Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach | MOTOFAKTOR

Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach

person Adrian Januszkiewicz 8/05/2019

W 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 468 tys. wypadków i kolizji drogowych. Liczba odnotowanych w piątek zdarzeń była prawie dwukrotnie wyższa niż na przykład w niedzielę.

W Polsce dochodzi codziennie do ponad 1,2 tys. kolizji i wypadków drogowych. Z danych gromadzonych przez Polską Policję w systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK) wynika, że ich występowaniu sprzyjają dobre warunki pogodowe oraz zwiększone natężenie ruchu drogowego, szczególnie przed weekendem.

Kiedy najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych?

W ubiegłym roku, najwięcej kolizji i wypadków drogowych odnotowano w październiku i grudniu (odpowiednio: 45878 i 42916). Są to miesiące, podczas których często następuje załamanie pogody i związane z tym gwałtowne pogorszenie warunków na drodze. Spośród wszystkich dni tygodnia, najgorszy pod względem liczby zdarzeń był piątek. W tym dniu dochodziło do nich prawie dwa razy częściej niż na przykład w niedzielę.

Z danych SEWIK wynika, że najwięcej kolizji i wypadków powstaje w trakcie dobrych warunków atmosferycznych. W 2018 roku do 69% zdarzeń drogowych doszło podczas ładnej pogody.

 

Opady atmosferyczne, mgła, dym, silny wiatr czy pochmurna pogoda wpływają zazwyczaj na zwiększenie czujności kierowcy podczas jazdy i zmniejszenie prędkości. W ubiegłym roku, podczas takich warunków pogodowych doszło w sumie do 143 884 zdarzeń.

Najczęściej, wypadki lub kolizje miały miejsce na prostym odcinku drogi (293 325 zdarzeń), czyli wtedy, gdy kierowcy czują się najpewniej i są skłonni do jazdy z większą prędkością. Znacznie rzadziej do takich zdarzeń dochodziło na zakręcie lub łuku (36 453) oraz na spadku lub wzniesieniu (10 187).

 

Źródło: rankomat.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).