Olej przekładniowy do ręcznych skrzyń biegów PSA | MOTOFAKTOR

Olej przekładniowy do ręcznych skrzyń biegów PSA

person Redakcja 7/09/2020

Poza skrzyniami automatycznymi i zautomatyzowanymi, również te manualne wymagają regularnej wymiany oleju, np. te w pojazdach Grupy PSA.

Olej w manualnej skrzyni biegów musi spełniać bardzo rygorystyczne i – paradoksalnie – sprzeczne wymagania. Podstawowym celem smarowania jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi częściami, a tym samym zmniejszenie strat energii i wydłużenie żywotności mechanizmu.

 

Drugą ważną funkcją jest zapewnienie odpowiedniego tarcia między synchronizatorami. Synchronizator zapewnia wyrównanie prędkości obrotowej wału oraz kół zębatych skrzyni biegów, w momencie zmiany biegu. Olej między elementami tego układu musi zapewniać odpowiednie tarcie, ale bez konieczności bezpośredniego kontaktu.

 

Odbywa się to za pomocą specjalnych modyfikatorów tarcia, dodawanych do oleju i dopasowanych do materiału synchronizatorów (mosiądz, molibden, węgiel, żelazo lub brąz). Dlatego tylko niektóre rodzaje olejów mogą być stosowane do przekładni poszczególnych producentów.

 

Olej przekładniowy w ręcznej skrzyni biegów często ma stosunkowo komfortowe warunki pracy, dlatego odstępy między wymianami takiego oleju są dłuższe niż w oleju w silniku, nawet w automatycznych skrzyniach biegów. Olej przekładniowy nie wchodzi w kontakt z paliwem ani spalinami.

 

Może jednak zawierać opiłki metalowe, zarówno z powodu zużycia przekładni i synchronizatorów, jak i błędów kierowcy, np. przez włączanie biegu bez użycia pedału sprzęgła. Większe opiłki są wychwytywane przez specjalny magnes, ale mniejsze opiłki mogą nadal krążyć w układzie.

 

Ponadto, podobnie jak olej silnikowy, olej przekładniowy podlega starzeniu (utlenianiu, zużyciu dodatków itp.), co powoduje zmianę jego lepkości. Z tego powodu jest to ciecz, którą należy regularnie wymieniać, nawet jeśli nie wszyscy producenci samochodów podają te informacje w swoich zaleceniach dotyczących planowej konserwacji.

 

Olej Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W to syntetyczny (FE) olej o niskiej lepkości do ręcznej skrzyni biegów, który poprawia sprawność skrzyni biegów w samochodach osobowych. Zaprojektowany z koncepcją TOTAL FE, zmniejsza zużycie paliwa i pomaga skrzyni biegów działać lepiej w niskich temperaturach. Najważniejsze właściwości oleju Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W obejmują:

 

  • Komfortowe załączanie biegów: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W umożliwia doskonałe włączanie biegów (możliwość zmiany biegów) z różnymi materiałami synchronizującymi, takimi jak mosiądz, molibden i aluminium.
  • Oszczędność paliwa: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W ma doskonałe właściwości smarne zapewniające większą oszczędność paliwa w porównaniu z konwencjonalnym olejem przekładniowym
  • Ochrona i czystość: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W zapewnia skuteczną ochronę przed korozją elementów przekładni, a wyjątkowa stabilność na ścinanie pomaga zachować lepkość i wytrzymałość filmu olejowego w celu ochrony przed zużyciem w trudnych warunkach pracy
  • Wydłużone okresy wymiany oleju: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W ma doskonałą stabilność w wysokich temperaturach, co pozwala utrzymać czystość i prawidłowe działanie przekładni przez dłuższy czas. To sprawia, że możliwe są dłuższe okresy między wymianami oleju.
Wraz z grupą PSA stworzyliśmy produkt, który spełnia wszystkie potrzeby manualnych skrzyń biegów i wydłuża okresy międzyprzeglądowe aż do 250 000 km. Zalecamy jednak skrócenie tego przedziału, nawet o połowę, jeśli jeździmy w szczególnie trudnych warunkach i często zmieniamy biegi, np. podczas jazdy po mieście. Koszt wymiany oleju jest niewielki, ale czynność ta wykonywana regularnie, z pewnością przedłuży żywotność każdej skrzyni biegów. Olej Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W ma doskonałą stabilność termiczną, odporność na ścinanie oraz właściwości przeciwpienne i przeciwkorozyjne, dzięki czemu możliwe są tak długie okresy bez wymiany. Charakterystyka tego produktu zwiększa także komfort jazdy, dzięki czemu przy prawidłowym użyciu pedału sprzęgła zmiana biegów jest praktycznie nieodczuwalna, niezależnie od warunków pracy. Andrzej Husiatyński kierownik działu technicznego Total Polska

 

Artykuł sponsorowany przez Total

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).