Omknięte śruby – jak odkręcić? | MOTOFAKTOR

Omknięte śruby - jak odkręcić?

person Redakcja 17/06/2019

Firma Liqui Moly tłumaczy jak radzić sobie z omkniętymi śrubami podczas serwisowania pojazdu.

Chyba każdy mechanik często boryka się z problemem omkniętych wkrętów, śrub i nakrętek.
Wystarczy chwila nieuwagi, niewłaściwy dobór bitu lub klucza i kłopot gotowy. W takiej sytuacji większość osób odruchowo sięga po … młotek i przecinak. To dość powszechna praktyka i trudno odmówić jej skuteczności. Niestety jest dość pracochłonna i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia demontowanych części. Chwila nieuwagi i przecinak mogą się ześlizgnąć i zarysować odkręcaną część.

 

Oczywiście w wielu wypadkach można zastosować wkrętak udarowy, ale warto pamiętać, że nie w każdej sytuacji używanie młotka jest zalecane. Odkręcanie wkrętów mocujących wieczko pompy hamulcowej w motocyklach może doprowadzić do pęknięcia delikatnych aluminiowych elementów. Właśnie dlatego Liqui Moly wprowadziło do oferty bardzo oczekiwany produkt:
środek do odkręcania uszkodzonych wkrętów i śrub Schrauben -Grip NR 3811.

Pasta Schrauben Grip ułatwia odkręcanie obrobionych wkrętów, nakrętek i śrub

Jak to działa?

Skład pasty to tajemnica handlowa, ale jej działanie objawia się bardzo dużym zwiększeniem tarcia pomiędzy demontowanymi elementami. Oczywiście nie chodzi tu o sklejanie tylko wzrost współczynnika tarcia.

 

Aby zastosować preparat wystarczy nałożyć odrobinę pasty na odkręcany element i można przystąpić do demontażu. Pasta w zależności od rodzaju i wielkości śruby zwiększa siłę nawet dwu-, trzykrotnie. Na potrzeby niniejszego tekstu Liqui Moly przeprowadziło eksperyment. Specjalnie zniszczono łeb śruby M8 która została zamocowana w imadle. Zmierzono siłę odkręcania, przy jakiej nasadka nr 13 zaczyna się „ślizgać”. Następnie na tą samą śrubę nałożono odrobinę Schrauben-Gripa i ponowiono eksperyment. Bez preparatu nasadka zaczęła ślizgać się już przy około 15 Nm, a gdy zastosowano pastę Liqui Moly wartość ta wzrosła prawie dwukrotnie do 30 Nm.

Co równie ważne pastę można zastosować profilaktycznie zmniejszając ryzyko poślizgu narzędzia. Preparat jest szczególnie przydatny do demontażu śrub montażowych tarcz i bębnów hamulcowych. Pasta nie klei demontowanych elementów i trwale ich nie brudzi. Aby pozbyć się resztek preparatu wystarczy czysta szmatka lub odrobina zmywacza. Pasta jest sprzedawana w 20-gramowym opakowaniu.

 

Artykuł sponsorowany przez Liqui Moly

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).