Podczas pandemii wzrosła liczba oszustw na rynku aut używanych | MOTOFAKTOR

Podczas pandemii wzrosła liczba oszustw na rynku aut używanych

person Adrian Januszkiewicz 1/12/2020

Z powodu pandemii, w tym pogorszenia koniunktury na wtórnym rynku samochodów, szybko rośnie liczba aut, których nie należy kupować.

AAA Auto odrzuca obecnie nawet trzy czwarte samochodów, które klienci zgłaszają do zakupu. Najczęstsze powody to wady prawne, przekręcone liczniki lub stan techniczny uniemożliwiający dalszą eksploatację samochodu bez kosztownych napraw.

 

Według Petra Vaněčka, dyrektora operacyjnego sieci AAA Auto, na rynku rośnie liczba aut z problemami, których ludzie chcą się pozbyć.

Bardzo ryzykowne są samochody, które mają dużo zapisów zmiany właściciela w krótkim okresie czasie, a ostatni właściciel ma na przykład stałe miejsce zamieszkania w biurze. W kilku przypadkach ujawniliśmy, że była to próba obejścia egzekucji komorniczej. Dłużnik sprzedał pojazd kilku podstawionym osobom i miał nadzieję, że badając dokumenty, nie sprawdzimy tak odległej przeszłości. Jeśli ktoś kupi taki samochód bez dokładnej kontroli stanu faktycznego, może się zdarzyć, że komornik wkrótce zapuka do jego drzwi, skonfiskuje samochód i nigdy więcej nie zobaczy zainwestowanych pieniędzy. Petr Vaněček

 

W związku z tym, że wiele osób traci pracę z powodu pandemii koronawirusa i często tym samym traci znaczną część swoich dochodów, starają się obecnie sprzedać samochody, których stan techniczny jest zupełnie niezadowalający, a ewentualne naprawy kosztowałyby tysiące złotych.

Mieliśmy do czynienia już z kilkoma takimi samochodami. Były w takim stanie, że musieliśmy odmówić zakupu, ponieważ nie moglibyśmy ich przekazać do dalszej sprzedaży. Zwykle odrzucamy około 60% oferowanych samochodów, ale w ostatnich miesiącach mieliśmy aż około 75%. Petr Vaněček

 

Niektórzy mali importerzy samochodów z zagranicy próbują wykorzystać obecną sytuację. Po przekroczeniu granicy samochód traci praktycznie całą swoją historię. W tym momencie nieuczciwi sprzedawcy mają okazję odmłodzić auto, zmienić stan licznika czy zatuszować wypadek.

Dotyczy to głównie starszych i tańszych samochodów, które nie miały jeszcze elektronicznych książek serwisowych. Wielokrotnie pojawiały się u nas samochody, co do których było oczywiste, że posiadają ukrytą historię, a stan licznika nie odpowiada faktycznemu zużyciu auta. Petr Vaněček

 

Bez odpowiedniego sprzętu, diagnostyki, miernika grubości lakieru i dostępu do systemu eweidencyjnego, w którym można sprawdzić historię samochodu, praktycznie niemożliwe jest wykrycie wad.

Jeśli ktoś nie zna się dobrze na samochodach, zawsze powinien poprosić o pomoc doświadczonego mechanika oraz wybrać dealera, który jest w stanie zagwarantować stan faktyczny i prawny samochodu. W szczególności należy domagać się gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy okaże się nielegalne pochodzenie samochodu. Petr Vaněček

 

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).