Oleje ND-8 i ND-12 – co trzeba o nich wiedzieć? | MOTOFAKTOR

Oleje ND-8 i ND-12 – co trzeba o nich wiedzieć?

Jak sprawdzić, czy dany olej spełnia wymagania sprężarki klimatyzacji Denso? Poniżej różnice pomiędzy olejami Denso ND-8 i ND-12 oraz zwykłymi olejami PAG.

Czym dokładnie jest olej ND-8 i olej ND-12?

Oleje ND-8 i ND-12 są olejami sprężarkowymi najwyższej jakości, produkowanymi przez Idemitsu Kosan Co., Ltd. Ta japońska firma olejowa działa globalnie w różnych obszarach biznesu, takich jak paliwa, oleje, podstawowe chemikalia i energia odnawialna. Jako uznany specjalista w dziedzinie smarów na bazie olejów mineralnych i syntetycznych, Idemitsu jest wiodącym na świecie producentem olejów PAG do układów klimatyzacji pojazdów.

 

Idemitsu opracowało i produkuje oleje ND-8 i ND-12 zgodnie ze ścisłymi i szczegółowymi wymaganiami Denso Thermal Systems. To sprawia, że są one wyjątkowe i dlatego sprzedawane wyłącznie przez Denso.

Co sprawia, że oleje ND-8 i ND-12 są tak wyjątkowe?

Zacznijmy od oleju bazowego. Glikol polialkilenowy (PAG) jest mieszaniną alkoholu (R-OH), tlenku etylenu (EO) i tlenku propylenu (PO). Olej bazowy oleju ND-8ND-12 jest unikalną formułą tych trzech składników. Oleje ND-8 i ND-12 różnią się od innych (zwykłych) olejów PAG ze względu na zastosowanie wysokiej jakości alkoholu (R-OH) i specyficznej struktury łańcucha składników [EO]n i [PO]n. Proces produkcji łańcucha o takiej strukturze, jak również stosowanie w tej mieszaninie najwyższej jakości alkoholu sprawia, że jest on droższy w porównaniu do zwykłych olejów PAG.

 

Unikalna receptura oleju bazowego (zobacz poniższy diagram) ma zapewniać olejom Denso najwyższe możliwe właściwości użytkowe. Oleje Denso, jak podaje producent, zapewniają niezrównane smarowanie, ochronę przed zużyciem, stabilność chemiczną i termiczną oraz odpowiednią mieszalność z czynnikami chłodniczymi typu R134a lub R1234yf.

Unikalna struktura

Na poniższym diagramie przedstawiono unikalną strukturę trzech głównych komponentów (ROH / EO / PO). Główny łańcuch kopolimerów (EO / PO) olejów ND-8 i ND-12 wyraźnie różni się od zwykłych olejów PAG. W połączeniu z alkoholem najwyższej jakości, ta unikalna formuła wymaga złożonego procesu produkcyjnego, co wyjaśnia, dlaczego oleje ND-8 i ND-12 są droższe niż jakikolwiek inny zwykły olej PAG oferowany na niezależnym rynku części zamiennych.

Co oznaczają podwójnie zamknięte wiązania chemiczne?

Struktura chemiczna tego unikalnego preparatu różni się od (zwykłych) olejów PAG. Oleje PAG to głównie oleje z pojedynczo zamkniętymi wiązaniami chemicznymi. Oleje Denso ND-8 i ND-12 są olejami z podwójnie zamkniętymi wiązaniami chemicznymi.

 

Oznacza to, że główny łańcuch chemiczny preparatu jest zamknięty z obu stron, podczas gdy w przypadku oleju z pojedynczo zamkniętymi wiązaniami chemicznymi, główny łańcuch chemiczny jest zamknięty tylko z jednej strony. W rezultacie oleje PAG z pojedynczo zamkniętymi wiązaniami chemicznymi są nadal aktywne chemicznie, reagują z wilgocią, powodując tworzenie kwasu.

 

Ten proces obniża wydajność oleju, powodując wcześniejsze uszkodzenie części. Oleje ND-8 i ND-12 z podwójnie zamkniętymi wiązaniami chemicznymi są tymczasem chemicznie nieaktywne i stabilne, odporne na wilgoć i utrzymują długotrwałe smarowanie na najwyższym poziomie.

Dlaczego warto wybrać olej ND-8 lub olej ND-12?

Jak zapewnia producent, dzięki dodaniu specjalnego zestawu dodatków, oleje ND Denso posiadają najlepsze możliwe właściwości, a tym samym zapewniają maksymalną wydajność smarowania w każdych warunkach i w szerokim (ekstremalnie) zakresie temperatur.

Źródło: Denso

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).