Partnerstwo na rzecz budowy gospodarki wodorowej | MOTOFAKTOR

Partnerstwo na rzecz budowy gospodarki wodorowej

person Adrian Januszkiewicz 26/11/2020

Pogłębienie współpracy ws. rozwoju technologii wodorowych w Polsce było głównym tematem wideokonferencji MKiŚ z przedstawicielami branży.

Podczas wideokonferencji wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, że wodorowy kontrakt branżowy będzie podstawowym działaniem zmierzającym do realizacji projektowanej Polskiej Strategii Wodorowej. Celem proponowanego porozumienia sektorowego będzie określenie listy długofalowych działań na rzecz rozwoju nowej branży, do realizacji których zobowiążą się podmioty publiczne i prywatne.

 

Wiceminister Zyska wskazał także, jak kluczowa jest ciągła współpraca rządu z przedstawicielami sektora, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz z przedsiębiorcami budującymi krajowy łańcuch dostaw gospodarki wodorowej. Aby ułatwić wypracowanie zapisów kontraktu branżowego Minister zaproponował powołanie 7 grup roboczych partnerstwa, które skupią się na kluczowych wyzwaniach rozwoju gospodarki wodorowej.

Kontrakt będzie zawarty pomiędzy podmiotem publicznym odpowiedzialnym za koordynację wsparcia w zakresie technologii wodorowych - Ministerstwem Klimatu i Środowiska - a reprezentantami sektora wodorowego w Polsce. Porozumienie wodorowe zrealizuje i pogłębi ambicje Polskiej Strategii Wodorowej i umożliwi zbudowanie silnych krajowych kompetencji w dziedzinie wodoru. Ireneusz Zyska

 

Wiceminister dodał również, że najważniejszym celem projektu jest określenie konkretnych środków i działań na rzecz rozwoju nowej branży, do realizacji których zobowiążą się podpisujące go podmioty. Wodorowy kontrakt branżowy określić ma zakres zadań do realizacji przez obie strony oraz katalog i ofertę instrumentów legislacyjnych, organizacyjnych, instytucjonalnych i finansowych.

 

W trakcie spotkania zgromadzeni goście poruszyli także kwestie dotyczące polskich ambicji w zakresie transformacji energetycznej w Polsce.

Polska powinna wspierać szerokie spektrum technologii wodorowych, a nowe inwestycje wspomagać przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Polska jest obecnie jednym z liderów w zakresie wolumenu produkcji wodoru. W transformacji energetycznej dojdziemy do punktu, w którym dysponować będziemy nadwyżką energii odnawialnej, natomiast w okresie przejściowym czeka nas dużo pracy. Jestem przekonany, że dialog sektora publicznego i prywatnego wyzwoli potencjał naszej nauki i biznesu. Ireneusz Zyska

 

List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego, będący podstawą współpracy ma charakter otwarty i jest dostępny do wglądu TUTAJ.

 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).