Pijani kierowcy stracą pojazdy – ustawa czeka na podpis prezydenta | MOTOFAKTOR

Pijani kierowcy stracą pojazdy - ustawa czeka na podpis prezydenta

person Adrian Januszkiewicz 18/11/2022

Sejm przegłosował rządowy projekt ustawy, który da policji prawo konfiskaty pojazdu od pijanego kierowcy. Teraz projekt czeka na podpis prezydenta.

 

Do końca roku pozostało już tylko parę tygodni, a wciąż dochodzą kolejne zmiany w prawie, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Niedawno wszedł w życie skorygowany taryfikator mandatów, a już niedługo pijani kierowcy będą dodatkowo tracić pojazdy samochodowe, w których przyłapano ich na jeździe na „podwójnym gazie”.

 

Blisko końca procesu legislacyjnego jest w tej chwili rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jego zapisami policja skonfiskuje natychmiastowo pojazd pijanemu kierowcy, gdy ten:

 

  • ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi mimo tego, że nie spowodował zdarzenia drogowego lub
  • ma 0,5 promila alkoholu we krwi i spowodował zdarzenie drogowe lub
  • po raz kolejny został przyłapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu

 

Oprócz tego pijanemu kierowcy może grozić do 16 lat więzienia.

 

Zgodnie z zapisami projektu, jeśli kierowca nie będzie właścicielem pojazdu, który prowadził pod wpływem, to sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu w gotówce.

 

Cały projekt ustawy jest dostępny TUTAJ. Po podpisaniu przez prezydenta wejdzie w życie za 3 miesiące.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).