Pirelli Cinturato CA67 i CN36 znów w ofercie jako OE | MOTOFAKTOR

Pirelli Cinturato CA67 i CN36 znów w ofercie jako OE

person Adrian Januszkiewicz 27/10/2022

Podczas Salonu Zabytkowych Samochodów i Motocykli w Padwie Pirelli ogłosiło, że do gamy Collezione dodano opony Cinturato CA67 i CN36 do modeli Fiata 850 i 124.

 

 

Pirelli Collezione to gama opon, w które wyposażane są najbardziej kultowe samochody z lat 1930-2000. Do serii tych produktów dodano właśnie ogumienie do modeli Fiata 850 i 124 w dwóch nowych rozmiarach opon Cinturato CA67 i CN36. Od przyszłego roku dostępna ma być również nowa wersja Cinturato CN36 dla Mercedesa W113, W123, W126, Alfy Romeo Montreal i Fiata Dino 2000 (między innymi). Prototyp tej opony został zaprezentowany w dniach 20-23 października br. podczas targów „Auto e Moto d’Epoca” w Padwie.

Klasyczne opony na zewnątrz i nowoczesne technologie wewnątrz

Pirelli odtworzyło Cinturato CA67 w rozmiarze 155 R13 i Cinturato CN36 w rozmiarze 165 R13 odpowiednio dla samochodów Fiat 850 Sport Spider i Fiat 124 Sport Coupé. Zgodnie z tradycją Pirelli Collezione, najnowsze wersje Cinturato odwzorowują oryginalne opony, które zostały wprowadzone na rynek w latach 50. i 60. XX wieku. Oddany został w nich klasyczny wygląd opon, a wewnątrz zastosowano współczesne technologie.

 

Dzięki opracowanym na nowo mieszankom opony Pirelli Collezione mają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni w porównaniu do opon z ubiegłych lat, co ma zapewniać większą niezawodność i bezpieczeństwo. Charakterystyka techniczna, która zainspirowała inżynierów Pirelli do stworzenia tych opon, jest również zgodna z pierwowzorem zdefiniowanym przez ówczesnych projektantów pojazdów. Wkład Fundacji Pirelli, która zachowuje wszystkie oryginalne rysunki i projekty, zapewnia zachowanie oryginalności w tych klasycznych oponach. Fundacja może pochwalić się obszernym archiwum liczącym około czterech kilometrów materiałów, przy czym najstarsze z nich pochodzą z 1872 roku.

Nowa rozmiarówka opon CN36 zaprezentowana na targach w Padwie

Bieżnik opony Pirelli Cinturato CN36
Bieżnik opony Pirelli Cinturato CN36

Pirelli Cinturato była flagowym produktem rewolucji oponiarskiej lat 50., charakteryzując się radialnym karkasem ze skrzyżowanymi tekstylnymi pasami. To rozwiązanie doprowadziło finalnie do pojawienia się opon sportowych. Opona CN36 została zaprojektowana specjalnie z myślą o przyczepności samochodów z segmentów High Performance i Gran Turismo (GT). Przy jej udziale odniesiono również szereg ważnych zwycięstw w rajdach, m.in. jako ogumienie dla Fiata 124 Sport w 1971 roku. Dziś CN36 nie tylko powraca do gamy Fiata 124, ale również będzie dostępna w nowym rozmiarze 195/70R14 od 2023 roku. Prototyp tej opony został zaprezentowany na stoisku dystrybutora Fratelli Rossi podczas targów „Auto e Moto d’Epoca” w Padwie, które od wielu lat są istotnym wydarzeniem w kalendarzu klasycznej motoryzacji.

Wieloletnia ścisła współpraca Pirelli i Borrani

Pirelli obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia i była również obecna na targach w Padwie obok Ruote Borrani, mediolańskiej firmy obchodzącej w 2022 roku swoje 100-lecie, która słynie z produkcji szprychowych kół. Obie firmy mają długie i bogate historie, które dzielą na przestrzeni ponad 80 lat ścisłej współpracy. Na wystawie Borrani została zaprezentowana specjalna opona Pirelli na szprychowych felgach Borrani, które były używane w samochodach Grand Prix z lat 30. XX wieku na torach dużych prędkości. Zarówno felga, jak i opona będą prawdziwymi artefaktami z epoki.

 

Źródło: Pirelli

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).