Opona Michelin Pilot Sport 4 SUV zaprezentowana w Genewie | MOTOFAKTOR

Opona Michelin Pilot Sport 4 SUV zaprezentowana w Genewie

person Adrian Januszkiewicz 7/03/2019

Michelin Pilot Sport 4 SUV ma homologacje m.in. do Volvo, Jaguara, Mercedesa, Porsche i Land Rovera.

Celem konstruktorów Michelin było stworzenie opony sportowej do pojazdów SUV, a nie opony SUV o sportowym charakterze. W efekcie powstała Michelin Pilot Sport 4 SUV do pojazdów o wyższym środku ciężkości i większej masie niż typowy samochód sportowy, która poradzi sobie z większymi siłami odśrodkowymi i poprzecznymi. Producent podkreśla, że zaprojektowana we współpracy z producentami samochodów opona zmieni sposób postrzegania ogumienia o wysokich osiągach do pojazdów SUV klasy premium i sport. Michelin Pilot Sport 4 SUV zapewnia przyjemność z jazdy sportowymi SUV-ami przy zachowaniu bezpieczeństwa na suchej i mokrej nawierzchni oraz przy większej trwałości w porównaniu do produktów konkurentów. Michelin udało się połączyć wszystkie te cechy, wykorzystując technologie opon używanych w sportach motorowych.

Asymetryczny wzór bieżnika

Nowa opona Michelin Pilot Sport 4 SUV charakteryzuje się bardzo dużą przyczepnością dzięki zastosowaniu asymetrycznego wzoru bieżnika: zewnętrzna część została zaprojektowana do jazdy po suchej nawierzchni, zaś wewnętrzna część – do jazdy po mokrej drodze. W oponie zastosowano nową mieszankę z innowacyjnymi elastomerami* (funkcjonalnymi i hybrydowymi) oraz drobną krzemionką. Rowki zaprojektowano z myślą o uzyskaniu większej sztywności bieżnika i poprawie przyczepności bocznej. Dodatkowo aby podnieść precyzję prowadzenia, w bieżniku zastosowano technologię Dynamic Response oraz pas ze wzmocnieniem hybrydowym wykonanym z aramidu i nylonu.

Opona o wysokiej trwałości

Michelin Pilot Sport 4 SUV charakteryzuje się również wysoką trwałością dzięki sztywnym klockom bieżnika oraz dwuwarstwowej osnowie o dużej gęstości, która zmniejsza elastyczność opony. Warto wspomnieć, że opona została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu przyjemności z jazdy w bezpiecznych warunkach, jednocześnie przy minimalnym poziomie hałasu.

 

W Michelin Pilot Sport 4 SUV bok opony wykonano w technologii Michelin Premium Touch, która zapewnia wysoki kontrast logotypu i oznaczeń oraz aksamitne wykończenie. Większość luksusowych i sportowych samochodów SUV-ów ma felgi aluminiowe o dużej średnicy, dlatego opony Michelin Pilot Sport 4 SUV posiadają ochronny rant zabezpieczający przed przypadkowym uszkodzeniem felg podczas jazdy po mieście.

Numer 1 w niezależnych testach

Choć opona Michelin Pilot Sport 4 SUV dopiero wchodzi na rynek, zyskała już pierwsze miejsce w swojej kategorii. W testach przeprowadzonych przez niezależną organizację TÜV SÜD w Niemczech, model Michelin Pilot Sport 4 SUV wyprzedził sześciu swoich konkurentów pod względem kilku kluczowych osiągów.

Bezpieczna opona o długotrwałych osiągach – zwycięzca testu hamowania na suchej (1) i mokrej (2) nawierzchni

Opona Michelin Pilot Sport 4 SUV wyprzedziła produkty konkurencji podczas hamowania na suchych i mokrych nawierzchniach. Testy przeprowadzone przez TÜV SÜD wykazały, że na suchych nawierzchniach opona Michelin Pilot Sport 4 SUV hamuje o 1,8 metra (1) krócej niż średni wynik opon konkurencyjnych.

Michelin Pilot Sport 4 SUV - hamowanie na suchej nawierzchni (1) nowe opony

Na mokrej nawierzchni droga hamowania nowych opon Michelin Pilot Sport 4 SUV jest o 3,15 metra (2) krótsza niż przeciętny wynik konkurencji. Różnice zwiększają się przy porównaniu wyników osiągniętych przez opony używane (2) – droga hamowania Michelin Pilot Sport 4 SUV jest wtedy o 5,2 metra krótsza od średniego wyniku konkurentów.

Michelin Pilot Sport 4 SUV - hamowanie na mokrej nawierzchni (2) nowe opony
Michelin Pilot Sport 4 SUV - hamowanie na mokrej nawierzchni (2) używane opony

Przyczepność na mokrej nawierzchni i osiągi (3)

Na mokrym torze o długości 1050 metrów opona Michelin Pilot Sport 4 SUV jest o 2,88 sekundy (3) szybsza od średniego wyniku konkurentów.

Długość toru: 1050 m

Trwałość w kilometrach

Opona Michelin Pilot Sport 4 SUV wyprzedza swoich głównych konkurentów również jak chodzi o długość użytkowania, pozwalając pokonać o 9 100 km więcej (4) niż średnia wyników opon konkurencyjnych.

Michelin Pilot Sport 4 SUV - test trwałości (4)

Lista dostępnych rozmiarów

W 2019 r. nowa opona Michelin Pilot Sport 4 SUV będzie dostępna w 53 rozmiarach
od 17 do 22 cali.

*Elastomer poprawia rozkład cząsteczek krzemionki wewnątrz mieszanki i wzmacnia jej działanie.

(1) Test hamowania na suchej nawierzchni (100 km/h – 0 km/h) przeprowadzony przez TÜV-SÜD na zlecenie Michelin we wrześniu 2018 r. na oponach w rozmiarze 235/60 R 18 107W zamontowanych na samochodzie Audi Q5 2.0 TDI.

(2) Test hamowania na mokrej nawierzchni (80 km/h – 20 km/h) przeprowadzony przez TÜV-SÜD na zlecenie Michelin w sierpniu 2018 r. na oponach w rozmiarze W 235/60 R 18 107W zamontowanych na samochodzie Audi Q5 2.0 TDI.

(3) Test prowadzenia na mokrej nawierzchni na torze o długości 1050 m przeprowadzony przez TÜV-SÜD na zlecenie Michelin w sierpniu 2018 r. na oponach w rozmiarze 235/60 R 18 107W zamontowanych na samochodzie Audi Q5 2.0 TDI.

(4) Test przeprowadzony przez DEKRA TEST CENTER na zlecenie Michelin w okresie sierpień-wrzesień 2018 r. na oponach w rozmiarze 235/60R18 107W zamontowanych na samochodzie Hyundai Sante Fe CRDi. Podczas testu wszystkie modele opon pokonały ponad 10 000 km w ramach jazdy odwzorowującej normalne użytkowanie (D50), a szacowana trwałość jest oparta na prognozie zużycia do wartości 1,6 mm.

 

Źródło: Michelin

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).