Podnośnik kolumnowy i najazdowy - wady i zalety | MOTOFAKTOR

Podnośnik kolumnowy i najazdowy - wady i zalety

person Redakcja 29/12/2020

Wybór optymalnego podnośnika do warsztatu samochodowego zależy od jego parametrów, ilości dostępnego miejsca czy rodzaju preferowanego napędu.

Dawniej kanał – obecnie podnośnik

W latach 90. ubiegłego wieku stałym wyposażeniem niemal każdego warsztatu samochodowego był kanał diagnostyczny. Dziś kanał powszechnie zastąpiony został podnośnikami. Mają one zasadniczą przewagę nad kanałem – pozwalają na regulację wysokości dostępu do podwozia samochodu. To oznacza lepszą dostępność serwisowanego pojazdu, wygodę pracownika i komfort pracy. Kanałów diagnostycznych, w przeciwieństwie do podnośników, nie trzeba jednak serwisować.

W warsztatach samochodowych powszechnie wykorzystywane są podnośniki mechaniczne. Aktualnie są one przystępne cenowo i charakteryzują się dużym udźwigiem pojazdów. Stanowią nieocenioną pomoc zarówno w naprawach pojazdów, jak i w diagnostyce. Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy w głównej mierze od warunków lokalowych, w których prowadzona jest działalność warsztatowa. Leszek Zegrodnik Dyrektor Działu Współpracy z Warsztatami z Auto Partner S.A.

 

Istotnym kryterium jest dostępność miejsca i w przestrzeni, i pod powierzchnią warsztatu (konieczne jest miejsce do umieszczenia silników do siłowników). Na rynku dostępnych jest wiele modeli podnośników, które różnią się od siebie wykorzystywaną technologią, przeznaczeniem do konkretnego rodzaju działalności, a także ceną.

Naszym klientom oferujemy możliwość zakupu każdego rodzaju podnośnika. Służymy fachowym doradztwem w kwestii wyboru optymalnego rozwiązania. To, co nas wyróżnia na tle konkurencji, to szeroka oferta, dostosowana do różnych potrzeb, ale także możliwość leasingu. Leszek Zegrodnik

Podnośniki kolumnowe

Podnośniki jednokolumnowe – mają ograniczony udźwig, najbardziej popularny podnośnik na rynku polskim ma udźwig 2,5 t. Wykorzystywane są w obsłudze pojazdów osobowych i ewentualnie lekkich pojazdów dostawczych. Tego typu podnośniki, ze względu na swoje małe gabaryty i łatwość montażu, znajdują zastosowanie w warsztatach wulkanizacyjnych, a także w niektórych warsztatach lakierniczych czy blacharsko-lakierniczych.

 

Podnośniki dwukolumnowe – to podnośniki, które są obecnie najczęściej spotykanymi w warsztatach samochodowych. Stosuje się je w celu naprawy samochodu lub serwisu pojazdu. Do zalet podnośnika należy zaliczyć możliwość podniesienia pojazdu i zwolnienia kół. W celu podniesienia pojazdu w podnośnikach dwukolumnowych wykorzystuje się dwie pary ramion. Ramiona poruszają się w płaszczyźnie poziomej i mają regulowaną długość. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie pojazdów posiadających punkty podparcia praktycznie w każdym miejscu. Konstrukcja podnośnika pozwala na podnoszenie pojazdów o małym prześwicie. Podnośnik ten nie jest rekomendowany jako urządzenie służące do obsługi diagnostycznej pojazdów.

 

Zalety podnośników kolumnowych:

 

 • szeroka dostępność,
 • cena,
 • nieskomplikowana obsługa serwisowa napędów,
 • łatwość montażu,
 • łatwość użytkowania,
 • trwałość,
 • niskie koszty eksploatacji w przypadku zastosowania napędu elektrohydraulicznego.

 

Wady podnośników kolumnowych:

 

 • wpływ czynników zewnętrznych na prawidłowe działanie (konieczność zachowania czystości w najbliższym otoczeniu dla poprawnego działania),
 • różne zasady eksploatacji i serwisu w zależności od wyboru napędu służącego do podnoszenia pojazdu.

Podnośniki najazdowe

Podnośniki czterokolumnowe – to najpopularniejsza konstrukcja typu najazdowego. Pojazd unoszony jest na kołach stojących na płytach najazdowych. Są one ruchome, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowaniach ich odległości dla potrzeb różnych pojazdów (o różnym rozstawie kół). Ten rodzaj podnośnika występuje w dwóch wersjach – obsługowej oraz diagnostycznej.

 

W tej grupie podnośników wyróżniamy również kolejne podziały, m.in. w postaci dodatkowych podnośników międzyosiowych, które zlokalizowane są w centralnej części podnośnika czterokolumnowego. Konstrukcja mechaniczna, odpowiadająca za unoszenie pojazdu, oparta jest najczęściej na mechanizmie nożycowym.

 

Zalety podnośników najazdowych:

 

 • łatwość obsługi,
 • łatwość montażu,
 • oszczędność miejsca w warsztacie,
 • wielofunkcyjność podnośnika najazdowego w porównaniu z podnośnikiem kolumnowym.

 

Wady podnośników najazdowych:

 

 • koszt zakupu,
 • konieczność zachowania czystości przy elementach ruchomych płyt najazdowych i mechanizmów elektrohydraulicznych,
 • podatność na uszkodzenia elementów mechanicznych podczas wjeżdżania pojazdami.

 

Podnośniki słupowe – konstrukcje najbardziej zaawansowane technicznie, przez co stosunkowo drogie w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Do zalet podnośników słupowych należy zaliczyć możliwość zastosowania zarówno ramion do podnoszenia pojazdu, jak i ruchomych płyt najazdowych.

 

Szeroka oferta wyposażenia warsztatowego, w tym m.in. podnośników, dostępna w Auto Partner SA.

 

Źródło: Auto Partner SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).