Płyn hamulcowy decyduje o bezpieczeństwie | MOTOFAKTOR

Płyn hamulcowy decyduje o bezpieczeństwie

person Redakcja 18/10/2018

Doskonała kondycja płynu hamulcowego ma kluczowe znaczenie dla optymalnego działania układu hamulcowego.

Jakość płynu hamulcowego ma kluczowe znaczenie dla optymalnego działania układu hamulcowego. Im więcej wody dostanie się do układu, tym szybciej osiągnięta zostanie temperatura wrzenia płynu hamulcowego, co prowadzi do powstawania pęcherzyków pary wodnej, a w najgorszym przypadku może spowodować nawet całkowite uszkodzenie układu. W związku z powyższym eksperci ZF Aftermarket zalecają, aby partnerzy warsztatowi działali na rzecz poprawy świadomości klientów w tym zakresie, zachęcając ich do regularnej wymiany płynu. Producenci płynów hamulcowych zalecają coroczną wymianę płynów hamulcowych DOT 3, które często występują w starszych pojazdach, a płynów DOT 4 i DOT 5.1 nie rzadziej niż co dwa lata.

 

Wielu kierowców obawia się, że pewnego dnia wciskając pedał hamulca nie poczują charakterystycznego oporu oraz oczekiwanego efektu hamowania. Ten przerażający scenariusz może się ziścić, jeżeli nie zadbamy o dobry stan płynu hamulcowego. Parametry płynu hamulcowego obniżają się w zależności od jego rodzaju i czasu użytkowania, co w efekcie może prowadzić do spadku skuteczności działania układu hamulcowego. Eksperci ZF Aftermarket wskazują konsekwencje braku regularnych kontroli stanu płynu hamulcowego oraz zachęcają warsztaty do oferowania swoim klientom szerszego zakres usług, a co za tym również zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Poważne przegrzanie może doprowadzić do całkowitej awarii układu

Płyn hamulcowy wypełnia pompę hamulcową, przewody oraz zaciski układu hamulca tarczowego lub/i cylinderki hamulcowe układu hamulca bębnowego. Wciskając pedał hamulca działamy mechanicznie na serwo i pompę hamulcową. Kiedy pedał jest wciśnięty, płyn hamulcowy przenosi wytworzone ciśnienie, odpowiadając finalnie za rzeczywiste hamowanie. Istnieje kilka różnych czynników, które mogą w znacznym stopniu wpływać na stan cieczy w czasie eksploatacji. Takim przykładem jest poważne przegrzanie układu hamulcowego podczas intensywnego korzystania z hamulców przez dłuższy czas. Przekroczenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego prowadzi do tworzenia się pęcherzyków pary wodnej w przewodach hamulcowych. Kolejne naciśnięcia pedału hamulca powodują ściskanie wspomnianych pęcherzyków, co jest dla kierującego odczuwalne jako gwałtowny spadek siły hamowania (z ang. fading). Bywa, że utrata siły hamowania staje się tak duża, że kierowca pozbawiony jest możliwości skutecznego zatrzymania pojazdu.

 

Jednym z powodów obniżania się temperatury wrzenia i spadku efektu hamowania może być wnikanie wody do obwodu hamulca. Konstrukcyjnie słabym punktem jest tu często otwór wentylacyjny w pokrywie zbiornika wyrównawczego, którego zadaniem jest zapewnianie niezbędnej wentylacji w przypadku wahań poziomu płynu hamulcowego. Za pomocą tego otworu wentylacyjnego układ może również niestety zasysać wilgoć z powietrza. Ponadto woda może przedostać się do zbiorniczka płynu hamulcowego przez wentylację po umyciu silnika. Przewody hamulcowe i elementy uszczelniające mogą również być odpowiedzialne za zwiększoną zawartość wody w płynie hamulcowym, ponieważ para wodna może przenikać przez gumę. Doświadczenie pokazało, jak ważny jest obecnie ten temat: eksperci marki TRW szacują, że zawartość wody w płynie hamulcowym w trzech na pięć badanych pojazdów przekracza zalecane limity bezpieczeństwa.

 

Zbyt duża ilość wody w płynie hamulcowym powoduje również korozję w układzie hamulcowym. Przewody hamulcowe, zaciski i cylinderki należy wówczas wymienić, a to generuje dodatkowe koszty. Regularna wymiana płynu hamulcowego pozwala nam zabezpieczyć wspomniane elementy a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze.

Portfolio usług dla wymagających partnerów warsztatowych

Marka TRW, która należy do portfolio produktów firmy ZF Aftermarket, oferuje swoim partnerom nie tylko szeroką gamę produktów w jakości OE dla układu hamulcowego, ale także szeroki zakres kompleksowych usług, m.in. narzędzia dostosowane do potrzeb klienta, praktyczne szkolenia oraz informacje techniczne.

 

Wszystkie produkty można zamawiać za pośrednictwem autoryzowanych dystrybutorów ZF Aftermarket.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę ZF Aftermarket

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).