Oleje silnikowe Castrol do mocniejszych silników | MOTOFAKTOR

Oleje silnikowe Castrol do mocniejszych silników

person Adrian Januszkiewicz 19/11/2020

Castrol wzbogacił swoją ofertę olejową o 2 nowe produkty: Castrol EDGE 0W-40 R z normą RN 17 RSA oraz Castrol EDGE Supercar.

Silniki samochodów są stale udoskonalane i obecnie przy niewielkich rozmiarach cechuje je bardzo wysoka moc. Oznacza to jednak, że tworzy się w nich bardzo wysokie ciśnienie. Wraz z rozwojem silników powstają punkty styku ze zwiększonym tarciem, pojawiające się na mikrosekundy i przesuwające się po całym silniku, gdy dostarcza on moc. Suma takich punktów styku może zmniejszyć moc silnika nawet o 10%.

 

Pełne wykorzystanie możliwości zapewnianych przez współczesne samochody jest jednak możliwe m.in. dzięki zastosowaniu odpowiedniego oleju. W tym celu został opracowany Castrol EDGE z Fluid Titanium. Jak podaje producent, pod wpływem wysokiego ciśnienia staje się mocniejszy w miejscach pod obciążeniem, zachowując dystans pomiędzy metalowymi powierzchniami i zmniejszając tarcie. Kiedy ciśnienie spada, olej wraca do stanu płynnego. Ma on redukować aż o 20% tarcie zmniejszające osiągi*.

Nowością Castrol są oleje dedykowane do samochodów francuskich, ze szczególnym uwzględnieniem Renault – to efekt współpracy bp i Castrol z Renault F1 Team w Formule 1. Olej Castrol EDGE 0W-40 R z normą RN 17 RSA został stworzony z myślą o najbardziej wysilonych silnikach Renault R.S. i Alpine.

Z jeszcze większymi obciążeniami musi poradzić sobie olej w silnikach supersamochodów. W tym celu powstał Castrol EDGE Supercar, który jest bardziej wytrzymały, zmniejsza tarcie i ma zapewniać większą wytrzymałość silnika Dzięki temu możliwe ma być uwolnienie maksymalnej mocy silnika i optymalizacja osiągów. Olej został przetestowany w supersamochodach wykorzystujących najnowocześniejsze osiągnięcia branży motoryzacyjnej, Olej zalecany jest również do stosowania w pojazdach o wysokich osiągach podczas codziennej jazdy.

Olej Castrol EDGE Supercar sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach podczas wyścigów Formuły 1 – wykorzystuje go zespół Renault F1 Team. Jazda w najbardziej prestiżowych wyścigach świata to ogromne wyzwanie dla bolidu, a do wygranej niezbędne jest osiągnięcie maksymalnej wydajności. Składa się na to bardzo wiele czynników, m.in.: konstrukcja pojazdu i jednostki napędowej, paliwo, opony czy wreszcie olej silnikowy, który chroni wszystkie elementy silnika, zapobiegając ich zużyciu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy liczy się każda milisekunda, dobór najlepszych płynów eksploatacyjnych ma kluczowe znaczenie. Zapewniają one optymalne osiągi bolidu i zapobiegają jego usterkom. Na potrzeby Formuły 1 powstały m.in. spersonalizowane mieszanki olejów o ultraniskiej lepkości, w tym właśnie wariant Castrol EDGE Supercar.

 

* Średnio, w zaokrągleniu do liczby całkowitej. W porównaniu do tego samego oleju bez technologii Fluid TITANIUM. Testom poddano produkty stanowiące 75% sprzedaży Castrol w 2017 r.

 

Źródło: Castrol

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).