Polska przeciw zakazowi rejestracji aut spalinowych od 2035 r. | MOTOFAKTOR

Polska przeciw zakazowi rejestracji aut spalinowych od 2035 r.

person Adrian Januszkiewicz 28/06/2022

Ministrowie Sprawiedliwości oraz Klimatu i Środowiska, a także rzecznik rządu poinformowali, że nie może być zgody na ustalony przez UE zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 r.

 

Przedstawiciele polskiego rządu twardo sprzeciwili się realizacji założeń unijnych co do zakazu rejestracji aut spalinowych poczynając od roku 2035. Wśród nich znalazła się m.in. Ministra Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, która swój sprzeciw wyraziła na Twitterze.

Przed nią to samo stanowisko zaprezentowali wczoraj Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Polski rząd powinien jasno zakomunikować Komisji Europejskiej, że na to nie będzie zgody. Mam nadzieję, że nasz wniosek w tej sprawie zostanie przyjęty ze zrozumieniem i przegłosowany przez cały rząd. Jesteśmy polskimi politykami. Mamy obowiązek myśleć o polskich portfelach i o polskich rodzinach – podkreślił Zbigniew Ziobro podczas wczorajszej konferencji prasowej we Wrocławiu.

 

Stanowisko polskiego rządu jest negatywne. Premier, wraz z minister Moskwą, prowadzili w ostatnim czasie rozmowy w zakresie budowy koalicji państw przeciwnych temu, między innymi z rządem czeskim – powiedział z kolei rzecznik rządu w TVP Info, którego zdaniem duże nadzieje w zablokowaniu projektu można pokładać w nadchodzącej w następnym półroczu prezydencji czeskiej w Unii Europejskiej.

Pięć krajów za opóźnieniem dyrektywy UE

Jak podał Reuters, pięć państw Unii Europejskiej (Włochy, Portugalia, Słowacja, Bułgaria i Rumunia) zaproponowało ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 90% do 2035 roku oraz o 100% do 2040 roku. Cele emisji spalin dla lekkich samochodów dostawczych to 80% do 2035 roku i 100% do 2040 r.

 

Bruksela podkreśla że data 2035 r. jest kluczowa, ze względu na średnią żywotność nowych samochodów, która wynosi wynosi 15 lat. Według UE przesunięcie terminu uniemożliwiłby osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.

 

8 czerwca br. Parlament Europejski głosował za wyznaczeniem 2035 roku jako daty zakazu sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych na terenie Unii Europejskiej. W przyszłym tygodniu ministrowie krajów należących do UE mają uzgodnić wspólne stanowisko w tej sprawie. Dalsze działania będą obejmowały negocjacje z parlamentem UE.

 

Według Reutersa UE negocjuje kolejne prawo wymagające od krajów zainstalowania milionów ładowarek samochodowych w tej dekadzie.

 

Źródło: Twitter/Ministerstwo Sprawiedliwości/TVP Info/IBRM Samar

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).