Orlen widzi potencjał w wodorze | MOTOFAKTOR

Orlen widzi potencjał w wodorze

person Adrian Januszkiewicz 1/09/2021

Orlen zadeklarował podczas Forum Wizja Rozwoju osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku dzięki wodorowi.

O tym, jak istotną rolę w transformacji energetycznej Polski i rozwoju innowacyjnych gałęzi gospodarki odgrywa wodór, świadczy fakt, że poświęcono mu aż dwie odrębne sesje podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce, stanowiącego platformę wymiany opinii pomiędzy przedstawicielami spółek skarbu państwa, instytucji rządowych i ośrodków naukowych.

 

Podczas debaty eksperckiej zatytułowanej “Czy gospodarka wodorowa może stać się istotną branżą polskiego przemysłu?” Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen zapewniał, że wykorzystanie tego pierwiastka pozwoli koncernowi zbudować przewagę konkurencyjną na rynku międzynarodowym.

Zdajemy sobie sprawę z dynamicznych zmian zachodzących na rynku paliw, które traktujemy jako szansę na dalszy, dynamiczny rozwój naszego koncernu. W perspektywie najbliższej dekady chcemy zbudować pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych, osiągając wymierne korzyści biznesowe. Budujemy koncern multienergetyczny, w którym z jednej strony posiadamy aktywa rafineryjne i petrochemiczne, a z drugiej bardzo dynamicznie rozwijającą się energetykę w tym energetykę odnawialną. Ta konfiguracja daje dla PKN Orlen szansę na wykorzystanie synergii pomiędzy źródłami OZE, dla których produkcja wodoru będzie stabilizatorem, a sam wodór pozwoli na dekarbonizację aktywów rafineryjnych i petrochemicznych. Grzegorz Jóźwiak

 

Wodór jest pierwiastkiem chemicznym o wszechstronnych właściwościach. Obok elektromobilności i biopaliw II generacji uznawany jest za paliwo przyszłości, które może realnie doprowadzić do realizacji europejskich celów środowiskowych.

 

Grzegorz Jóźwiak wskazywał na konkretne inicjatywy, realizowane przez Grupę Orlen, związane z tworzeniem i rozbudową innowacyjnej gospodarki wodorowej. Sztandarowym projektem jest HYDROGEN EAGLE – program inwestycyjny zakładający budowę w Polsce, Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa międzynarodowej sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru – 54 stacje, obsługujące transport indywidualny, publiczny i towarowy, powstaną w Polsce, natomiast 22 obiekty zostaną wybudowane w Czechach, a 26 na Słowacji.

Nie zapominamy również o transporcie kolejowym - PKN ORLEN podpisał właśnie list intencyjny z PKP i PESA o współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym. Pragniemy wspólnie prowadzić projekty badawczo-rozwojowe i działania zmierzające do zastosowania wodoru na kolei jako paliwa zasilającego pojazdy szynowe. Wcześniej podobne porozumienia dotyczące współpracy na rzecz rozwoju wodoru w transporcie podpisaliśmy z wieloma samorządami i miejskimi spółkami m.in. Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i MPK w Krakowie czy Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej - będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Grzegorz Jóźwiak

 

Podczas drugiej sesji pt. “Wodór w przemyśle”, przedstawiciel PKN Orlen jako przykład finalizowanej już inwestycji wymienił hub wodorowy w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini, w którym produkowany będzie wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.

Jednocześnie PKN Orlen realizuje podobny projekt we Włocławku, który zakłada doczyszczanie wodoru z istniejącego procesu elektrolizy. W ramach inwestycji powstanie instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, terminal dystrybucyjny umożliwiający załadunek wodoru do bateriowozów transportujących wodór do stacji tankowania wodoru. Grzegorz Jóźwiak

 

W pierwszym etapie działań prowadzących do osiągnięcia w 2050 roku zerowej emisyjności, a więc w ciągu najbliższej dekady, Grupa Orlen zamierza przeznaczyć ponad 25 mld zł na realizację ponad 60 projektów, które pozwolą zredukować negatywne oddziaływanie na środowisko, otworzyć firmę na nowe modele biznesowe i wzmocnić potencjał całej polskiej gospodarki.

 

Źródło: PAP

Zdjęcie główne: PAP/M.Kmieciński

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).