Ogumienie Goodyear w Brabhamie BT62R | MOTOFAKTOR

Ogumienie Goodyear w Brabhamie BT62R

Brabham Automotive zdecydował, że w wersji drogowej modelu BT62R jako OE pojawią się opony Goodyear Eagle F1 SuperSport RS.

Kiedy tworzysz drogowy hypersamochód, który przekracza granice możliwości, potrzebujesz opony, która sprosta temu zadaniu. To wyzwanie, przed którym stoi firma Brabham Automotive, wprowadzając Brabham BT62R, drogową wersję swojego BT62. BT62 to wart milion dolarów pojazd o mocy 710 KM, który wygrał pierwszy wyścig wytrzymałościowy, jadąc na oponach Goodyear.

 

Wybór dostawcy opony drogowych odpowiadających wymaganiom BT62R również padł na Goodyear.

 

Zaufanie Brabham Automotive do Goodyeara wynika nie tylko ze zwycięstwa w wyścigu w listopadzie 2019 r., ale także z kilkudziesięcioletniej współpracy w ramach Formuły 1. Sir Jack Brabham zdobył słynne mistrzostwo świata Formuły 1 w 1966 r., jadąc skonstruowanym przez siebie samochodem Brabham-Repco na oponach Goodyear.

 

Obecnie dyrektorem sportowym w Brabham Automotive jest – syn Sir Jacka – David Brabham, który zasiadł za kierownicą zwycięskiego BT62 podczas swojego debiutanckiego wyścigu w 2019 roku. Kierowcy i właściciele samochodów BT62 i BT62R podzielają tę pasję, a dziedzictwo żyje dalej.

Kierowcy Brabhamów BT62R wymagają jak najlepszych osiągów od każdego elementu swojego samochodu, w tym od opon. Priorytetem są osiągi na torze wyścigowym. Osiągi podczas jazdy oraz odczucia kierowcy związane z oponami mają kluczowe znaczenie.

pracownik działu badawczo-rozwojowego w Goodyear - Helmut Fehl

 

Opona Goodyear Eagle F1 SuperSport RS

Dostarczenie opon, które mogłyby sprostać wymaganiom pojazdów wyścigowych takich jak BT62R, to nie lada wyczyn, zwłaszcza gdy chcemy, by były one dopuszczone do ruchu drogowego, ale Goodyear był na to gotowy. Eagle F1 SuperSport RS, opona klasy Ultra Ultra High Performance (UUHP) amerykańskiego producenta, spełniała wszystkie kryteria.

 

Goodyear testował tę oponę najpierw na autostradach i otwartych drogach, a następnie na torach, w tym intensywnie na Pętli Północnej Nürburgringu. Dzięki tym rygorystycznym, trwającym prawie dwa lata testom, opona sprostała potrzebom Brabham Automotive.

 

Pojazdy takie jak Brabham BT62R generują ogromną boczną siłę przeciążenia dzięki połączeniu przyczepności mechanicznej i aerodynamicznej, przez co wymagają specyficznych opon jak żadne inne. Zrównoważenie tego z komfortem jazdy na drodze ma kluczowe znaczenie, jak wyjaśnił Fehl:

Opona Eagle F1 SuperSport RS to doskonały wybór dla kierowców używających swoich hypersamochodów na torze, gdzie 80% uwagi użytkownika stanowią osiągi na torze. Aerodynamika BT62R sprawia, że osiągi tego modelu są zbliżone do osiągów samochodów wyścigowych, a więc wymagania stają się bardzo zbliżone do tego typu pojazdów, ale właściciele nadal potrzebują opony, która będzie zgodna z przepisami drogowymi, aby dojechać do toru wyścigowego.

- Helmut Fehl

 

W jaki sposób Eagle F1 SuperSport RS udaje się spełnić wymagania dotyczące osiągów?

W oponie zastosowano najnowocześniejsze połączenie sprawdzonych w wyścigach mieszanek gumowych, z różnymi mieszankami na zewnątrz i wewnątrz. W naszych oponach wyścigowych stosujemy te same mieszanki Race Pro, więc trudno sobie wyobrazić oponę o większej przyczepności.

- Helmut Fehl

 

Połączenie wymagań toru wyścigowego z tymi stawianymi pojazdom dopuszczonym do ruchu drogowego jest niezwykle trudne do uzyskania. Na drodze opona musi spełniać surowe wymagania dotyczące przyczepności na mokrej nawierzchni, hałasu, oporów toczenia i innych parametrów.

 

Roman Görl, starszy menedżer ds. projektów technicznych pierwszego wyposażenia w biznesie opon osobowych Goodyear, wyjaśnił, w jaki sposób Eagle F1 SuperSport RS spełnia wszystkie te wymagania.

Mieszanki wyselekcjonowane pod kątem wyścigów połączyliśmy z wysoce inteligentnym wzorem bieżnika z technologią Bridge Assist, dodając mostki do pierwszego rowka, aby zapewnić stabilność klocka i odporność na zginanie. Wzór bieżnika ma również mniejszą liczbę rowków niż inne opony z gamy UUHP i mniejszą głębokość rzeźby, aby zapobiec przemieszczaniu się klocków bieżnika pod wpływem ekstremalnego obciążenia, co pozwala na zastosowanie bardziej miękkiej i przyczepnej mieszanki. Oznacza to, że kierowcy mogą uzyskać większą precyzję prowadzenia, a także pomaga to zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się opony. Stabilność przy dużych prędkościach została również zwiększona dzięki technologii Powerline Cover, która chroni bieżnik przed deformacją przy dużych prędkościach.

- Roman Görl

 

Jak wyjaśnił Görl, nie chodzi tylko o dostosowanie opony do jednego samochodu:

Eagle F1 SuperSport RS to najbardziej zaawansowana opona drogowa, jaką Goodyear stworzył na rynek europejski, a tego właśnie wymagają właściciele ekstremalnych pojazdów, takich jak Brabham BT62R. Opona ta jest idealna dla szerokiej gamy pojazdów, które muszą rozwijać bardzo wysokie prędkości na torze i charakteryzują się najwyższymi osiągami, a więc jest to doskonała opona dla torowych supersamochodów i hypersamochodów takich jak Brabham.

- Roman Görl
Brabham BT62R

Dla tych producentów wyścigi to chleb powszedni, podobnie jak dla Goodyeara, więc jak duży wpływ na konstrukcję opony miał program sportów motorowych?

Ogromny. Konstrukcja bieżnika RS to efekt bardzo ścisłej współpracy zespołu wyścigowego i drogowego. Jeśli chodzi o mieszanki - w obu przypadkach pracował nad nimi ten sam zespół.

- Helmut Fehl

 

Źródło: Goodyear

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).