Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników: edukacja i szansa na dobrą pracę | MOTOFAKTOR

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to nie tylko nagrody, ale przede wszystkim szansa na pogłębienie wiedzy i zatrudnienie w renomowanej firmie.

Dla nauczycieli to doskonała i emocjonująca zabawa, a dla uczniów kontakt z wiedzą i urządzeniami, których czasami próżno szukać w przyszkolnych warsztatach.

 

Ponad tysiąc uczniów szkół samochodowych z całej Polski bierze co roku udział w eliminacjach do Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Historia wydarzenia sięga 2012 roku, kiedy to po raz pierwszy kilkudziesięciu zawodowych mechaników sprawdzało swoją wiedzę i rywalizowało o tytuł najlepszego w testach teoretycznych i konkurencjach praktycznych. Nieco później do swoich starszych kolegów dołączyli młodzi adepci tego zawodu – sprawdzają swoje umiejętności w kategorii „Młody Mechanik”, która dołączyła do Mistrzostw z inicjatywy producenta olejów Mobil Delvac 1, partnera merytorycznego konkursu. W 2018 roku eliminacje w tej kategorii zgromadziły rekordowe 750 zespołów uczniowskich z ponad 200 szkół.

 

Dla młodych ludzi Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to okazja do sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce, ale nie tylko. Przyszli mechanicy poznają także najnowsze technologie i urządzenia, których najczęściej nie mają szans przetestować w nie zawsze dobrze wyposażonych warsztatach przy szkołach. Dzięki uczestnictwu w konkurencjach przygotowanych przez międzynarodowych i krajowych producentów części zamiennych, narzędzi, czy wyposażenia, zdobywają dodatkowe umiejętności praktyczne, często nieujęte w aktualnym programie nauczania.

 

Od pierwszej edycji w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników biorą udział uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.

Mistrzostwa są dla nas najważniejszym konkursem, w którym bierzemy udział, bo promują one zarówno uczniów, jak i szkołę. W konkursie uczestniczymy od pierwszej edycji i od wielu lat zajmujemy miejsca w finałowej trójce. Udział w Mistrzostwach daje uczniom możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych. Dla nas nauczycieli jest to przede wszystkim satysfakcja z wykonywanej pracy, natomiast dla szkoły promocja. Uczniowie maja okazję rywalizować z najlepszymi uczestnikami z całej Polski, co jest dla nich ogromną motywacją do nauki. Do konkursu przygotowujemy ich na zajęciach dodatkowych, na których omawiamy zagadnienia teoretyczne oraz wykonujemy zadania praktyczne, które wykraczają poza program nauczania realizowany w szkole. Dzięki temu zdobywają umiejętności pozwalające im konkurować na rynku pracy. Paweł Leszak nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim

 

„Weteranem” Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest także Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.

Jestem nauczycielem od wielu lat i z całą pewnością mogę powiedzieć, że Mistrzostwa mobilizują szkołę - zarówno uczniów, jak i ich opiekunów. Młodzież musi włożyć wiele pracy w przygotowania do udziału w konkursie - czytać literaturę fachową, zgłębiać nowinki. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie zrealizować podczas zajęć w szkole. Na Mistrzostwa przyjeżdżają pasjonaci, są pewni swojej wiedzy i chcą zaistnieć, a konkurencje praktyczne dają im namiastkę pracy w warsztacie samochodowym. Mistrzostwa mobilizują młodych ludzi do zgłębiania wiedzy. Piotr Kasperczyk Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

 

Dwuosobowy zespół z tej szkoły w składzie Krzysztof Czekaj i Artur Raczkowski zajął w edycji 2017 pierwsze miejsce w kategorii „Młody Mechanik”, a w tym roku Artur Raczkowski zakwalifikował się do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii „Mechanik Zawodowy”.

Udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników daje wiele korzyści. Po ubiegłorocznej edycji konkursu, w której zajęliśmy z kolegą pierwsze miejsce w kategorii Młody Mechanik, dostałem propozycję pracy w teamie Bartosza Ostałowskiego, jedynego na świecie driftera z licencją FIA, który prowadzi samochód bez użycia rąk. Pracowałem u niego jako mechanik. Nawiązałem też mnóstwo kontaktów ze starszymi kolegami, z którymi wymieniamy się doświadczeniami. Dla młodych ludzi, ale także mechaników zawodowych, Mistrzostwa są okazją do kontaktu z pojazdami hybrydowymi, które rzadko pojawiają się jeszcze w warsztatach. Artur Raczkowski Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

 

Zdaniem Raczkowskiego, dzięki konkurencjom praktycznym uczniowie szkół samochodowych mają możliwość sprawdzić się w bardziej skomplikowanych czynnościach, do których niejednokrotnie nie są dopuszczani w czasie praktyk zawodowych w warsztatach.

 

Tymczasem właściciele warsztatów narzekają na brak kandydatów dobrze przygotowanych do pracy.

Sytuacja na rynku warsztatów samochodowych nie jest prosta. Liczne sondaże firm badawczych, a przede wszystkim właściciele warsztatów samochodowych potwierdzają ogromny problem ze znalezieniem pracowników. Młodzi, często zaraz po szkole, wyjeżdżają do pracy za granicę albo wybierają inną ścieżkę kariery zawodowej, nie pozostają w zawodzie mechanika. Na Mistrzostwa przyjeżdża wyselekcjonowana grupa, dla której ten zawód jest pasją. Chcą się dokształcać, poznawać nowe technologie. Dlatego właśnie tu warto szukać przyszłych pracowników, wśród młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z zawodem mechanika samochodowego. Rafał Kosiński Akademia Praktycznych Umiejętności

 

Jednym z celów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest właśnie rozbudzenie pasji w uczniach szkół samochodowych.

Sprawdzamy ich wiedzę podczas testów teoretycznych i konkurencji praktycznych, ale jednocześnie staramy się przekonać, że warto pozostać w zawodzie. Adrian Dekowski Fundacja Cooperatio

 

VII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbędą się w dniach 5-8 kwietnia podczas Poznań Motor Show 2018. Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Głównymi partnerami Mistrzostw są ExxonMobilInter Cars SzkoleniaAkademia Praktycznych UmiejętnościAkademia KierowcyZF Aftermarket oraz Kolejowe Zakłady Łączności.

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).