Umowa o z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie pozwoli przebudować ponad 26 km sieci SN i zmodernizować 11 Głównych Punktów Zasilania. Tym razem kwota przyznanej dotacji wynosi 120 mln zł, co stanowi 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji szacowanej na 200 mln zł.
W ramach inwestycji zaplanowano 15 zadań na terenie 4 oddziałów spółki: Płocka, Torunia, Gdańska i Olsztyna. Przeprowadzone zostaną prace związane m.in. z przebudową linii napowietrznych SN, budową linii kablowych, wymianą rozdzielnic i transformatorów WN/SN na jednostki o większej mocy. Przebudowa infrastruktury zwiększy potencjał przyłączeniowy dla przyłączenia szybkich punktów ładowania łącznie o ok. 143,5 MW.
„Rozwój elektromobilności, która jest jednym z elementów dekarbonizacji i transformacji energetycznej kraju, będzie napędzał popyt na energię elektryczną, a to wymaga zabezpieczenia mocy wytwórczych. W pierwszej kolejności należało wybrać te inwestycje, które posiadają największe ograniczenia techniczne oraz umożliwiają przyłączenie ogólnodostępnych stacji ładowania w krótkiej perspektywie czasowej. Wybrane do modernizacji zadania inwestycyjne wychodzą naprzeciw potrzebom stawianym przez rynek e-mobility” – podkreśla Karolina Lipińska, wiceprezeska Zarządu Energa-Operator.
Poza efektem w postaci zmodernizowanej sieci i przyłączenia do niej nowych szybkich stacji ładowania realizacja projektu przyniesie również korzyści ekologiczne w postaci redukcji emisji szkodliwych substancji: CO2 o 3 168,36 mg/rok, tlenków azotu o 2,31 mg/rok oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) o 0,12 mg/rok.
Modernizacja sieci należącej do Energa-Operator wraz ze zwiększeniem potencjału przyłączeniowego będzie wsparciem dla Polski w wypełnieniu wymogów Rozporządzenia AFIR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych będącego częścią pakietu Fit for 55).
Źródło: Energa-Operator
Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google: