiedzią na sygnały płynące od podatników, w tym przedsiębiorców oraz ekspertów. Chcemy zapewnić większą przewidywalność rozliczeń podatkowych i kolejny raz obniżyć podatki – mówi wiceminister finansów Artur Soboń – Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach. Zależy nam na tym, by ostateczny kształt przepisów został wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną, w tym z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi, księgowymi i doradcami podatkowymi.

12-proc. PIT na skali

Rząd zaproponował obniżenie stawki PIT z 17% do 12% w progu podatkowym 120 tys. zł. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4%, czyli prawie o 1/3.

 

Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników.

 

Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 r. PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach podatku ma nie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników.

Preferencje przy składce zdrowotnej

To rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Według zapisów zmian, będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

 

W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19% zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.

Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej

Rząd chce zrezygnować z tzw. ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie deklaruje gwarancję, że zmiany będą dla podatników korzystne lub neutralne. Osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej).

 

Przy okazji reformy rząd chce tez zrezygnować z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.

Nowe zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach

Rozwiązany ma być problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o prace, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączących pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom mają mieć możliwość upoważnienia nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3600 zł).

 

W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek ma wynieść 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy mają być w stanie w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.

 

Rząd deklaruje chęć uchylenia również podwójnego obowiązku wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywać ma jednolity system obliczania zaliczek.

 

Zwiększyć ma się też rola płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponowane jest podwyższenie wynagrodzenia płatnika.

Dla samotnych rodziców

Przywrócona została możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Dzięki temu samotni rodzice dwukrotnie mają skorzystać z kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie ma zastąpić wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. ulgę w wysokości 1500 zł.

Preferencje dla rodzin i dzieci

Proponowane jest również zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta ma wzrosnąć z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).

 

Rząd deklaruje, że chce też, by renty rodzinne małoletnich dzieci nie były doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko ma być traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać ma z kwoty wolnej 30 tys. zł.

 

Rząd uważa też, że ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków miało by nie być podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu.

Wpływy z 1 proc. dla OPP

Przygotowany został specjalny mechanizm mający łagodzić skutki zmniejszonego wpływu z 1% PIT dla sektora OPP. Dzięki niemu ma być wyrównana różnica w sytuacji, gdy łączna kwota środków przekazanych z 1% PIT w danym roku dla OPP będzie niższa niż w 2022 r.

Bezpieczny budżet i wpływy do JST

Proponowane zmiany mają nie dotknąć samorządów. JST mają otrzymać rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej.

Dłuższy termin na JPK_PIT i CIT

Wydłużony ma być termin na przekazywanie JPK_CIT i JPK_PIT. Nowy termin przekazywania JPK w zakresie ksiąg rachunkowych ma zostać przesunięty na 2025 r.

Konsultacje społeczne

Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r.

 

Szerokie konsultacje potrwać mają od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r.

 

Projekt ma być konsultowany m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych, przedstawicielami przedsiębiorców w tym m.in. Rzecznikiem MŚP.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).