Pierwszy "powerbank" do auta elektrycznego | MOTOFAKTOR

Pierwszy "powerbank" do auta elektrycznego

person Joanna Piszcz 28/12/2018

Volkswagen zaprezentował przenośną ładowarkę umożliwiającą szybkie zasilanie aut w energię elektryczną.

Przenośna ładowarka działa ona na zasadzie „powerbanku”, urządzenia pomocniczego do telefonu komórkowego. Niezależnie od tego czy istnieje dostęp do sieci zaopatrzenia w prąd czy nie, przenośnej ładowarki można używać wszędzie tam, gdzie wystąpi potrzeba zasilenia samochodu elektrycznego – np. na parkingu, przed supermarketem czy w czasie trwania meczu piłkarskiego. Urządzenie może zasilać jednocześnie cztery samochody – dwa z nich w procesie szybkiego ładowania prądem stałym.

 

Całkowita pojemność energetyczna ładowarki wynosi do 360 kWh i wystarcza przeciętnie do zasilenia 15 elektrycznych pojazdów, na przykład takich jak przyszłe samochody elektryczne Volkswagena z nowej rodziny ID. Dzięki technologii szybkiego ładowania
proces zaopatrzenia auta w energię trwa średnio zaledwie 17 minut. Gdy poziom energii zgromadzonej w akumulatorze urządzenia spadnie poniżej 20 procent, wystarczy go po prostu wymienić na naładowany akumulator. Jeśli natomiast ładowarka zostanie podłączona do sieci prądu zmiennego o mocy do 30 kW, jej akumulator będzie się sam ładował. Jeżeli akumulator ładowarki zostanie przy tym zasilony prądem pochodzącym ze źródeł odnawialnych, np. energii słonecznej lub energii wiatru, ładowarka sprawi, że z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla samochód będzie się poruszał w sposób neutralny dla środowiska.

 

Pierwsze przenośne szybkie ładowarki zostaną w ramach projektu pilotażowego zamontowane w głównej fabryce Volkswagen AG w pierwszym półroczu 2019 roku, stając się elementem powstającej w Wolfsburgu infrastruktury zaopatrzenia elektrycznych aut w energię. Od 2020 roku ładowarki mają być też stosowane w innych miastach i gminach.

Przenośne stacje ładowania są ważnym krokiem w kierunku stworzenia wydajnej sieci punktów ładowania. Można je ustawić w dowolnym miejscu, w zależności od potrzeb – z podłączeniem do zasilania lub bez niego. Ta elastyczność umożliwia zupełnie nowe podejście do szybkiej rozbudowy sieci stacji ładowania. Dzięki przenośnym ładowarkom w miastach można, na przykład, wskazać najbardziej odpowiednie miejsca do budowy stałych punktów ładowania zanim wykona się duże inwestycje w rozwój sieci. Ponadto, możliwe będzie tymczasowe ustawienie dużej liczby stacji ładowania – dokładnie wtedy i tam, gdzie są one potrzebne. Thomas Schmall Prezes Zarządu Volkswagen Group Components

 

Przenośne stacje ładowania mogą być ustawione w określonych miejscach, w różnych punktach miasta. Ich lokalizację można ustalić za pomocą aplikacji. Każda stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem stałym o mocy do 100 kW. Oprócz samochodów elektrycznych można ładować również e-rowery. Jednocześnie można ładować do czterech pojazdów: dwa prądem stałym i dwa prądem zmiennym. Całkowita pojemność akumulatora wynosi do 360 kWh i wystarcza do naładowania nawet 15 pojazdów elektrycznych. Istnieje również możliwość podłączenia przenośnej stacji ładowania do zasilania, co pozwala na ładowanie stacji prądem o mocy do 30 kW. Przenośne stacje ładowania umożliwiają szybkie i łatwe tworzenie punktów ładowania pojazdów elektrycznych bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Możliwość zmagazynowania energii pozwala odciążyć sieć w godzinach największego poboru prądu, np. gdy wieczorem większość użytkowników elektrycznych samochodów podłączy je do miejskiej sieci elektrycznej.

Nasze mobilne stacje ładowania mają również inną zaletę. Mogą być zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych – z paneli słonecznych lub energią wiatru. Taki „zielony” prąd jest gromadzony i przechowywany w akumulatorze ładowarki, dzięki czemu samochody elektryczne można zasilać w sposób neutralny dla środowiska pod względem emisji CO2. Mark Möller Kierownik ds. Rozwoju Technicznego w Volkswagen Group Components

 

Dlatego w ładowarce zastosowano taki rodzaj akumulatora, jaki wykorzystuje się w pojazdach konstruowanych w oparciu o modułową platformę MEB koncernu Volkswagen – dzięki temu akumulatory aut elektrycznych otrzymują drugie życie. Pojemność każdej „baterii” z czasem się zmniejsza, a gdy osiągnie zdefiniowany niski poziom, wymienia się ją na nową. Taki akumulator po pomyślnym przejściu dokładnej diagnostyki może zostać zastosowany w przenośnej ładowarce i być nadal użytkowany. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na cenne surowce do produkcji akumulatorów.

 

Rozbudowana sieć punktów ładowania jest jednym z podstawowych warunków, aby przekonać klientów do zakupu pojazdów elektrycznych, takich jak przyszłe samochody elektryczne Volkswagena z nowej rodziny ID. Realizacja tego celu jest głównym
wyzwaniem, przed którymi stoi nie tylko Volkswagen Group Components, ale również inne firmy, aby zapewnić przełom w e-mobilności. Od 1 stycznia 2019 r. Dział Components będzie niezależną jednostką w ramach Grupy Volkswagen. Przenośna ładowarka to urządzenie skonstruowane przez dział komponentów koncernu Volkswagen. Dzięki niej obieg korzystania z akumulatorów jest zamknięty. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na 2020 rok.

 

Źródło: Volkswagen

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).