Nokian Tyres buduje owalny tor testowy w Hiszpanii | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres buduje owalny tor testowy w Hiszpanii

person Adrian Januszkiewicz 4/07/2019

Powstające w Hiszpanii najnowsze centrum testowe Nokian Tyres umożliwi fińskiemu producentowi testowanie opon letnich, zimowych i wielosezonowych przez cały rok.

W miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się jedynie wypalone słońcem pola, obecnie wyłania się widok kilkunastu torów testowych różnego rodzaju. Pomimo intensywnych opadów w drugiej połowie kwietnia, budowa nowego centrum testowego Nokian Tyres w Hiszpanii postępuje zgodnie z planem.

 

Istotną częścią obiektu jest 7-kilometrowy, owalny tor o pochyłych zakrętach, który powstaje pod bacznym okiem niemieckiego zespołu specjalizującego się w budowie torów krzywoliniowych. Obecnie zajmuje się on topografią toru oraz budową górnej warstwy łuków.

 

Obiekt o powierzchni 300-hektarów położony jest w Santa Cruz de la Zarza, małej miejscowości oddalonej o około godzinę drogi od stolicy Hiszpanii, Madrytu.

Centrum testowe w Hiszpanii to największa w historii firmy inwestycja w testowanie, która pozwoli nam tworzyć produkty jak najlepiej odpowiadające potrzebom rynków wschodzących, zgodnie z przyjętą przez Nokian Tyres strategią. Co więcej, nowy obiekt umożliwi firmie rozszerzenie prowadzonej dotychczas działalności badawczo-rozwojowej. Juha Pirhonen wicedyrektor ds. technologii opon Nokian Tyres

 

W nowym centrum testowane będą głównie opony letnie, całoroczne oraz opony z wysokim indeksami prędkości, gdyż to właśnie one cieszą się szczególnie dużym popytem na wschodzących rynkach Europy Środkowej i Ameryki Pn., gdzie już wkrótce Nokian Tyres otworzy nową fabrykę. Do zadań nowego centrum będzie należało także rozwijanie parametrów bezpieczeństwa nowych produktów.

Testowanie kluczem do bezpiecznych opon

Większość prac przygotowawczych pod budowę ponad 10 torów testowych nowego centrum jest już zakończona: górna warstwa gleby została usunięta; przygotowano też miejsca, gdzie powstać mają poszczególnie tory. Kolejny etap to wymagające niezwykłej precyzji prace budowlane – w tym także układanie kolejnych warstw asfaltu – które w przypadku większości torów mają zakończyć się w 2020 r.

 

Na bardzo zaawansowanym etapie jest budowa owalnego toru: nachylenie południowego łuku jest gotowe, a prace ziemne zakończone. Kolejny krok to profilowanie toru oraz położenie pierwszych warstw asfaltu. Owalny tor umożliwi testowanie opon przy prędkościach do 300 km/h.

 

Nowy obiekt to już trzecie centrum testowe firmy, które ma stanowić uzupełnienie 700-hektarowego ośrodka w Ivalo, gdzie testowane są głównie opony zimowe oraz centrum testowego położonego w pobliżu fińskiej siedziby firmy w Nokii.

Zrównoważone podejście: stosowanie nowych, przyjaznych dla środowiska surowców

Jednym z obszarów zainteresowań działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Nokian Tyres jest roślina zwana gwajulą, która potencjalnie może posłużyć jako surowiec do produkcji opon. We współpracy z lokalnymi ośrodkami naukowymi i partnerami biznesowymi, fiński producent opon rozpoczął uprawę tej rośliny i prowadzi prace badawcze nad jej wykorzystaniem jako substytutu naturalnego kauczuku. Plantacja gwajuli zarządzana jest przez miejscowych rolników.

 

Firma zdecydowała się także objąć ochroną 25 hektarów ziemi budując gniazda dla jastrzębi i sów, a także specjalne wodopoje dla ptaków, które przez kolejne 3 lata objęte będą badaniami. Ponadto, na terenie obiektu firma planuje zasadzić dęby ostrolistne, a także inne gatunki drzew.

 

Źródło: Nokian Tyres

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).