Northvolt pozyskał 1,1 mld dolarów na rozbudowę fabryk w Europie | MOTOFAKTOR

Northvolt pozyskał 1,1 mld dolarów na rozbudowę fabryk w Europie

person Adrian Januszkiewicz 6/07/2022

Northvolt ogłosił pozyskanie finansowania o wartości 1,1 miliarda USD na sfinansowanie ekspansji produkcji materiału katodowego, ogniw i systemów bateryjnych w Europie.

 

Inwestorami uczestniczącymi w tej rundzie pozyskiwania kapitału byli AMF, AP funds 1-4 (poprzez firmę 4 to 1 Investments), ATP, Ava Investors, Baillie Gifford, Compagnia di San Paolo poprzez Fondaco Growth/Fondaco Fund, Folksam Group, Goldman Sachs Asset Management, IMAS Foundation, Olympia Group, OMERS Capital Markets, PCS Holding, Swedbank Robur, TM Capital i Volkswagen Group.

 

Jesteśmy dumni i wdzięczni za wsparcie oraz zaufanie światowej renomy inwestorów i partnerów. Będziemy kontynuowali naszą ciężką pracę, aby spełnić obietnicę zbudowania najbardziej zielonej baterii na świecie – skomentował Peter Carlsson, współtwórca i prezes Northvolt.

 

Od 2017 roku Northvolt pozyskał w sumie blisko 8 miliardów dolarów w formie instrumentów kapitałowych i dłużnych, aby wykonać swój plan zapewnienia dostaw baterii produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska i dzięki temu umożliwić dekarbonizację gospodarek.

 

Obecnie firma rozwija swoje możliwości produkcyjne, aby móc zrealizować zamówienia kluczowych klientów: BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Grupa Volkswagen o wartości 55 miliardów dolarów. Najważniejszym aspektem strategii Northvolt jest zbudowanie własnych kompetencji oraz pełnego łańcucha wartości baterii, włączając w to produkcję materiału katodowego oraz recykling.

 

Dzięki prowadzonemu na dużą skalę programowi recyklingu, do 2030 roku Northvolt zamierza zapewniać sobie 50% surowców właśnie z baterii oddanych do recyklingu.

 

Połączenie decyzji politycznych, dynamicznego przechodzenia klientów na pojazdy elektryczne oraz bardzo dużego wzrostu popytu klientów na niskoemisyjne produkty stworzyło idealne warunki dla elektryfikacji – powiedział Peter Carlsson.

 

Firma Northvolt wyprodukowała swoją pierwszą baterię w gigafabryce Northvolt Ett w miejscowości Skellefteå w Szwecji pod koniec 2021 roku, a pierwsze komercyjne dostawy zaczęła realizować wiosną 2022 roku. Polski zakład Northvolt od 2018 roku dostarcza systemy bateryjne klientom z sektora przemysłowego i energetycznego. Aktualnie spółka realizuje w Polsce inwestycję wartą 200 milionów dolarów w największą w Europie fabrykę magazynów energii.

 

W 2021 roku około 1800 osób dołączyło do zespołu Northvolt, który nadal będzie się rozrastał w tempie 150 osób na miesiąc. Kluczowe projekty firmy to rozbudowa Northvolt Ett, uruchomienie gigafabryki w Göteborgu w Szwecji w ramach joint venture Northvolt i Volvo oraz budowa trzeciej gigafabryki Northvolt Drei w Heide w Niemczech. W tym samym czasie powstaje fabryka materiału katodowego, Northvolt Fem, w miejscowości Borlänge w Szwecji.

 

Goldman Sachs Bank Europe SE, J.P. Morgan AG I Morgan Stanley & Co. International plc są doradcami Northvolt.

 

Źródło: Northvolt

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).