Podróbki na rynku oświetlenia samochodowego | MOTOFAKTOR

Podróbki na rynku oświetlenia samochodowego

Tanie, niemarkowe i pochodzące z niepewnego źródła produkty są najczęściej niskiej jakości, a ich stosowanie może być wręcz niebezpieczne.
24/02/2020

Problem żarówek „udających” te oryginalne stanowi duży problem nie tylko dla producentów oświetlenia, lecz także dla dystrybutorów, warsztatów samochodowych i samych klientów. Często pakowane są one w pudełka bez oznaczeń lub wręcz sprzedawane są bez opakowań. W domowych warunkach trudno jednak stwierdzić, czy dane źródło światła jest oryginalnym produktem znanej firmy, czy też tylko go udaje.

 

Z podróbkami na rynku oświetlenia samochodowego od lat walczy firma OSRAM.

Niestety na polskim rynku jest nadal sporo podróbek. Polacy, kierujący się zazwyczaj ceną, są łatwym celem dla nieuczciwych sprzedawców. Pocieszające jest to, że na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować zmniejszanie się skali tego zjawiska. Lampy ksenonowe nie są już najnowszą technologią i ceny markowych, oryginalnych produktów stały się bardziej przystępne, przez co zmniejszyła się znacznie atrakcyjność tanich podróbek. Jest to także efekt m.in. akcji informacyjnych, dzięki którym poprawiła się wiedza na ten temat wśród konsumentów. Intensywne działania prowadzone wspólnie z policją także przynoszą efekty. Policja bardzo chętnie współpracuje i chroni konsumentów. Poza tym zdają także egzamin narzędzia takie jak program zaufania OSRAM.

Marketing Manager Automotive EE & MEA w firmie OSRAM - Magdalena Bogusz

 

Najczęściej na podróbki można natknąć się na portalach aukcyjnych, a jednym z elementów, który powinien wzbudzić podejrzenia, jest niska cena.

Nierynkowa, niska wartość oraz brak oryginalnego opakowania to jasny sygnał, że produkt nie jest oryginalny. OSRAM nie sprzedaje produktów w opakowaniach zastępczych. Opakowanie zastępcze może oznaczać bardzo wiele – np. to, że lampa pochodzi z niesprawdzonego źródła (np. z kradzieży) albo jest oryginalna, ale była już używana i została wyjęta z rozbitego samochodu. Jeżeli sprzedawca argumentuje, że oryginalne opakowanie uległo uszkodzeniu – też powinna zapalić się czerwona lampka, bo być może także i lampa została uszkodzona.

- Magdalena Bogusz

 

Produkty podrobione nie podlegają żadnym kontrolom, ich produkcja odbywa się z wykorzystaniem najtańszych komponentów, przy minimalnym zaangażowaniu specjalistycznej wiedzy technicznej, przez co parametry poboru prądu jak i emisji światła są zmienne, a jakość finalnego produktu znacznie odbiega od standardu i może stwarzać wiele zagrożeń.

 

Wadliwa geometria i brak wyraźnej linii odcięcia światła mogą powodować oślepianie uczestników ruchu drogowego i niewłaściwych części drogi. Oprócz tego stosowanie niskiej jakości produktów przyczynia się do uszkodzeń układu elektrycznego i przetwornic, matowienia odbłyśnika, mętnienia soczewki, rozszczelnienia reflektora, a w najgorszych przypadkach może grozić nawet eksplozją gazu znajdującego się w bańce lampy.

 

By ułatwić rozróżnienie oryginału od podróbki, od kilku lat firma OSRAM udostępnia swoim klientom narzędzie do weryfikacji pochodzenia lamp ksenonowych, dostępne na stronie www.osram.pl/trust, które już wkrótce ma zostać rozszerzone o możliwość sprawdzenia i potwierdzenia oryginalności również dla kompletów żarówek halogenowych (tzw. duoboxów).

Dzięki dostępnym u nas narzędziom, jak np. Program zaufania www.osram.pl/trust, każdy kupujący lampę ksenonową, a niedługo również i żarówkę halogenową w duo-boxie może po zakupie sprawdzić jej oryginalność. Jeśli weryfikacja nie przebiegnie prawidłowo, konsument ma prawo zwrócić produkt do sprzedawcy. Wskazane jest także zgłoszenie sprawy na policję. W trakcie weryfikacji mogą pojawić się również wątpliwości – np. otrzymamy informację, że kod był sprawdzany wiele razy w przeszłości lub prawidłowy kod nie będzie odpowiadał danym z trzonka lampy. Można zwrócić się wtedy do nas przekazując produkt wraz z opakowaniem i dowodem zakupu. Lampa zostanie szczegółowo sprawdzona w laboratorium i jeśli okaże się podróbką, zawiadomimy policję. Robiliśmy to już w przeszłości. Firma OSRAM regularnie dokonuje także zakupów kontrolnych u podejrzanych sprzedawców i sprawdza sprzedawane przez nich produkty. Policja chętnie współpracuje z producentem, który dostarcza rzetelnych informacji i szybko weryfikuje podróbki.

- Magdalena Bogusz

 

Ze statystyk OSRAM wynika, że większość weryfikacji kończy się wynikiem pozytywnym, co świadczy o oryginalności produktu, choć zdarzają się złe wiadomości. Część zapytań to również sytuacje wątpliwe – takie, gdy np. unikatowy kod na lampie nie jest spójny z numeracją na opakowaniu. W takich przypadkach zalecany jest kontakt z firmą OSRAM, która oferuje pełne wsparcie i pomaga wyjaśnić sytuację.

 

Kluczową rolę w walce z podróbkami odgrywają także warsztaty samochodowe, będące bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu pomiędzy producentem źródeł światła a konsumentem. Wymieniając żarówki czy lampy w serwisie, kierowcy zdają się na poradę i fachowość mechanika.

 

Dlatego warsztat powinien być miejscem, gdzie montuje się tylko oryginalne produkty. A żeby tak się stało serwisy powinny przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych źródeł zakupu. To tutaj kierowcy powinni też uzyskać informację o konsekwencjach, jakie może nieść za sobą montowanie w samochodzie podróbek i produktów niskiej jakości.

W pewnym sensie każdy właściciel warsztatu proponując klientowi części samochodowe bierze na siebie odpowiedzialność za efekt swojej naprawy. Dlatego warto korzystać z produktów, które zapewnią dobrą jakość i bezpieczeństwo. Należy zatem, zaopatrując się w części, zwracać szczególną uwagę na to, co się kupuje i od kogo.

- Magdalena Bogusz

 

Każdy klient, który ufa swojemu mechanikowi będzie bardzo rozczarowany, jeśli okaże się, że po zmianie lampy nie świeci ona tak jak powinna lub co gorsza jej kiepska jakość będzie powodować dalsze problemy i wydatki.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).