Podsumowanie akcji Autostrada do elektromobilności | MOTOFAKTOR

EV Klub Polska oraz Autopay podsumowali akcję "Autostrada do elektromobilności", zrealizowaną w ramach kampanii elektromobilni.pl.

Dobiega końca czteromiesięczna kampania „Autostrada do elektromobilności”, organizowana przez EV Klub Polska i Autopay w ramach kampanii elektromobilni.pl. Od 18 czerwca do 10 października 2021 r. użytkownicy aut w pełni elektrycznych (BEV, ang. battery electric vehicles), którzy należą do EV Klub Polska, mogli przejeżdżać bez opłat na dwóch autostradach objętych videotollingiem: AmberOne A1 na trasie Gdańsk – Toruń (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś) oraz A4 na odcinku Katowice – Kraków (węzeł Murckowska – węzeł Balice). Ich łączny dystans wynosi 276 km.

Ponad 160 tys. km za darmo

Uczestnicy pilotażowego projektu odbyli łącznie 3898 podróży autami elektrycznymi, z czego prawie 54% odbyło się na odcinku Gdańsk – Toruń, a 46% na odcinku Katowice – Kraków. W ich trakcie pokonali bez opłat prawie 102 tys. km po AmberOne A1 i ponad 59 tys. km po autostradzie A4. Najczęściej przejazdy odbywały się w piątki i soboty, kiedy to zarejestrowano prawie 33% wszystkich podróży. Rozkład ruchu w całym tygodniu był już dość równomierny i wynosił dla poszczególnych dni od 12,1% do 16,7%.

 

Zdecydowanie większe zróżnicowanie widać analizując rozkład dobowy. Największe natężenie ruchu było między godzinami 10:00 a 19:00, z tym że wyraźny szczyt następował między godz. 16:00 a 18:00 (16,3% wszystkich przejazdów). W godzinach wieczornych i nocnych ruch wyraźnie spadał, osiągając minimalny poziom między 4:00 a 5:00 nad ranem (0,4%). Wyraźny skok następował około 6:00 rano.

 

 

Tesla, a później długo, długo nic

Zdecydowana większość, bo aż 1681 przejazdów (43%) odbyła się autami marki Tesla, głównie Modelem 3 (1149 razy). Wszystkie auta tego producenta pokonały ponad 77 tys. km. Drugi na liście jest Nissan Leaf, który osiągnął wynik o ponad połowę niższy – odnotowano go 818 razy z przejechanym dystansem ponad 24 tys. km. Blisko 16 tys. km pokonały trzecie w zestawieniu samochody marki Kia, które pojawiły się na trasach 312 razy. Łącznie w trakcie kampanii zarejestrowano 21 marek aut.

 

Zestawienie przejazdów dla poszczególnych użytkowników pokazuje czterech liderów, którzy odbyli po wyznaczonych trasach ponad 100 podróży. Rekordzista pokonał prawie 5,5 tys. km w trakcie 226 przejazdów po autostradzie A4. Kolejni trzej rekordziści zarejestrowani zostali kolejno 129, 121 i 120 razy. Pierwszy z nich podróżował po AmberOne A1, pokonując ponad 3,8 tys. km, pozostali dwaj jeździli po autostradzie A4 i przejechali 3,4 oraz 2,9 tys. km.

Prawie 19 ton CO2 mniej

Biorąc pod uwagę dane zebrane przez JATO Dynamics, dzięki pokonaniu ponad 160 tys. km samochodami elektrycznymi, udało się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 18 950 kg.

Cieszymy się, że naszą wspólną akcją z EV Klub Polska przyczyniliśmy się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery o kilkanaście ton. W skali globalnej to ma oczywiście symboliczne znaczenie, ale tego typu symbole są potrzebne, by konieczne zmiany - w tym spopularyzowanie niskoemisyjnych form transportu - przyspieszyły. Miłosz Kurzawski członek zarządu Autopay Mobility
Naszym celem była promocja elektromobilności i zeroemisyjnego transportu, w tym udowodnienie, że bezproblemowo można pokonywać dłuższe trasy samochodami o alternatywnych napędach. To nam się na pewno udało pokazać. Teraz przyszedł czas na szczegółową analizę kampanii. W niedługim czasie zaprezentujemy rekomendacje dotyczące kontynuowania akcji. Łukasz Lewandowski koordynator EV Klub Polska, organizator akcji "Autostrada do elektromobilności"

 

Źródło: EV Klub Polska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).