Nissan ogłosił wyjście z rynku rosyjskiego | MOTOFAKTOR

Nissan ogłosił wyjście z rynku rosyjskiego

person Adrian Januszkiewicz 12/10/2022

Komitet Wykonawczy Nissana po zapowiedzi rychłego wycofania się z rynku zatwierdził sprzedaż swoich rosyjskich aktywów instytutowi NAMI.

 

 

W ramach transakcji całość aktywów w Rosji, zarządzanych przez Nissan Manufacturing Russia LLC (NMGR), ma zostać zbyta na rzecz NAMI (Centralny Instytut Badań i Rozwoju Samochodów i Silników) na potrzeby przyszłych projektów związanych z pojazdami osobowymi. Aktywa te obejmują zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe Nissana w Sankt Petersburgu oraz centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie, które będą działać pod nową nazwą.

 

Działania Nissana są następstwem zawieszenia działalności na rynku rosyjskim począwszy od marca bieżącego roku. W związku ze zmianą właściciela NMGR wszystkim pracownikom Nissana na tym rynku przysługiwać ma 12-miesięczny okres ochrony zatrudnienia. Oczekuje się, że sprzedaż zostanie sformalizowana w najbliższych tygodniach, po uzyskaniu wymaganych zgód od właściwych organów. Zgodnie z warunkami transakcji Nissanowi przysługiwałoby prawo odkupu zbywanego podmiotu wraz z zarządzanymi przez niego aktywami przez okres najbliższych sześciu lat.

 

Potencjalna strata Nissana w związku z wyjściem z rynku rosyjskiego szacowana jest na ok. 100 mld jenów (ok. 3,5 mld zł). Niemniej Nissan podtrzymuje swoje przewidywania finansowe zawarte w całorocznej prognozie. Szczegóły mają być podane po dokonaniu dalszej oceny w ramach publikacji corocznych sprawozdań dotyczących wyników za II kwartał, w listopadzie 2022 r.

 

W imieniu Nissana chciałbym serdecznie podziękować naszym rosyjskim kolegom za ich cenny wkład w prowadzoną przez nas działalność na tym rynku na przestrzeni wielu lat. Chociaż nie możemy kontynuować działalności w tym regionie, udało nam się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie mające na celu zapewnienie wsparcia naszym pracownikom – powiedział Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny Nissana.

 

Z uwagi na założenia na bieżący rok obrotowy, zakładające brak działalności na rosyjskim rynku, Nissan pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celów biznesowych w ramach planu transformacji Nissan NEXT i realizuje dalej swoją długofalową wizję Ambition 2030.

 

Źródło: Nissan

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).