Opona Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 gotowa na radykalne zmiany na rynku | MOTOFAKTOR

Opona Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 gotowa na radykalne zmiany na rynku

person Adrian Januszkiewicz 29/04/2022

W obliczu zmieniających się trendów rynkowych opona Eagle F1 Asymmetric 6 ma być odpowiedzią Goodyear na te zmiany.

W ostatnich latach europejski rynek pojazdów o wysokich osiągach zmienił się diametralnie. Podczas gdy sprzedaż małych i średnich samochodów (w tym standardowych i wyczynowych) nadal stanowi ponad 50% europejskiej sprzedaży, segment „A+B” zmniejszył się z 7,8 mln do 5,7 mln sztuk w latach 2009-2019. W tym samym czasie wzrosła jednak całkowita sprzedaż pojazdów, przy czym główny wzrost dotyczył większych aut, w tym zelektryfikowanych sedanów, crossoverów i SUV-ów. Na przykład w tym samym okresie segment SUV-ów wzrósł z 1 mln do prawie 5 mln samochodów*. Podczas gdy segment ten tradycyjnie obejmował pojazdy terenowe, główny wzrost popytu dotyczył modeli drogowych o wysokich osiągach, które przyciągały kierowców wcześniej zafascynowanych sportowymi sedanami.

 

Ta zmiana to duże wyzwanie dla producentów opon. Laurent Colantonio, dyrektor Goodyear ds. technicznych w pionie opon osobowych w regionie EMEA, opisuje jaki wpływ na Goodyear ma zacieranie się granic segmentów samochodów wyczynowych:

 

W Eagle F1 Asymmetric 6 mamy rozmiary, które są również dostępne w asortymencie Eagle F1 Asymmetric 3 dla SUV-ów, ale o innych parametrach. Kierowcom może się podobać wyższa pozycja za kierownicą crossovera, ale wymagają oni takich samych właściwości jezdnych jak w samochodach klasy sedan.

 

Dlatego skupiliśmy się na materiałach konstrukcyjnych o większej wytrzymałości, wprowadzając technologie Dry Contact Plus i Wet Braking Pro, aby nasza najnowsza opona Eagle F1 Asymmetric 6 była gotowa na każdą sytuację, w każdym typie samochodu wyczynowego. Udało nam się dodać te cechy przy jednoczesnym zmniejszeniu masy opony, co jeszcze bardziej poprawiło jej reaktywność i efektywność.

 

Oprócz zastosowanych technologii i osiągów, jednym z najbardziej imponujących aspektów opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 jest jej wielkość. Do 2023 r. ma być ona dostępna w nie mniej niż 65 rozmiarach na obręcze od 17 do 22 cali. Dzięki temu obejmie wiele gatunków samochodów, od kompaktowych hatchbacków, poprzez crossovery, sportowe sedany, coupe, aż po potężne hyper limuzyny.

 

Kolejną istotną zmianą na rynku motoryzacyjnym jest przyspieszenie w kierunku elektryfikacji. W 2021 roku samochody elektryczne z napędem akumulatorowym (EV) osiągnęły rekordowe 9% rynku europejskiego, a udział samochodów hybrydowych (PHEV i HEV) również wzrósł do znaczącego poziomu 20%. Samochody benzynowe z 40% udziałem sprzedaży nadal wiodą prym na rynku* .

Rosnący rynek, rosnące samochody

Segmenty samochodów hybrydowych, elektrycznych i crossoverów obejmują obecnie wiele modeli o dużej mocy, które wymagają najnowszych opon o ultra wysokich osiągach (UHP). Moc ponad 400 KM i masa przekraczająca dwie tony nie są rzadkością w segmencie samochodów wyczynowych. Nawet w segmencie mocnych hatchbacków, w którym opony Goodyear Eagle F1 od trzech dekad wygrywają testy, nastąpiła znaczna zmiana w górę pod względem rozmiarów i osiągów.

 

Weźmy na przykład Volkswagena Golfa GTI. Kiedy w 1994 roku Eagle F1 pojawiła się na rynku, GTI miał już za sobą trzecią generację. Mając 115 KM i ważąc niewiele ponad tonę, oferował energiczną jazdę. W połowie XXI wieku, gdy Goodyear zastąpił oponę Eagle F1 GS-D3 modelem Asymmetric, piąta odsłona Golfa GTI, miała już ponad 200 KM, ale ważyła 300 kg więcej. Dekadę później siódma generacja GTI, Clubsport, osiągała moc 300 KM, a jej masa własna była o około 40% większa niż generacji trzeciej.

 

Ten wzrost, odzwierciedlony w innych segmentach, takich jak samochody osobowe o wysokich osiągach, miał znaczący wpływ na rozwój opon. Najnowsze modele Golfa GTI są wyposażone w opony w rozmiarze 225/40R18, a w opcji dostępne są 19-calowe. Porównajmy to z kierowcą z lat 90., który wybierał kierunkowe opony Goodyear Eagle F1 GSD-2 o wymiarach 195/50R15, aby poprawić sterowność swojego GTI.

 

Colantonio wyjaśnia, co to oznaczało dla Goodyeara:

 

Masa samochodów wyczynowych wzrosła, podobnie jak zasięg tego segmentu, w którym do tradycyjnych mocnych hatchbacków i samochodów sportowych dołączyły sedany i crossovery. Flagowe rozmiary 18-calowe sprzed 20 lat stały się podstawowym wyposażeniem wielu samochodów wyczynowych. W miarę jak opony stawały się coraz większe, zdecydowaliśmy się przejść z projektowania kierunkowego na asymetryczne, aby poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem dynamicznym. Ta zmiana na rynku sprawiła, że postanowiliśmy wyprzedzić trend, stosując stal o wyższej wytrzymałości na rozciąganie i inne materiały wzmacniające.

 

Zwiększony poziom bezpieczeństwa, emisji spalin i wygody spowodował wzrost rozmiarów i masy samochodów wyczynowych. Technologie zastosowane w oponach Eagle F1 Asymmetric 6 koncentrują się na zapewnieniu doskonałych właściwości jezdnych i osiągów w miarę wzrostu masy i mocy. Nowa generacja samochodów wyczynowych to samochody elektryczne, w których moment obrotowy jest ponad dwukrotnie wyższy niż w niektórych samochodach benzynowych. Opona Eagle F1 Asymmetric 6 Goodyeara jest gotowa na każdą sytuację, także na zapewnienie znakomitej dynamiki jazdy w nowej erze motoryzacji.

 

* Dane ACEA

 

Źródło: Goodyear

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).