Nowinki technologiczne Yokohamy na Tokyo Motor Show | MOTOFAKTOR

Nowinki technologiczne Yokohamy na Tokyo Motor Show

person Adrian Januszkiewicz 23/10/2019

Yokohama, jak co roku pokaże się na Targach Tokyo Motor Show, aby zaprezentować nowe rozwiązania technologiczne i produkty koncepcyjne.

Ruszające dziś 46. Targi Tokyo Motor Show 2019, które będą odbywać się w Tokyo Big Sight, Koto-ku do 4 listopada zapowiadają się niezwykle interesująco pod kątem nowości technologicznych. Yokohama Rubber Co., Ltd. zaprezentuje tu szereg nowinek, które albo już wykorzystuje w produkcji swoich opon, albo zamierza wdrożyć do produkcji w najbliższej przyszłości.

 

Do rozwiązań koncepcyjnych Yokohamy należą na przykład technologie kompatybilne z CASE (Connected, Autonomous, Shared & Services oraz Electric), czyli coraz bardziej popularną na świecie koncepcją wspólnego użytkowania samochodów i usług z tym powiązanych oraz samochodów elektrycznych. Wśród nich znajdują się opony koncepcyjne: Yokohama Intelligent Tire Concept operująca w ramach technologii IoT, czyli internetu rzeczy, Self-Seal Concept Tire zaprojektowana pod kątem wymagań pojazdów autonomicznych, samonapędowych oraz ekonomii współdzielenia, a także opona Silent Foam Hook-and-Loop Fastener Concept Tire minimalizująca generowany hałas.

 

Yokohama znana ze swoich rozwiązań proekologicznych, jak np. BluEarth, tym razem pokaże na targach technologie opracowane pod kątem bezpieczeństwa i ochrony środowiska naturalnego. Będą to Ultra Lightweight Concept Tire, czyli opona ultralekka, rozwiązanie umożliwiające produkcję syntetycznej gumy przy użyciu biomasy, a także produkcja termoodwracalnej gumy z materiałów uzyskanych z recyklingu.

 

Jeśli chodzi o aktualnie stosowane technologie, to podczas tokijskich targów, zobaczymy np. Matrix Body Ply, czyli rozwiązanie zastosowane we flagowym produkcie Yokohamy – oponie Advan Sport V105. Odwiedzający stoisko firmy zobaczą, jak zmienia się i od czego zależy sztywność opon, a także poznają tajniki technologii wet grip technology i poznają pierwszą na świecie oponę w rozmiarze 344 (stanem na wrzesień 2019), która uzyskała ocenę “A”, według japońskiego systemu klasyfikowania opon w kategorii przyczepności na mokrej nawierzchni. Goście będą mogli porównać zachowanie różnych opon w kontakcie z wilgotnym podłożem. Oprócz tego marka przedstawi publiczności szczegóły aerodynamicznej technologii stosowanej w produkcji opon, dzięki której możliwe jest zmniejszenie oporu toczenia poprzez analizę oporu powietrza dla opon i pojazdu.

Koncept inteligentnej opony Yokohama Intelligent Tire Concept

Opona Yokohama Intelligent Tire Concept powstała w oparciu o technologię IoT, która umożliwia przekazywanie danych pozyskanych za pomocą czujników przytwierdzonych do opony do “chmury”, połączenie z innymi systemami w pojeździe, terminalami dla kierowców, pomocą drogową, sklepami z produktami marki Yokohama, itd.

Opona koncepcyjna Self-Seal Concept Tire

Ze względu na to, że w samochodach wykorzystywanych do wspólnego użytkowania i pojazdach autonomicznych oraz samonapędowych zmiana pękniętej opony bywa szczególnie problematyczna, pojawiła się potrzeba opracowania opony, która umożliwi jazdę na pewnym odcinku kilometrów bez konieczności natychmiastowego postoju i zmiany uszkodzonego koła. Nowa technologia Self-Seal Concept Tire, opracowana przez markę Yokohama, wykorzystuje uszczelniacz o strukturze żelu, który wypełnia miejsce uszkodzenia opony i zapobiega uchodzeniu powietrza.

Opona koncepcyjna z pianką wygłuszającą Silent Foam Hook-and-Loop Fastener Concept Tire

Redukcja hałasu wewnątrz pojazdu to jedno z kluczowych zadań do opracowania z myślą o cichych pojazdach elektrycznych. Stąd też pomysł na nową technologię, umożliwiającą zredukowanie rezonansu wewnątrz opony za pomocą specjalnego materiału wygłuszającego, który dodatkowo ułatwia użycie uszczelniacza do opon. Zastosowany w oponie łącznik opracowany we współpracy z Kuraray Fastening Co., Ltd posłuży w przyszłości do zamocowania innych udogodnień po wewnętrznej stronie opony.

Ultralekka opona koncepcyjna Ultra Lightweight Concept Tire

W celu ograniczenia zużycia surowców naturalnych do produkcji opon, a zarazem poprawy parametrów zużycia paliwa, Yokohama Rubber zmodyfikowała technologię zastosowaną w lekkich oponach BluEarth-air EF21, wprowadzonych na rynek w 2017 roku. W najnowszym rozwiązaniu – Ultra Lightweight Concept TireYokohama dąży do zwiększenia redukcji masy opon z około 25% redukcji osiągniętej w modelu BluEarth-air EF21 do prawie 50%.

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).