Park Pojazdów Elektrycznych na Mazowszu? | MOTOFAKTOR

Park Pojazdów Elektrycznych na Mazowszu?

person Adrian Januszkiewicz 27/11/2018

O rozwoju elektromobilności na Mazowszu dyskutowano podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli prezes ZDVision Zhu Shunli, prezes zarządu Automotive Europe Corporation Sp. z o.o. – Charlie Tsen oraz dr Andrzej Bielecki (Kancelaria prawna ZBC). Mazowsze reprezentowali przedstawiciele Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, Kancelarii Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, a także Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.

 

 

Idea parku pojazdów elektrycznych

Strona chińska przedstawiła ogólne informacje na temat struktur sektora przemysłu pojazdów elektrycznych w Chinach. Wskazano m.in. rolę stowarzyszenia producentów samochodów, elementów i systemów wykorzystywanych w mobilności elektrycznej skupionej wokół Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Shenzhen. Podkreślono, że reprezentowana przez Zhu Shunli grupa chińskich producentów systemów elektromobilnych liczy blisko 400 podmiotów. Jej wkład w ogólne PKB Chin w 2017 r. wyniósł 65% krajowego produktu tego sektora.

 

Prezes Zhu Shunli, wskazując na osobiste, bogate doświadczenie w obszarze działań gospodarczych w Europie, zaproponował utworzenie w Polsce jednostki koordynacyjno-zarządczej (Special Purpose Company). Jej rolą byłaby koordynacja działań w obszarze pozyskiwania inwestorów z Chin i innych państw na rzecz realizacji docelowego projektu – Parku Pojazdów Elektrycznych. Zdaniem Prezesa Shunli centrala parku mogłaby powstać w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, przy aktywnym udziale – polskich – samorządowych władz lokalnych, chińskiej spółki ZDVision Technology oraz chińskich i polskich partnerów prywatnych i państwowych. Rozwiązanie tego typu z powodzeniem stosowane jest w ramach współpracy chińskich agend stowarzyszenia (w projekcie rozwoju sektora elektromobilnego) z jednostkami samorządowymi w Belgii (m.in. w Leuven).

Inwestorzy zagraniczni doceniają Mazowsze

Marszałek Adam Struzik przedstawił informacje na temat walorów inwestycyjnych województwa mazowieckiego. Wskazał na wysokie zainteresowanie inwestorów zagranicznych obecnością na Mazowszu, czemu sprzyjają m.in. dobra sytuacja gospodarcza i perspektywy rozwoju województwa. W odniesieniu do propozycji chińskiej wyraził zainteresowanie Samorządu Województwa Mazowieckiego perspektywą rozwoju sektora przemysłowego poświęconego produkcji pojazdów i systemów elektromobilnych na Mazowszu. W kontekście możliwości inwestycyjnych podkreślił atrakcyjność terenów inwestycyjnych w okolicach Warszawy (w regionie Modlina), zwracając uwagę na ich korzystne położenie komunikacyjne i zaawansowaną infrastrukturę.

 

Biorąc pod uwagę strukturę administracyjną w obszarze dysponowania terenami pod inwestycje w Polsce, marszałek Adam Struzik wskazał potrzebę zaangażowania we współpracę państwowych jednostek gospodarczych (Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu). Ze strony województwa zadeklarował wsparcie procesu uzgodnieniowego (przy zaangażowaniu lokalnych partnerów publicznych i prywatnych) i zasygnalizował możliwość udziału w projekcie Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.

 

Strony podkreśliły obopólną intencję kontynuacji rozmów w tej sprawie.

 

Źródło: mazovia.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).