Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - ekspert Beesafe komentuje | MOTOFAKTOR

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - ekspert Beesafe komentuje

person Redakcja 16/12/2021

Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe, odniósł się do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r.

Treść komentarza poniżej:

 

Podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa o ruchu drogowym zakłada m.in. wyższe mandaty za łamanie przepisów drogowych, podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł, a także uzależnienie wysokości obowiązkowego ubezpieczenia OC od liczby punktów karnych. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Każde działanie wywołuje reakcję. Jeżeli kary drastycznie wzrastają, jest szansa na to, że Polacy zdejmą nogę z gazu i będą jeździli wolniej. W teorii powinno przełożyć się to na mniejszą częstotliwość wypadków, a w konsekwencji możliwość obniżenia przez ubezpieczycieli składek. Kluczowym elementem w tej układance są z jednej strony kary, a z drugiej ich nieuchronność. Wszystkie obostrzenia – o ile są realne i egzekwowalne – powinny przekładać się na to, że będziemy czuli się bezpieczniej jako kierowcy oraz przechodnie i w związku z tym będzie na drogach mniej szkód.

 

Możliwość uzależnienia ceny OC od punktów karnych postulowana była przez branżę od wielu lat. Z punktu widzenia ubezpieczyciela istotne jest, jak szczegółowe dane dotyczące kierowców zostaną udostępnione. Wydaje się bowiem, że sama informacja o liczbie punktów nie jest wystarczająca do oceny, czy dany kierowca generuje ryzyko wypadku, bo przyznawane są one również za złe parkowanie czy inne drobne wydarzenia, które nie wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

 

Pamiętajmy też, że składka OC naliczana jest w Polsce dla pojazdu, a nie kierowcy (taki system obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii). Prowadzący może być różny, wyzwaniem jest więc powiązanie go z autem. Każdy nowy parametr, który lepiej opisuje ryzyko, wpływa też na to, że będziemy w stanie jeszcze lepiej to ryzyko podzielić i statystycznie uwzględnić, a to może mieć przełożenie na składkę. Oczekujemy więc na dalsze szczegóły dot. udostępnianych ubezpieczycielom informacji i liczymy na to, że nowe przepisy przełożą się przede wszystkim na większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Źródło: Beesafe

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).