Nokian poleca korzystanie z hotelu dla opon | MOTOFAKTOR

Nokian poleca korzystanie z hotelu dla opon

person Adrian Januszkiewicz 19/11/2018

Sposób przechowywania opon letnich ma ogromne znaczenie dla ich żywotności. Eksperci zgodnie twierdzą, że decydujące znaczenie ma odpowiednia temperatura.

Każdy z nas na pewno nie raz zastanawiał się czy opony lepiej przechowywać w garażu, piwnicy, na balkonie czy może na zewnątrz, w pobliżu domu. Product Manager Nokian Tyres na Europę Środkową, Martin Dražík, podkreśla, że w tym wypadku decydującą rolę odgrywa temperatura.

W przeszłości wielu kierowców przechowywało opony w domowych kotłowniach, w pobliżu bojlerów. Panująca tam wysoka temperatura może jednak negatywnie wpływać na stan opon, prowadząc do ich wysychania, twardnienia, pękania, a w niektórych przypadkach nawet zapalenia. Opony najlepiej przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze nie przekraczającej 15ºC. Zaleca się także chronić opony przed światłem słonecznym, gdyż promieniowanie UV może negatywnie wpływać na ich wytrzymałość. Martin Dražík Product Manager Nokian Tyres na Europę Środkową

Hotel dla opon pozwala pozbyć się problemu ich przechowywania

Coraz większą popularnością cieszą się hotele dla opon. Dzięki nim kierowcy zyskują dodatkową wolną przestrzeń, którą można wykorzystać do innych celów. Hotel dla opon to także świetne rozwiązanie w przypadku, gdy spółdzielnia mieszkaniowa zakazuje przechowywania ogumienia w budynku ze względu na zagrożenie pożarowe. Usługa ta obejmuje nie tylko przechowywanie, ale także mycie i kontrolę stanu opon oraz ich profesjonalny montaż.

Przechowywanie opon w odpowiednich warunkach pozwoli zdecydowanie wydłużyć okres ich użytkowania. Martin Dražík

 

Opony wysokiej jakości poddawane starannej konserwacji mogą służyć kierowcy nawet przez 6 lat. Nie należy ich jednak używać przez okres dłuższy niż 10 lat.

 

Datę produkcji można odczytać z czterocyfrowego numeru znajdującego się na oponie: dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie ostatnie rok produkcji.

 

Przechowywanie opon w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia już po jednym sezonie.

Wysokie ciśnienie wody może doprowadzić do uszkodzenia opony

Zalecenia dotyczące przechowywania opon letnich i zimowych są bardzo podobne. Przede wszystkim opony należy najpierw dokładnie umyć i opłukać. Trzeba pamiętać o usunięciu kamieni spomiędzy rowków bieżnika. Sprawdzić także należy czy na powierzchni oraz ścianach bocznych opony nie pojawiły się pęknięcia ani wybrzuszenia.

Posługując się myjką ciśnieniową staraj się unikać kierowania strumienia wody bezpośrednio na powierzchnię opony, gdyż może to powodować oderwanie się fragmentów gumy prowadząc do pęknięcia opony w czasie jazdy. Martin Dražík

 

Po umyciu opony należy pozostawić do zupełnego wyschnięcia. W miejscu przechowywania nie powinny być one wystawione na działanie środków chemicznych oraz substancji takich jak rozpuszczalniki czy oleje. W razie potrzeby istnieje możliwość zakupienia specjalnych worków ochronnych służących do przechowywania opon.

 

Opon nie należy nadmiernie obciążać, dlatego też należy unikać umieszczania na nich innych przedmiotów w czasie ich składowania.

Przechowując opony jedna na drugiej zaleca się nieznacznie zwiększyć ciśnienie w tej znajdującej się na spodzie ze względu na to, że jest ona narażona na największe obciążenie. Martin Dražík

Przechowywanie opon w dużym skrócie:

  • Sprawdź wiek opon – wymieniaj je na nowe co 6-10 lat
  • Skontroluj stan bieżnika pamiętając o usunięciu kamieni spomiędzy rowków
  • Umyj opony i pozostaw je do zupełnego wyschnięcia
  • Przechowuj opony w chłodnym, suchym i ciemnym pomieszczeniu
  • Chroń opony przed działaniem światła słonecznego oraz substancji chemicznych
  • Dla większego spokoju ducha zdaj się na profesjonalistów korzystając z usługi hotelu dla opon.

 

Źródło: Nokian Tyres

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).