Oryginalna myśl techniczna w rosyjskiej ciężarówce | MOTOFAKTOR

Oryginalna myśl techniczna w rosyjskiej ciężarówce

person Redakcja 19/04/2021

Funkcjonariusze lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego odkryli nietypowe rozwiązanie techniczne w rosyjskiej ciężarówce.

W czwartek (15 kwietnia) na krajowej 68-ce tuż przed terminalem celnym w Koroszczynie patrol ITD zatrzymał do kontroli drogowej ciężarówkę należącą do rosyjskiej firmy transportowej. Jechała z Turcji do Rosji. Tachograf cyfrowy nie działał prawidłowo. Inspektorzy skierowali pojazd do serwisu tachografów. Tam szczegółowo skontrolowano urządzenie dokumentujące czas pracy kierowców, jego okablowanie i nadajnik impulsów.

 

Okazało się, że kierowca miał w kabinie ciężarówki specjalnie przygotowane złącze do gniazda diagnostycznego OBD. Stosując to niedozwolone rozwiązanie mógł wyłączać tachograf po włożeniu złącza do gniazda i użyciu pilota do zdalnego sterowania. Wówczas kierujący mógł rejestrować rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Stwierdzono również modyfikację nadajnika impulsów i okablowania tachografu.

Niedozwolony wyłącznik zdemontowano i przywrócono tachograf do stanu fabrycznego. Za wyposażenie pojazdu w urządzenie powodujące zakłócanie prawidłowej pracy tachografu rosyjskiemu przewoźnikowi grozi 12 tys. zł kary. Przedsiębiorca będzie musiał wpłacić kaucję na poczet kary i zapłacić za prace wykonane w serwisie.

 

Ujawnianie tego typu nieuczciwych praktyk w branży transportowej to jedno z priorytetowych zadań ITD. Podstawowym celem działań Inspekcji jest bowiem poprawa bezpieczeństwa na drogach i ochrona przewoźników przed nieuczciwą konkurencją.

 

Źródło: Inspekcja Transportu Drogowego

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).