Nowe opony Michelin na Poznań Motor Show | MOTOFAKTOR

Nowe opony Michelin na Poznań Motor Show

person Adrian Januszkiewicz 29/03/2019

Podczas Poznań Motor Show Michelin prezentuje po raz pierwszy w Polsce opony Pilot Sport 4 SUV oraz Pilot Sport Cup2 R.

Michelin Pilot Sport 4 SUV to sportowa opona do pojazdów o wyższym środku ciężkości i większej masie niż w typowych samochodach sportowych, która poradzi sobie z dużymi siłami odśrodkowymi i poprzecznymi. Opona zaprojektowana we współpracy z czołowymi producentami samochodów zmieni sposób postrzegania ogumienia o wysokich osiągach do pojazdów SUV klasy premium i sport. Michelin Pilot Sport 4 SUV zapewnia przyjemność prowadzenia sportowego SUV-a przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Oponę cechuje też większa trwałość w porównaniu do produktów konkurentów. Michelin udało się połączyć wszystkie te cechy, wykorzystując technologie opon stosowane w sportach motorowych.

 

Michelin Pilot Sport 4 SUV będzie dostępna w 53 rozmiarach od 17 do 23 cali. Opona otrzymała już pierwsze homologacje m.in. do Volvo, Jaguara, Mercedesa i Land Rovera.

Asymetryczny wzór bieżnika

Nowa opona Michelin Pilot Sport 4 SUV charakteryzuje się bardzo dużą przyczepnością dzięki zastosowaniu asymetrycznego wzoru bieżnika: zewnętrzna część została zaprojektowana do jazdy po suchej nawierzchni, zaś wewnętrzna część – do jazdy po mokrej drodze. W oponie wykorzystano nową mieszankę z innowacyjnymi elastomerami (funkcjonalnymi i hybrydowymi) oraz drobną krzemionką. Rowki zaprojektowano z myślą o uzyskaniu większej sztywności bieżnika i poprawie przyczepności bocznej. Dodatkowo aby podnieść precyzję prowadzenia, w bieżniku zastosowano technologię Dynamic Response oraz pas ze wzmocnieniem hybrydowym wykonanym z aramidu i nylonu.

Opona o wysokiej trwałości

Michelin Pilot Sport 4 SUV charakteryzuje się również wysoką trwałością dzięki sztywnym klockom bieżnika oraz dwuwarstwowej osnowie o dużej gęstości, która zmniejsza elastyczność opony.

Premium Touch Design – atrakcyjny wygląd pojazdów SUV

W Michelin Pilot Sport 4 SUV bok opony wykonano w technologii Michelin Premium Touch, która zapewnia wysoki kontrast logotypu i oznaczeń oraz aksamitne wykończenie. Większość luksusowych i sportowych samochodów SUV ma felgi aluminiowe o dużej średnicy, dlatego opony Michelin Pilot Sport 4 SUV posiadają ochronny rant zabezpieczający przed przypadkowym uszkodzeniem felg.

Numer 1 w niezależnych testach

Choć opona Michelin Pilot Sport 4 SUV dopiero wchodzi na rynek, zyskała już pierwsze miejsce w swojej kategorii. W testach przeprowadzonych przez niezależne organizacje TÜV SÜD i DEKRA model Michelin Pilot Sport 4 SUV wyprzedził sześciu swoich konkurentów pod względem kilku kluczowych osiągów – między innymi w testach hamowania na suchej* i mokrej** nawierzchni. Testy wykazały, że na suchych nawierzchniach opona Michelin hamuje o 1,8 metra* krócej niż średni wynik opon konkurencyjnych, zaś na mokrych – o 3,15 metra** krócej. Na mokrym torze o długości 1050 metrów opona Michelin Pilot Sport 4 SUV jest o 2,88 sekundy*** szybsza od średniego wyniku konkurentów. Nowy model Michelin wyprzedza swoich głównych konkurentów również pod względem długości użytkowania, pozwalając pokonać o 9100 km więcej**** niż średnia wyników opon innych producentów.

Michelin Pilot Sport Cup 2 R

Michelin Pilot Sport Cup2 R to opona o ultrawysokich osiągach, która powstała z myślą o doświadczonych kierowcach rywalizujących na torach wyścigowych lub lubiących sportową jazdę. Została opracowana we współpracy z najbardziej uznanymi producentami aut sportowych, takimi jak Porsche i uzyskała homologację do użytku na drogach publicznych. Sportowy charakter opony symbolizuje litera „R” będą skrótem angielskiego słowa racing (wyścigi).

Rekordy prędkości

Technologie zastosowane w Michelin Pilot Sport Cup2 R zapewniają maksymalną przyczepność na suchych nawierzchniach, optymalne prowadzenie i precyzję kierowania, co przekłada się na krótszy czas pokonywanych okrążeń. Samochody Porsche GT2 RS i GT3 RS wyposażone w Michelin Pilot Sport Cup2 R ustanowiły rekordy na legendarnej trasie Nordschleife toru Nürburgring. Takie rezultaty, osiągnięte po raz pierwszy przez opony dopuszczone do jazdy po drogach publicznych, były możliwe dzięki zastosowaniu mieszanki gumy wykorzystywanej w oponach do profesjonalnej jazdy po torze wyścigowym. Z testów Michelin wynika, że opona Michelin Pilot Sport Cup2 R jest szybsza o 0,5 sekundy na kilometrze od poprzedniego modelu Michelin Pilot Sport Cup2.

Innowacyjny wzór bieżnika

Nowy wzór bieżnika Michelin Pilot Sport Cup2 R został specjalnie przystosowany do jazdy na suchych nawierzchniach. Po jego zewnętrznej stronie jest mniej wgłębień i rowków, dzięki czemu większa powierzchnia opony styka się z podłożem, zapewniając lepszą przyczepność. Powierzchnia kontaktu opony z podłożem została powiększona o około 10 proc. w porównaniu do poprzedniego modelu Pilot Sport Cup2. W tym samym celu zostały również zwężone rowki w centralnej części opony, co podnosi jej sztywność, wytrzymałość na siły powstające podczas jazdy przy dużych prędkościach oraz poprawia precyzję prowadzenia.

Zaprojektowana z myślą o najszybszych autach

Michelin Pilot Sport Cup2 R jest dostępna w sprzedaży u dystrybutorów opon, a także jako wyposażenie opcjonalne modeli Porsche 911 GT2 RS, Porsche 911 GT3 RS w rozmiarach 265/35 ZR20 (99Y) i 325/30 ZR21 (108Y). Planowane jest również homologowanie opony Michelin Pilot Sport Cup2 R w rozmiarze 245/35 ZR 20 (95Y) PS CUP2 R K1 (przód) oraz 305/30 ZR 20 (103Y) PS CUP2 R K1 (tył), jako opcjonalne wyposażenie Ferrari 488 Pista (symbol K1 oznacza, że opona została opracowana specjalnie dla Ferrari). Planowana jest również homologacja Michelin Pilot Sport Cup 2R jako oryginalnego wyposażenia Mercedes-AMG i model AMG GT w rozmiarze 285/30 ZR19 (98Y) XL TL PS CUP 2 R MO1 MI (przód) i 335/25 ZR20 (103Y) XL TL PS CUP 2 R MO1 MI (tył).

 

*Test hamowania na suchej nawierzchni (100 km/h – 0 km/h) przeprowadzony przez TÜV-SÜD na zlecenie Michelin we wrześniu 2018 r. na oponach w rozmiarze 235/60 R 18 107W zamontowanych na samochodzie Audi Q5 2.0 TDI.
**Test hamowania na mokrej nawierzchni (80 km/h – 20 km/h) przeprowadzony przez TÜV-SÜD na zlecenie Michelin w sierpniu 2018 r. na oponach w rozmiarze W 235/60 R 18 107W zamontowanych na samochodzie Audi Q5 2.0 TDI.
***Test prowadzenia na mokrej nawierzchni na torze o długości 1050 m przeprowadzony przez TÜV-SÜD na zlecenie Michelin w sierpniu 2018 r. na oponach w rozmiarze 235/60 R 18 107W zamontowanych na samochodzie Audi Q5 2.0 TDI.
****Test przeprowadzony przez DEKRA TEST CENTER na zlecenie Michelin w okresie sierpień-wrzesień 2018 r. na oponach w rozmiarze 235/60R18 107W zamontowanych na samochodzie Hyundai Sante Fe CRDi. Podczas testu wszystkie modele opon pokonały ponad 10 000 km w ramach jazdy odwzorowującej normalne użytkowanie (D50), a szacowana trwałość jest oparta na prognozie zużycia do wartości 1,6 mm.

 

Źródło: Michelin

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).