PIMOT nawiązuje współpracę z chińskim instytutem SMVIC | MOTOFAKTOR

PIMOT nawiązuje współpracę z chińskim instytutem SMVIC

person Adrian Januszkiewicz 16/11/2018

PIMOT buduje w Chinach polską markę, nawiązując strategiczną współpracę z chińskim instytutem badawczym SMVIC.

Podczas zakończonych właśnie w Szanghaju targów China International Import Expo 2018 Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) podpisał porozumienie, inicjujące jego współpracę z Shanghai Motor Vehicle Inspection Center (SMVIC). Współpraca między instytutami ma być dużym wsparciem dla polskich producentów części i komponentów samochodowych zainteresowanych wchodzeniem na rynek chiński. Porozumienie znacząco ma przyspieszyć również budowanie w Polsce kompetencji w obszarze szybko rozwijającej się elektromobilności i autonomiczności pojazdów.

 

Inicjatorem porozumienia między polskim i chińskim instytutem badawczym była Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM), która dostrzega zarówno szanse, jakie stoją przed polskimi producentami na tamtym rynku, ale i potencjał chińskiego przemysłu, który warto wykorzystać w rozwijaniu elektromobilności w Polsce. I właśnie w ich wykorzystaniu może pomóc nawiązanie współpracy z instytutem, który odgrywa główną rolę w branży motoryzacyjnej w Chinach.

 

Spotkanie Dyrekcji PIMOT z Dyrekcją SMVIC było okazją do zapoznania się z zapleczem badawczym chińskiego instytutu. SMVIC to potężny ośrodek badań pojazdów i części samochodowych w Chinach, dysponujący światowej klasy infrastrukturą i nowoczesnym zapleczem badawczym, z którego korzysta większość obecnych tam producentów. Tym bardziej, że aktualnie w Chinach zlokalizowanych jest kilkaset fabryk pojazdów, a z 1,2 mln samochodów elektrycznych poruszających się po świecie, około 65% znajduje się właśnie w Chinach. Na koniec 2018 r. przewiduje się, że na chińskich drogach znajdzie się 1 mln pojazdów elektrycznych*.

 

Porozumienie z SMVIC znacznie ma przyspieszyć rozwój PIMOT w kierunku elektromobilności i autonomiczności pojazdów oraz ułatwi dostęp do obecnych w Chinach nowoczesnych technologii. W planach są wspólne prace rozwojowe, prowadzenie badań i wymiana wiedzy w zakresie motoryzacji.

Ważnym aspektem jest możliwość wymiany naukowej studentów i doktorantów, do której zaprosimy wiodące polskie uczelnie techniczne. Zbudowane kompetencje będą także możliwe do wykorzystania w rozwijaniu koncepcji krajowego samochodu elektrycznego. dr hab. inż. Witold Luty dyrektor PIMOT

 

Współpraca obu instytutów ma przynieść też korzyści dla polskich firm, a w szczególności umożliwić:

 

  • szybsze i tańsze badanie produktów kierowanych na rynek chiński (poprzez stworzenie możliwości prowadzenia badań i homologacji w Polsce),
  • odnalezienie się w gąszczu obowiązujących tam przepisów i wymagań związanych z wejściem na rynek chiński,
  • korzystanie na preferencyjnych warunkach z infrastruktury, zaplecza badawczego, czy przestrzeni biurowej SMVIC,
  • łatwiejsze nawiązywanie relacji z największymi producentami motoryzacyjnymi w Chinach.
Nawiązana współpraca to także jeden z elementów budowania rozpoznawalności polskiej marki za granicą. Aby stać się widocznymi w Chinach, będziemy tworzyć i rozwijać tam całą sieć powiązań branżowych. W tym celu stworzyliśmy nasze biuro w Szanghaju, przygotowujemy już współpracę z największym uniwersytetem motoryzacyjnym w Chinach, będziemy organizować wspólne stoiska polskich firm na najciekawszych imprezach motoryzacyjnych, wykorzystywać relacje zbudowane tam przez obecnych tam naszych ambasadorów - członków PGM, którzy już mają tam swoje zakłady produkcyjne lub są obecni w chińskich sieciach dystrybucyjnych. Szansę na skuteczne zaistnienie na tym rynku mamy tylko jeżeli będziemy ze sobą współpracować! Bartosz Mielecki dyrektor zarządzający Polskiej Grupy Motoryzacyjnej

 

Podpisanie porozumienia wpisało się w odbywające się w tym samym czasie w Szanghaju pierwsze targi China International Import Expo, intensywnie promowane przez prezydenta Xi Jinpinga. W swoich założeniach mają one pokazać światu otwartość Chin na dostawców z całego świata. Na targach wspólnie zaprezentowało się 7 polskich wystawców z branży motoryzacyjnej, choć grono zainteresowanych było jeszcze większe. Swoje stoiska tam miały m.in. PIMOT i PGM.

 

Źródło: PGM

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).