Philips: w podróży wakacyjnej używajmy oświetlenia z głową | MOTOFAKTOR

Philips: w podróży wakacyjnej używajmy oświetlenia z głową

person Redakcja 29/06/2022

Philips przypomina, że w zależności od kraju na drogach europejskich obowiązują inne przepisy związane z oświetleniem samochodu i że warto mieć zapasowe żarówki.

Od 2011 roku na fabrycznym wyposażeniu nowo homologowanych modeli samochodów do 3,5 tony dmc montowane są światła do jazdy dziennej. Przepis ten obejmuje niemal całą Europę, jednak kierowcy i starszych aut mogą być zobligowani do używania świateł mijania przez całą dobę. Zależy to bowiem od danego kraju i sytuacji. Co przed wyjazdem powinniśmy o tym wiedzieć?

 

Stosowne informacje o lokalnych przepisach znajdują się przy drodze na przejściu granicznym. W Polsce jest to między innymi niebieska tablica z charakterystycznym piktogramem świateł i napisem 24h. Podobne rozwiązanie zobaczymy w krajach, w których taki obowiązek istnieje.

 

Sprawa komplikuje się w państwach odnoszących się do różnych sytuacji – obszarów, kategorii dróg, warunków atmosferycznych czy pór roku. Tak szczegółowe informacje mogą umknąć kierującemu bądź nie zostaną zapamiętane. Ale czy jest takie ryzyko?

 

Z punktu widzenia polskiego kierowcy warto więc pozostać przy swoim codziennym obowiązku. Przepis nakazujący używanie świateł mijania przez całą dobę wprowadzono piętnaście lat temu. Od tego czasu część użytkowników pojazdów ustawiło ich działanie na stałe bądź zamontowało dodatkowe oświetlenie, tzw. dzienne. Jazda z włączonymi światłami w dzień nie będzie karana w krajach, w których takiego przepisu nie ma – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

Polski kierowca może wpaść w inną pułapkę. W niektórych państwach istnieje obowiązek posiadania kompletu żarówek zapasowych. W naszym takiego nakazu nie ma, więc co zrobić?

 

Odpowiedzią są zapisy Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku. Traktat reguluje między innymi wyższość niektórych przepisów kraju, w którym dany pojazd jest zarejestrowany nad tymi, które istnieją w państwie, po drogach których jeździ. Daje to klarowną odpowiedź na kwestię posiadania zestawu żarówek zapasowych.

 

Warto jednak podejść do tego zdroworozsądkowo. Przepalenie żarówki może nastąpić zawsze i wszędzie. Kontynuowanie jazdy z niesprawnym oświetleniem – dotyczy to też kierunkowskazów czy pozycyjnych z tyłu – stworzy niebezpieczne sytuacje na drodze. Należy więc jak najszybciej usunąć usterkę, nie tracąc czasu na poszukiwanie najbliższego sklepu motoryzacyjnego czy stacji paliw.

 

Zestaw żarówek zapasowych – w domyśle halogenowych – powinien być dobrany do konkretnego modelu. Pierwszym wyznacznikiem jest typ do reflektorów głównych, np. H4 czy H7. W niektórych modelach dostęp do nich jest utrudniony, dlatego warto zawczasu zajrzeć do instrukcji pojazdu i sprawdzić sposób ich wymiany. Może się okazać, że nie zrobimy tego bez banalnego śrubokrętu, którego zabraknie w bagażniku naszego auta – dodaje Wioletta Pasionek z Lumileds Poland.

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).