Paliwooszczędne oleje silnikowe do pojazdów ciężarowych | MOTOFAKTOR

Paliwooszczędne oleje silnikowe do pojazdów ciężarowych

person Redakcja 12/02/2021

Producenci olejów także w przypadku pojazdów ciężarowych starają się optymalizować zużycie paliwa.

Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku paliwooszczędnych olejów silnikowych przeznaczonych do pojazdów ciężarowych jest TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30. Olej ten ma zapewniać zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych w takim stopniu, że przekłada się ono na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy. Dzięki mniejszej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia, olej ma w odpowiedni sposób zabezpieczać wszystkie wrażliwe elementy silnika i zapewniać ich długą żywotność.

 

Takie dodatki są aktywowane w miejscach, gdzie występują wysokie naciski, np. na krzywkach wałka rozrządu czy na styku pierścieni tłokowych i tulei cylindrowej w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach  Mercedesa: OM 611, OM 646 i OM 501 LA.

 

Na poniższych wykresach zaznaczone są maksymalne limity na wybłyszczenie tulei cylindrowych w wymagających badaniach koncernu Mercedes-Benz do homologacji MB-Approval 228.51. Wyniki pokazują, że właściwości przeciwzużyciowe oleju TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 znacznie przekraczają normy, a zużycie elementów jest dużo niższe od wymaganych:

Warto wspomnieć, że pierwsze oleje paliwooszczędne powstały w centrum badawczym TOTAL już ponad 20 lat temu. Od tego czasu formuły produktów ewoluowały i obecnie pozwalają ograniczać zużycie paliwa na poziomie 1,3%. W przypadku dodatkowego stosowania olejów przekładniowych z gamy FE („Fuel Eco”) w skrzyni biegów oraz tylnym moście, oszczędność może wynieść nawet około 3%, co w przypadku pojazdów ciężarowych odpowiada ograniczeniu zapotrzebowania na paliwo rzędu 1 litra na 100 kilometrów. W

 

skali roku przy średnich rocznych przebiegach 100 000 kilometrów daje to oszczędność ok. 1000 litrów oleju napędowego. W przypadku flot składających się kilkudziesięciu pojazdów oszczędności sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Inwestycja kilkudziesięciu złotych więcej na oleje typu FE gwarantuje pewny zwrot. Paliwooszczędność tych produktów została potwierdzona przez testy przeprowadzane na pojazdach różnych marek, przez znane międzynarodowe organizacje np. francuski UTAC, niemiecki TÜV czy angielski Millbrook.

Olej TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 jest produktem, który nadaje się do stosowania w wielu nowoczesnych pojazdach różnych producentów. Jest to olej o obniżonej zawartości siarki, fosforu i popiołów siarczanowych (typu Low SAPS), dzięki czemu jest w pełni przystosowany do najnowszych układów wydechowych wyposażonych w zaawansowane układy oczyszczania spalin, jak SCR czy filtry cząstek stałych (DPF). Doskonała odporność na utlenianie pozwala na stosowanie maksymalnych dopuszczanych przebiegów między wymianami oleju. Producenci aut w pełni aprobują stosowanie paliwooszczędnych rozwiązań w swoich pojazdach, czego najlepszym dowodem są oficjalne dopuszczenia, takie jak: MB-Approval 228.51, MAN 3477, Volvo VDS-4, Renault RLD-3, SCANIA Low Ash czy MACK EO-O Premium Plus. Robert Sadowski Dyrektor Działu Środków Smarnych Polska & Kraje Nadbałtyckie w TOTAL

 

Źródło: Total

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).