Płyny Total do pojazdów elektrycznych i hybrydowych | MOTOFAKTOR

Płyny Total do pojazdów elektrycznych i hybrydowych

person Redakcja 25/11/2020

Total jako pierwszy na rynku, w ramach grup produktowych Total Quartz EV Fluid i Rubia EV, odpowiada na zapotrzebowanie pojazdów z silnikami elektrycznymi.

Transformacja energetyczna dzieje się na naszych oczach, a ograniczenia regulacyjne wpływają na przemysł motoryzacyjny, jak nigdy dotąd. Coraz surowsze normy dotyczące emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu, niespalone węglowodory i cząstki stałe sprawiają, że pojazdy hybrydowe i elektryczne nie są już rynkową egzotyką, a koniecznością.

 

Co ważne, koszty wytwarzania akumulatorów spadły o 75% w ciągu ostatnich pięciu lat, a hybrydowe układy napędowe nowej generacji oferują znacznie lepszą wydajność niż jeszcze 10 lat temu. Branża motoryzacyjna podjęła asertywne działania, aby uchwycić ten trend i przeznacza ogromne nakłady finansowe na badania i rozwój w tym zakresie. Nie inaczej jest w przypadku firmy Total.

Chociaż w pojazdach elektrycznych nie występuje np. olej silnikowy, pojazdy te zawierają układy, w których krążą ciecze. Ich zadaniem jest np. smarowanie i chłodzenie nowych typów układów napędowych i skrzyń biegów. Ciecze potrzebne są również do regulacji temperatury akumulatora pojazdu i systemu zarządzania energią. Total Lubrifiants, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na rynek dwie serie płynów zaprojektowanych specjalnie w celu zaspokojenia potrzeb pojazdów hybrydowych i elektrycznych: TOTAL QUARTZ EV FLUID do samochodów osobowych oraz TOTAL RUBIA EV do pojazdów ciężarowych, Andrzej Husiatyński Total Polska

 

To pierwsze gamy płynów na rynku, które odpowiadają specyficznym parametrom tych pojazdów, a także związanym z nimi ograniczeniom elektrycznym, termicznym i w zakresie wzmożonego tarcia. Płyny TOTAL QUARTZ EV FLUID oraz TOTAL RUBIA EV spełniają wymagania producentów takie, jak:

 

 • Właściwości dielektryczne – płyny stosowane w pojazdach elektrycznych muszą być izolujące, aby zapobiec powstawaniu łuku elektrycznego. Jest tak, ponieważ znajdują się one w bliskim kontakcie z elektrycznymi/elektronicznymi częściami pojazdu. Właściwości dielektryczne muszą pozostawać stabilne przez cały czas, pomimo trudnych warunków pracy: wzrostu temperatury, utleniania, wilgoci, ścierania cząstek.
 • Zgodność ze stosowanymi materiałami – płyn musi być kompatybilny z różnymi typami materiałów, aby uniknąć następujących konsekwencji: pęcznienie, pękanie, korozja itp. Miedź jest kluczowym materiałem w tych zastosowaniach. Jego wysoka przewodność elektryczna sprawia, że jest to główny element stosowany w okablowaniu elektrycznym i uzwojeniach. Dlatego niezwykle ważne jest opracowanie płynu o doskonałej kompatybilności z miedzią.
 • Właściwości termiczne – silnik elektryczny i jego osprzęt muszą pracować w określonym zakresie temperatur. Praca w temperaturach wyższych niż pożądany zakres nieuchronnie zmniejsza żywotność, sprawność i moc pojazdów. Elementy podlegają efektowi Joule’a, który polega na rozpraszaniu ciepła przez energię elektryczną. Dlatego płyn musi zapewniać wydajne odprowadzanie ciepła w temperaturach do 180°C.
 • Standardowe funkcje smarowania i właściwości cierne – aby chronić różne części mechaniczne nowych układów napędowych, gama płynów Total zapewnia standardowe smarowanie, które zapewnia prawidłowe działanie poszczególnych układów, ograniczając ich zużycie oraz zjawiska takie jak utlenianie i korozja. Oferuje również optymalne właściwości cierne, wymagane do płynnej zmiany biegów w pojazdach hybrydowych.

 

W ramach wspomnianych gam produktowych należy wyszczególnić płyny takie, jak:

 

1. Total Quartz EV Drive R – zapewnia specjalną technologię dla nowej generacji elektrycznych reduktorów układu napędowego:

 

 • Zapewnia trwałość kół zębatych i łożysk tocznych obracających się z bardzo dużą prędkością.
 • Wykazuje optymalne właściwości przeciwpieniące i uwalniające powietrze, przez cały okres eksploatacji pojazdów.
 • Opracowany z myślą o doskonałej pompowalności, nawet w bardzo niskiej temperaturze.

 

2. Total Quartz EV Drive MP – przeznaczony do reduktorów, silników elektrycznych i energoelektroniki:

 

 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Zapewnia optymalną kontrolę temperatury (nawet przy szybkim ładowaniu).
 • Zapewnia kompatybilność z cewkami miedzianymi i materiałami polimerowymi.
 • Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe (koła zębate i łożyska toczne).

 

3. Total Quartz EV Battery – to wysokowydajny płyn do zarządzania temperaturą akumulatora:

 

 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Zapewnia bardzo wysoką odporność na utlenianie.
 • Zapewnia wysoką ochronę przed ryzykiem rozprzestrzeniania się ognia.
 • Utrzymuje bardzo niską lepkość podczas całego cyklu życia pojazdu, zapewniając efektywną wymianę energii.

 

4. Total Quartz EV AMT – wysokowydajny środek smarny do zautomatyzowanej skrzyni biegów w pojazdach hybrydowych:

 

 • Zapewnia kompatybilność z cewkami miedzianymi i materiałami polimerowymi.
 • Zapewnia optymalną kontrolę temperatury.
 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe (koła zębate i łożyska toczne).
 • Gwarantuje doskonały komfort zmiany biegów i trwałość komponentów.

 

5. Total Quartz EV-AT – wysokowydajny środek smarny do hybrydowej przekładni typu Step-AT (automatyczna skrzynia biegów):

 

 • Zapewnia kompatybilność z cewkami miedzianymi i materiałami polimerowymi.
 • Gwarantuje optymalną kontrolę temperatury.
 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe (koła zębate i łożyska toczne).
 • Zachowuje doskonałe właściwości cierne, przeciwpieniące i odprowadzające powietrze.

 

Źródło: Total

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).