Paragon przed zapłatą – nowy pomysł resortu finansów | MOTOFAKTOR

Paragon przed zapłatą - nowy pomysł resortu finansów

person Adrian Januszkiewicz 11/12/2018

Rząd chcąc uszczelnić system VAT chce aby paragony trafiały do rąk konsumentów jeszcze przed zapłatą za towar lub usługę.

Nową zasadą, w projekcie rozporządzenia  5 listopada 2018 r. w sprawie kas rejestrujących (fiskalnych), ma być wystawianie i wydawanie paragonu bez żądania nabywcy przed przyjęciem należności, bez względu na formę płatności. Eksperci są bardzo krytyczni względem projektu, uważając, że uderzy to w firmy i wymusi na nich zmiany sposobu działania systemu kasowego.

 

Rozporządzenie ma być również niezgodne z prawem krajowym jak i unijnym. Eksperci przytaczają tu ustawę o VAT, według której w przypadku zwykłych konsumentów warunkiem wydania paragonu jest dokonanie sprzedaży rozumianej jako wykonanie usługi lub dokonanie dostawy towaru. W konsekwencji, żeby mówić o sprzedaży, musi ona nastąpić, musi być zapłata i wydanie zakupów. Może też dojść do komplikacji, gdy po skasowaniu wszystkich zakupów klient nie będzie mógł dokonać zapłaty bezgotówkowo przez np. nagłą usterkę systemu bankowego.

 

Według ekspertów sprawy nie załatwia projektowany § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia przewidujący mechanizm podobny do dzisiejszego. Jak mówią, w takim wypadku można najpierw przyjąć zapłatę, a dopiero potem dokonać sprzedaży, ale i tak do dostawy towarów dochodzi z chwilą wydania towarów. Tym samym nie można wydać klientowi rzeczy na kasie przed przyjęciem zapłaty, aby płatność mogła być uznana za przyjętą przed dokonaniem sprzedaży.

 

Jeśli rozporządzenie zostanie przyjęte to wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., co może wprowadzić chaos w wielu firmach, bo będzie to oznaczało konieczność zmiany wszystkich systemów komputerowych związanych z obsługą transakcji sprzedaży w każdym polskim sklepie.

 

Ministerstwo uspokaja, że projektowane rozporządzenie szykowane jest na ewentualność uchwalenia ustawy o kasach online i to od parlamentu zależy dalszy przebieg prac legislacyjnych nad projektem ustawy, w tym określenie terminu wejścia w życie nowych przepisów (przed drugim czytaniem w Sejmie). A sam projekt rozporządzenia jest w trakcie konsultacji i nie należy go traktować jako ostatecznej wersji.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).