Polacy z ABB współtworzą ładowarki do Formuły E | MOTOFAKTOR

Polacy z ABB współtworzą ładowarki do Formuły E

person Adrian Januszkiewicz 18/09/2020

Naukowcy z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie będą odpowiedzialni za rozwój technologii ładowania dla bolidów Gen 3 w Formule E.

ABB jest sponsorem tytularnym elektrycznej serii od sezonu czwartego (2017-2018). Bolidy Gen 3 – lżejsze, szybsze i wydajniejsze energetycznie niż ich poprzednicy – mają być wykorzystywane od sezonu dziewiątego (2022-2023). Wspólnie z inżynierami FIA i Formuły E, zespoły biznesu Elektryfikacji ABB pracują obecnie nad mobilnymi stacjami do ładowania, które będą mogły obsługiwać dwa bolidy jednocześnie.

 

W stworzenie innowacyjnego rozwiązania zaangażowany jest między innymi zespół z ABB w Polsce. Najważniejsza część prac realizowana jest w krakowskim centrum technologicznym. Polscy naukowcy odpowiadają m.in. za projekt i rozwój produktu.

Tworzymy zupełnie nowy projekt kompaktowej, mobilnej stacji do ładowania zgodnie ze specyfikacją Formuły E, wykorzystując do tego niektóre elementy najnowszej ładowarki dużych mocy ABB. Ładowarki będą mieć specyficzne rozmiary, będą charakteryzować się dużą gęstością mocy i bazować na innowacyjnych modułach. Paweł Błaszczyk szef projektu

 

Urządzenia mają być wykorzystywane w dniu wyścigowym przez zespoły Formuły E. Jedna stacja ma być w stanie ładować dwa bolidy jednocześnie mocą 80 kW każdy poprzez złącze CCS2 (Combo 2). Aby zoptymalizować proces ładowania, specjalny system ma pozwolić na monitoring urządzeń i zarządzanie przepływem energii.

 

Obecnie rozwój technologii elektromobilności to jeden z obszarów działania Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Tamtejsi naukowcy projektują m.in. stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych, z których korzystają już operatorzy transportu miejskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych.

ABB FIA Formula E to więcej niż wyścig. To platforma innowacyjności, która napędza rozwój pojazdów elektrycznych i koniec końców przyczynia się do zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. Jesteśmy dumni z bycia częścią Formuły E, a decyzja FIA o podniesieniu serii elektrycznych wyścigów do rangi Mistrzostw Świata zwiększa ich znaczenie. Tarak Mehta dyrektor biznesu Elektryfikacji ABB
Formuła E rozwija się w oparciu o pierwszy, udany etap partnerstwa z ABB. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć tę współpracę o integrację technologii z bolidem Gen 3. ABB dostarczy krytyczne rozwiązania, które usprawnią produkt wyścigowy i zademonstrują nowe możliwości w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych. Jaime Reigle prezes Formuły E

 

ABB bierze aktywny udział w tegorocznym Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (16-22 września), podkreślając znaczenie elektromobilności w rozwoju bardziej ekologicznego transportu i inteligentnych miast. Formuła E stała się platformą, dzięki której ta technologia dynamicznie się rozwija.

 

Źródło: ABB

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).