Opony zimowe czy całoroczne? - porady Pirelli | MOTOFAKTOR

Opony zimowe czy całoroczne? - porady Pirelli

person Adrian Januszkiewicz 26/10/2020

Pirelli doradza na co zwrócić uwagę przy doborze opon na nadchodzący sezon zimowy.

Co robić: wybrać komplet opon całorocznych, czy postawić na pełnoprawne opony zimowe? To pytanie zadaje sobie teraz wielu kierowców, zwłaszcza jeśli podróżują do krajów, w których przepisy ruchu drogowego obejmują obowiązek zmiany opon na zimowe. Nie ma tu jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi.

 

Najpierw powinni oni odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie, kiedy i w jaki sposób będą wykorzystywać swój samochód? Wszystkie te elementy składają się na ogólny obraz każdego kierowcy, na podstawie którego można podjąć decyzję o zakupie właściwych opon. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że opony całoroczne bardzo dobrze sprawdzają się w większości sytuacji, z wyjątkiem tych bardziej wymagających, w których typowo sezonowa opona jest niezbędna dla uzyskania wysokich osiągów samochodu.

 

Niezależnie od typu opon, jeśli podróżujemy do kraju, w którym obowiązkowym jest posiadanie opon zimowych – bok opony musi mieć oznaczenie “M + S” lub 3PMSF (w zależności od lokalnych przepisów), które identyfikuje typ opony, pozwala uniknąć mandatów i gwarantuje bezpieczeństwo nawet w warunkach zimowych.

Opony zimowe dla dynamicznych kierowców

Opony zimowe są zdecydowanie rekomendowanym wyborem, jeśli zimą przejeżdża się wiele kilometrów czy to w celach biznesowych czy turystycznych. Zimowe ogumienie jest również polecane kierowcom, którzy wymagają najlepszych osiągów. Dzięki bardziej miękkiej mieszance, która zachowuje się bardzo dobrze nawet przy temperaturach spadających poniżej zera, opony zimowe gwarantują optymalne trzymanie się drogi, przyczepność i hamowanie nawet na nawierzchniach o niskiej przyczepności.

 

Wszystko to przekłada się na większe bezpieczeństwo i większy komfort. Odpowiednio dobrany skład chemiczny mieszanek zimowych skraca drogę hamowania zarówno na mokrej (nawet o 15%), jak i na zaśnieżonej nawierzchni – nawet o 50% w porównaniu do opony letniej. Specyficzny wzór bieżnika stosowany w oponach zimowych również poprawia ich osiągi. To przede wszystkim zasługa tzw. lamelek, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zatrzymywały śnieg i poprawiały przyczepność dzięki efektowi tarcia zapewnianemu przez kontakt “śnieg ze śniegiem” – i to bez użycia łańcuchów śniegowych.

 

Głębokie rowki bieżnika umożliwiają również szybkie i skuteczne odprowadzanie wody podczas deszczu, zmniejszając ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu i zapewniając bezpieczniejszą jazdę na mokrej nawierzchni. Opony zimowe wyróżniają się oznaczeniami M + S lub też M&S i M-S (oznaczającymi błoto i śnieg). Niemal zawsze towarzyszy mu symbol 3PMSF (ang. “three peak mountain snowflake” – trzy szczyty i płatek śniegu), który przedstawia zarys góry i umieszczony w nim płatek śniegu. Są to znaki potwierdzające osiągi właściwe dla opon zimowych.

Oferta opon zimowych Pirelli

Właścicielom najmocniejszych aut Pirelli oferuje gamę opon zimowych P Zero Winter – opon, które zostały opracowane we współpracy z producentami samochodów, zgodnie ze strategią Pirelli “perfect fit”, która oznacza opony zaprojektowane specjalnie do samochodów, w których są montowane.

 

Dla samochodów segmentu premium dostępne są opony zimowe Winter Sottozero 3, podczas gdy opony Cinturato Winter przeznaczone są dla kierowców samochodów miejskich oraz małych i kompaktowych SUV-ów. W dużych SUV-ach najnowszej generacji świetnie sprawdzać mają się opony Scorpion Winter, a opony Carrier Winter to propozycja marki Pirelli skierowana do użytkowników samochodów dostawczych.

Opony całoroczne dla kierowców jeżdżących po mieście

Jeżeli wykorzystujemy samochód głównie do jazdy miejskiej z dala od górskich regionów, w temperaturach od -5 ° C do + 25 ° C i pokonujemy nim mniej niż 25 tysięcy kilometrów w ciągu roku. Do spokojnego, bezproblemowego poruszania się najlepszym wyborem będą opony całoroczne.

 

Charakteryzują się one konstrukcją i rzeźbą bieżnika, która jest na tyle wyważona, że dobrze sprawdza się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, zarówno na mokrym, jak i suchym asfalcie. Ich ogólne osiągi plasują się na dobrym poziomie, a mocną stroną jest właśnie wszechstronność zastosowania. Należy jednak pamiętać, że ten typ opon nigdy nie dorówna osiągom opon letnich w warunkach letnich i opon zimowych w warunkach zimowych, chociaż stanowią doskonały kompromis we wszystkich opisanych sytuacjach.

Oferta opon całorocznych Pirelli

Oferta opon całorocznych marki Pirelli jest bardzo szeroka i obejmuje praktycznie wszystkie segmenty samochodów. Opony Cinturato All Season Plus zostały zaprojektowane z myślą o kierowcach, których samochody mają felgi w rozmiarach od 15 do 20 cali i są używane głównie w miastach.

 

Dla kierowców crossoverów lub SUV-ów Pirelli produkuje opony Scorpion Verde All Season SF, a dla użytkowników samochodów dostawczych dostępne są opony Carrier All Season. Cinturato All Season Plus i Scorpion Verde All Season SF są również dostępne z technologią samoczynnego uszczelniania przebić Seal Inside, która pozwala kontynuować jazdę przy przebiciu nie większym niż cztery milimetry, natomiast opony Scorpion Verde All Season są dodatkowo opcjonalnie wyposażane w technologię Run Flat.

Źródło: Pirelli

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).