Niezadowalający stan techniczny autobusów | MOTOFAKTOR

Niezadowalający stan techniczny autobusów

person Redakcja 8/02/2021

17 z 32 skontrolowanych przez ITD autobusów komunikacji miejskiej na Śląsku straciło dowody rejestracyjne z powodu usterek technicznych.

Inspektorzy śląskiej ITD w pierwszych czterech dniach lutego rozkładali mobilną stację kontroli technicznej na przystankach oraz dworcach autobusowych, gdzie wiele linii komunikacji miejskiej zaczyna lub kończy trasę. Kontrole z jej użyciem przeprowadzono w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach i w Piekarach Śląskich. Inspektorzy sprawdzali przede wszystkim stan techniczny autobusów.

 

W trakcie czterodniowej akcji inspektorzy skontrolowali 32 autobusy miejskie. 17 pojazdów straciło dowód rejestracyjny z powodu usterek technicznych. W 2 pojazdach ujawniono usterki niebezpieczne, które zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W obu przypadkach przewoźnikom grożą też kary pieniężne.

 

Inspektorzy najczęściej stwierdzali w pojazdach usterki układu hamulcowego, np. zbyt dużą różnicę sił hamowania na kołach jednej osi. Ponadto kontrolerzy mieli uwagi do wycieków płynów eksploatacyjnych i zamontowanych szyb bez homologacji, które były wykonane ze sztucznego tworzywa.

Inspektorzy stwierdzili też ciekawą praktykę radzenia sobie kierowców z jasno świecącymi na desce rozdzielczej kontrolkami ostrzegającymi o usterkach układu hamulcowego. Kierowcy zaklejali kontrolkę czarną taśmą, by jej intensywne światło nie przeszkadzało w trakcie jazdy. Taka praktyka sugeruje, że do usterki hamulców nie doszło przed chwilą, tylko było to świadome jej ignorowanie.

Ostatniego dnia akcji do nietypowej sytuacji doszło w Piekarach Śląskich. Tam niektórzy kierowcy autobusów postanowili świadomie uniknąć kontroli ITD. Po skargach od pasażerów, że konkretny autobus nie zjawił się na przystanku, do działań przyłączyli się pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego. Pomogli oni w ustaleniu dwóch autobusów, które ominęły przystanek, gdzie kontrolowano pojazdy.

 

Obawy kierowców tych autobusów okazały się mocno na wyrost, gdyż inspektorzy nie stwierdzili w nich poważnych usterek. Przewoźnicy natomiast odpowiedzą teraz za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym, polegające na omijaniu przystanków na linii regularnej.

 

Źródło: Inspekcja Transportu Drogowego

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).