Pierwsze opony Pirelli z fabrycznymi czujnikami w McLarenie Artura - MOTOFAKTOR

Pierwsze opony Pirelli z fabrycznymi czujnikami w McLarenie Artura

person Adrian Januszkiewicz 23/02/2021

Pirelli wyposaży fabrycznie McLarena Arturę w opony z czujnikami systemu Cyber Tyre, które mogą komunikować się z autem.

System Cyber Tyre od Pirelli obejmuje umieszczony w każdej oponie czujnik, który gromadzi istotne dane, niezbędne do bezpiecznej podróży, a następnie przekazuje je poprzez zintegrowane oprogramowanie do komputera pokładowego samochodu. Pierwszym seryjnym zastosowaniem tego zaawansowanego rozwiązania jest McLaren Artura – hybrydowy supersamochód wyposażony w technologie mające zapewniać bezpieczeństwo i przyjemność z prowadzenia, m.in. opony wyposażone w czujniki.

 

Technologia Cyber Tyre ma zapewniać samochodowi i kierowcy mnóstwo informacji, takich jak m.in.: “paszport'” ogumienia – dane identyfikacyjne, informacje o typie opony (zimowa czy letnia), zalecane ciśnienie, indeksy nośności i prędkości, a także aktualne informacje dotyczące jazdy, takie jak temperaturę i ciśnienie.

Informacje te, w tym temperatura i ciśnienie, są stale monitorowane i przesyłane w czasie rzeczywistym do komputera samochodu. Ma to realny wpływ na bezpieczeństwo podróży. Informacje są również dostarczane z większą precyzją w porównaniu z tradycyjnymi czujnikami połączonymi z zaworami, ponieważ czujniki Pirelli mają bezpośredni kontakt z powierzchnią opony, a nie felgi.

 

Dane pochodzące z czujników są przetwarzane przez oprogramowanie stworzone przez Pirelli, które jest zintegrowane z elektroniką samochodu. Niektóre informacje można zobaczyć na tablicy przyrządów i centralnym wyświetlaczu, inne są wykorzystywane przez elektronikę samochodu do kalibracji systemów ostrzegania kierowcy w oparciu o dokładną charakterystykę opon i ich stanu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Samochód wyposażony w system Cyber Tyre firmy Pirelli może ostrzec kierowcę, że konieczne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach, aby kontynuować bezpieczną jazdę. W innej sytuacji, po zmianie opon z letnich na zimowe – często z innym indeksem prędkości – samochód ostrzeże kierowcę przy osiągnięciu maksymalnej prędkości dla danego typu opon. Konkretne funkcjonalności Cyber Tyre są wybierane i definiowane przez producentów samochodów i mogą zostać zaprogramowane pod konkretne modele dostępne w ofercie.

Wirtualny inżynier wyścigowy na pokładzie

Pierwsze opony Pirelli z fabrycznymi czujnikami w McLarenie ArturaW przypadku McLarena niektóre z tych funkcji zostały wybrane specjalnie pod kątem wykorzystania samochodu na torze wyścigowym. Przykładowo, Pirelli Cyber Tyre pozwala kierowcy dostosować ciśnienie w oponach tak, by uzyskiwał lepsze czasy okrążeń na torze, w oparciu o indywidualny styl jazdy. Powiadomienia, które otrzymają poszczególni kierowcy, będą zatem definiowane przez ich styl prowadzenia samochodu.

 

Kierowcy mogą być również powiadamiani o osiągnięciu przez opony optymalnej temperatury pracy, co umożliwi im uwolnienie maksymalnego potencjału samochodu. Dodatkowo użytkownicy mogą otrzymać powiadomienie, kiedy należy schłodzić opony. Kierowcy daje to wrażenie, że miejsce pasażera zajmuje jego prywatny inżynier wyścigowy.

Szyte na miarę opony z czujnikami

Inżynierowie Pirelli opracowali, we współpracy ze swoimi odpowiednikami z McLarena, specjalnie zaprojektowane do McLarena Artury opony P Zero w rozmiarze 235/35 ZR19 na przód i 295/35 R20 na tył. Opony te mają asymetryczny wzór bieżnika, który ma zapewniać doskonałą skuteczność hamowania, gwarantując kontrolę nad samochodem w każdych warunkach, a w szczególności na mokrej nawierzchni. Dostępna jest również wersja P Zero Corsa – przeznaczona do użytku na torze opona z homologacją drogową, której dopracowana mieszanka jest wynikiem bogatego doświadczenia Pirelli płynącego z udziału w licznych dyscyplinach motorsportowych.

 

Na zimę McLaren Artura korzystać ma z opon zimowych P Zero Winter, zaprojektowanych specjalnie pod kątem właściwości tego modelu, z dopasowaną mieszanką i wzorem bieżnika, które gwarantować mają osiągi podobne do tych właściwych dla opon letnich P Zero. Wszystkie trzy wersje opon do McLarena Artury można rozpoznać po ich oznaczeniu MC-C znajdującym się na ścianie bocznej. Jest to jednocześnie ukoronowanie wyjątkowego projektu, który Pirelli przeprowadziło specjalnie dla McLarena, wykorzystując technologię Cyber Tyre.

Technologia Pirelli Cyber Tyre reprezentuje przyszłość stojącą przed oponami, które zapewnić mają inteligentnym samochodom dodatkowy zmysł. Za ich pomocą samochody będą w stanie zidentyfikować i przewidywać potencjalne niebezpieczne sytuacje drogowe, takie jak utrata przyczepności czy zjawisko aquaplaningu. Sprawić ma to, że elektroniczne systemy wspomagające kierowcę, będą mogły interweniować z wyprzedzeniem.

 

Kolejnym krokiem będą opony połączone w sieć z innymi pojazdami i otaczającą infrastrukturą. W listopadzie 2019 roku Pirelli jako pierwsza firma oponiarska na świecie udostępniła informacje dotyczące nawierzchni dróg w sieci 5G dzięki inteligentnym oponom wyposażonym w czujniki. Zostało to zaprezentowane na “Pierwszych Światowych targach rozszerzonych usług 5G ADAS (Advanced Driver Assistance Systems)” w Turynie.

 

Źródło: Pirelli

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).