Paliwooszczędne opony i aplikacje Goodyear na IAA 2018 | MOTOFAKTOR

Paliwooszczędne opony i aplikacje Goodyear na IAA 2018

person Adrian Januszkiewicz 20/09/2018

Goodyear prezentuje na Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2018 najwydajniejsze paliwowo opony w ofercie – FUELMAX PERFORMANCE.

Nowe ogumienie, będące pierwszym produktem ciężarowym Goodyear z pełną mieszanką krzemionkową, uzyskało kategorię A na unijnej etykiecie w zakresie wydajności paliwowej i spełnia wszystkie wymogi opony zimowej, co potwierdza oznaczenie 3PMSF. Dzięki tym oponom długodystansowe floty mogą optymalizować oszczędności paliwowe, a producenci pojazdów ciężarowych spełniać coraz bardziej ambitne unijne cele w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

 

Ponadto swoją premierę mają dwie nowe aplikacje dedykowane na telefon komórkowy, będące częścią systemu Goodyear Proactive Solutions, które oferują dodatkowe korzyści menedżerom flot i kierowcom. Jednoczesne zastosowanie Goodyear Proactive Solutions i opon FUELMAX PERFORMANCE jest niezbędne dla optymalizacji osiągów i dalszego obniżania całkowitych kosztów użytkowania oraz emisji.

 

Nowe opony spełniają wymagania propozycji przepisów UE w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez pojazdy ciężkie o 15% do 2025 roku i 30% do roku 2030.*

Opony są kluczowym elementem zrównoważonego transportu i jednym z najważniejszych czynników wpływających na osiągi pojazdu. Nowe opony Goodyear FUELMAX PERFORMANCE dowodzą, że rozumiemy wyzwania i możliwości wynikające z nowych uregulowań środowiskowych. Ponadto podkreślamy nasze dążenie do wspierania producentów OEM i flot w osiąganiu tych celów i redukowaniu kosztów. Opony są tylko częścią szerszego zestawu rozwiązań. Kluczem do pełnego wykorzystania potencjału opon oraz maksymalizacji zysków i ograniczenia emisji jest system Goodyear Proactive Solutions i inne usługi związane z kompleksową obsługą ogumienia. David Anckaert Vice President Goodyear Commercial Tires Europe

Opony FUELMAX PERFORMANCE

Zadaniem opon FUELMAX PERFORMANCE jest maksymalizacja oszczędności paliwa, osiągana poprzez odporność na nagrzewanie i niskie opory toczenia. Ogumienie to zostało opracowane z myślą o przewozach długodystansowych. Produkt uzyskał kategorię A w zakresie wydajności paliwowej na unijnej etykiecie, kategorię B pod względem przyczepności na mokrej nawierzchni, poziom hałasu zewnętrznego odpowiadający symbolowi jednej fali, oraz oznaczenie 3PMSF, świadczące o spełnieniu wymogów stawianych oponom zimowym. Co ważne, to pierwsze opony ciężarowe Goodyear z bieżnikiem wykonanym w technologii pełnej mieszanki krzemionkowej, która jest kluczowym elementem obniżającym zużycie paliwa i poprawiającym przyczepność na mokrej nawierzchni. Konstrukcja opony zapewnia bardzo regularny rozkład ciśnienia w obszarze styku z drogą, co przekłada się na równomierne zużycie i długie przebiegi w każdych warunkach występujących podczas długodystansowych przewozów.

 

W skład linii Goodyear FUELMAX PERFORMANCE wchodzą dwie opony FUELMAX S PERFORMANCE na oś kierowaną oraz opona FUELMAX D PERFORMANCE na oś napędową. Połączenie opon na oś kierowaną i napędową FUELMAX PERFORMANCE z prezentowanymi wcześniej oponami Goodyear FUELMAX T dla naczep – również klasy A pod względem wydajności paliwowej na etykiecie – umożliwia kompleksowe obniżenie zużycia paliwa i zmniejszenie emisji CO2.

 

Długodystansowa flota 100 pojazdów ciężarowych wykorzystująca nowe produkty Goodyear może oszczędzić nawet 214 tys. litrów oleju napędowego rocznie i zmniejszyć emisje CO2 o 557 tys. kg, co oznacza oszczędność do 290 tys. euro na kosztach paliwa**.

 

Wspólną cechą tej linii produktowej jest identyfikator RFID wbudowany w każdą oponę, umożliwiający rozpoznanie przy pomocy zewnętrznego urządzenia połączonego z systemem zarządzania oponami.

Osiągi FUELMAX S

Opony na oś kierowaną FUELMAX S PERFORMANCE oferowane są w rozmiarach 315/70R22.5 i 385/55R22.5. Opony w rozmiarze 315/70R22.5 mają pięć żeber, a wersja 385/55R22.5 sześć. Oba warianty wyróżniają się bieżnikiem, który optymalizuje usuwanie wody i zapewnia równomierne zużycie. Opona zachowuje parametry hamowania na mokrej nawierzchni nawet po dłuższym okresie eksploatacji.

Osiągi FUELMAX D

Ogumienie na oś napędową FUELMAX D PERFORMANCE dostępne jest w rozmiarze 315/70R22.5 i jest wzbogacone w technologię bieżnikową IntelliMax Groove. Rozwiązanie to wspomaga trakcję i samooczyszczanie opony. Nowe rowki pojawiają się przy 60-procentowym zużyciu bieżnika by zapewnić trakcję, długie przebiegi i niskie opory toczenia przez cały okres eksploatacji. Szesnaście okien pomiarowych zapewnia pełną widoczność bieżnika w każdej pozycji.

Zarządzanie oponami - nowości

Targi IAA to dobra okazja dla amerykańskiego koncernu do zaprezentowania nowych rozwiązań dostępnych w ramach Goodyear Proactive Solutions – kompletnych rozwiązań informatycznych, w skład których wchodzi zaawansowany system telematyczny oraz opatentowana technologia analityki predykcyjnej.

 

Obecnie na Goodyear Proactive Solutions składa się Goodyear TPMS (system pomiaru ciśnienia w oponie) i czytnik najazdowy Goodyear Drive-Over-Reader.

Aplikacje mobilne i czytnik najazdowy Goodyear Drive-Over-Reader

Najnowsze innowacje w zestawie narzędzi Goodyear Proactive Solutions to dwie niedawno wprowadzone aplikacje mobilne – jedna dedykowana menedżerom flot, druga kierowcom. Aplikacje umożliwiają dostęp do ciągle uaktualnianych w systemie Goodyear Proactive Solutions danych o parametrach opon. Aplikacja zapewnia menedżerowi przegląd floty i raporty dotyczące statusu każdej opony w każdym pojeździe, a kierowcy bieżący wgląd w parametry pracującego ogumienia. W razie wykrycia potencjalnych problemów system generuje ostrzeżenia.

 

Działanie czytnika najazdowego Goodyear Drive-Over-Reader będzie przedstawiane na targach na żywo, codziennie (o około 10:20, 12:20, 14:20 i 16:20) podczas pokazów w zewnętrznej przestrzeni demonstracyjnej. Zaawansowana technicznie płyta, montowana w nawierzchni drogi, automatycznie w kilka sekund mierzy głębokość bieżnika, nacisk i obciążenie osi przejeżdżającego pojazdu, umożliwiając wychwycenie potencjalnych problem eksploatacyjnych.

 

Goodyear Proactive Solutions zapewnia precyzyjne monitorowanie opon w czasie rzeczywistym, co ułatwia ograniczenie emisji dwutlenku węgla, minimalizację przestojów i wydłużenie okresu eksploatacji oraz potencjału bieżnikowania opon.

 

Pojazd ciężarowy jeżdżący na oponach z właściwym poziomem ciśnienia może zaoszczędzić nawet 694 euro rocznie w porównaniu z ciężarówką wyposażoną w ogumienie, którego ciśnienie jest o 1,5 bara poniżej normy. Prawidłowe ciśnienie umożliwia oszczędność nawet do 510 litrów paliwa i zmniejszenie emisji CO2 o 1330 kg.***

 

Targi IAA 2018 odbywają się w Hanowerze i będą trwać od 20 do 27 września. Stanowisko Goodyear oznaczone numerem C102-104 mieści się w obszarze New Mobility World, w pawilonie P11.

 

Więcej informacji na temat Goodyear FUELMAX PERFORMANCE i Goodyear Proactive Solutions można znaleźć w dokumentach „Najważniejsze fakty o produktach”.

 

*Kalkulacje wewnętrzne dla 40-tonowego ciągnika 4×2 z trzyosiową naczepą (identyczne opony na wszystkich osiach naczepy) obsługującego przewozy długodystansowe, przy średnim zużyciu paliwa 30l/100 km, średnim przebiegu 100 tys. km rocznie i cenie oleju napędowego 1.36 euro z VAT w porównaniu z oponą średniej klasy z etykietą B zamontowaną na wszystkich osiach pojazdu. Faktyczne wyniki zależą m.in. od warunków drogowych i pogodowych, stylu jazdy, rozmiaru, zużycia oraz ciśnienia w oponie, a także od stanu technicznego pojazdu.

 

**Propozycja Parlamentu Europejskiego i Komisji w zakresie regulacji emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężarowych (17 maja 2018)

 

***Oszacowania wewnętrzne dla 40-tonowego ciągnika 4×2 z trzyosiową naczepą (identyczne opony na wszystkich osiach naczepy) obsługującego przewozy długodystansowe, przy średnim zużyciu paliwa 30l/100 km i średnim przebiegu 100 tys. km rocznie i cenie oleju napędowego 1.36 euro z VAT. Faktyczne wyniki zależą od, między innymi, warunków drogowych i pogodowych, stylu jazdy i zużycia opony, rozmiaru opony, ciśnienia w oponie i stanu technicznego pojazdu.

 

Źródło: Goodyear

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).