Philips i Xavier de Soultrait powrócili na Rajd Dakar | MOTOFAKTOR

Philips i Xavier de Soultrait powrócili na Rajd Dakar

Na trasie Rajdu Dakar ponownie wystartował team francuskiego motocyklisty Xaviera de Soultrait wspieranego przez Philipsa.

Bez względu na miejsce organizacji, rywalizacja w arcytrudnych warunkach panujących na trasie Rajdu Dakar, niezmiennie przyciąga uwagę kibiców na całym świecie. Ale to, co widowiskowo wygląda w mediach, dla zawodników i ekip technicznych stanowi nie lada wyzwanie. Producenci pojazdów, olejów, płynów eksploatacyjnych czy części chętnie je podejmują. Arena sportów motorowych zawsze była najlepszym miejscem do prowadzenia testów, ale to Rajd Dakar wyznacza granice, które każdy chce przekraczać.

Z pozoru może to się wydawać niedorzeczne, ale nawet w warunkach pustynnych, w pełnym słońcu, ważne jest efektywne oświetlenie drogi. Przy pokonywaniu z dużą prędkością trasy pełnej nierówności, w obłokach kurzu i piasku, prowadzący musi mieć zapewnioną możliwie najlepszą widoczność. W dodatku użyte źródło światła musi być odporne nie tylko na wstrząsy czy przeciążenia, ale też i skrajne temperatury oraz zmienną wilgotność powietrza.

Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips - Wioletta Pasionek

 

W tym roku Rajd Dakar przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. Sportowcy rywalizują z podziałem na różnorodne kategorie pojazdów. Jedną z nich są motocykle. W tym gronie, z numerem 10, wystartował Xavier de Soultrait. Podobnie jak przed rokiem zawodnik, jak i ekipa mechaników, otrzymuje pełne wsparcie od marki Philips.

 

Motocykl Yamaha WR450F Rally wyposażony został w innowacyjne chipy Lumileds Luxeon F LED. Z kolei pojazdy wykorzystywane przez ekipę serwisową korzystają z żarówek halogenowych MasterDuty 24V. Do ich dyspozycji oddano też kompletną gamę lamp roboczych Philips.

Jeszcze do niedawna chipy Luxeon LED przeznaczone były wyłącznie na pierwszy montaż w fabrykach samochodów. Dziś wykorzystuje się je także do produkcji retrofitów X-tremeUltinon gen 2, którymi można zastąpić tradycyjne żarówki halogenowe. Jedną z najczęstszych obaw potencjalnych użytkowników są wysokie temperatury wytwarzane podczas świecenia. Nasi konstruktorzy zminimalizowali to zjawisko poprzez wbudowanie pasywnego i aktywnego układu chłodzenia. Już Rajd Dakar 2019 był potwierdzeniem efektywności tych rozwiązań.

- Wioletta Pasionek

 

Z kolei MasterDuty to podstawowe żarówki Philips przeznaczone do pojazdów ciężarowych. Wyróżniają się podwójnym żarnikiem oraz wzmocnionym mocowaniem trzonka. Przy ponadprzeciętnych przeciążeniach i wibracjach całej konstrukcji samochodu zapewniają optymalną trwałość. Ich dodatkowym atutem jest temperatura barwowa światła na poziomie 3200 Kelwinów.

 

W wykorzystywanych przez ekipę mechaników lampach roboczych Philips także zastosowano wydajne diody LED. Zapewniają one doskonałe i równomierne oświetlenie każdego elementu pojazdu. Dodatkowym atutem większości modeli jest bezprzewodowe zasilanie z możliwością ładowania za pośrednictwem gniazda USB oraz różne systemy mocowania. Ponadto konstrukcja lampy odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz pył. To niebagatelne cechy, jeśli weźmie się pod uwagę pracę w iście polowych warunkach.

 

Rajd Dakar 2020 wystartował 5 stycznia z miasta Jeddah nad Morzem Czerwonym. Metę ustawiono w – powstającym jeszcze największym kompleksie rozrywkowym Arabii Saudyjskiej – Qiddiya. Ekipy powinny ją osiągnąć 17 stycznia.

 

Źródło: Philips

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).