Niemieckie marki ukarane przez KE za kartel w zakresie emisji spalin | MOTOFAKTOR

Niemieckie marki ukarane przez KE za kartel w zakresie emisji spalin

person Adrian Januszkiewicz 9/07/2021

Kilku niemieckich producentów aut otrzymało od KE grzywny o łącznej wysokości ponad 875 mln euro za praktyki monopolowe na rynku moto.

Komisja Europejska ustaliła, że ​​koncerny Daimler, BMW i Volkswagen (Volkswagen, Audi i Porsche) naruszyły unijne przepisy antymonopolowe, zmawiając się na temat rozwoju technicznego w dziedzinie oczyszczania spalin z tlenków azotu. Komisja nałożyła grzywnę w wysokości 875 189 000 EUR. Daimler nie został nią ukarany, ponieważ ujawnił Komisji istnienie kartelu. Wszystkie strony potwierdziły swój udział w nim i zgodziły się na rozstrzygnięcie sprawy.

Pięciu producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi i Porsche posiadało technologię pozwalającą na redukcję szkodliwych emisji ponad to, co jest wymagane przez normy emisji UE. Uniknęli jednak konkurowania o wykorzystanie pełnego potencjału tej technologii, aby oczyszczać lepiej niż wymaga tego prawo. Tak więc dzisiejsza decyzja dotyczy tego, w jaki sposób legalna współpraca techniczna poszła nie tak. I nie tolerujemy zmowy firm. Jest to niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE. Konkurencja i innowacje w zakresie zarządzania zanieczyszczeniami samochodowymi są niezbędne dla Europy, aby osiągnąć ambitne cele Zielonego Ładu. Ta decyzja pokazuje, że nie zawahamy się podjąć działań przeciwko wszelkim formom działań kartelowych, które zagrażają temu celowi. Margrethe Vestager Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej

 

Pełne stanowisko Margrethe Vestager znajduje się TUTAJ.

 

Producenci samochodów odbywali regularne spotkania techniczne w celu omówienia rozwoju technologii selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), która eliminuje szkodliwe emisje tlenków azotu (NOx) z samochodów osobowych z silnikiem Diesla poprzez wtrysk mocznika (zwanego również „AdBlue”) do strumienia gazów z układu wydechowego. Podczas tych spotkań i przez ponad pięć lat producenci samochodów zmawiali się, aby uniknąć konkurencji w zakresie czyszczenia lepszego niż wymaga tego prawo, pomimo dostępności odpowiedniej technologii.

 

Dokładniej mówiąc, koncerny Daimler, BMW i Volkswagen osiągnęły porozumienie w sprawie rozmiarów i zakresów zbiorników AdBlue oraz w sprawie średniego szacowanego zużycia AdBlue. . Wymienili również poufne informacje handlowe dotyczące tych elementów. W ten sposób usunęli niepewność co do ich przyszłego postępowania rynkowego w zakresie oczyszczania z emisji NOx wykraczającego poza wymogi prawne (tzw. „nadmiernego wypełniania”) oraz zakresów uzupełniania AdBlue.

 

Oznacza to, że ograniczały one konkurencję o cechy produktu istotne dla klientów.

 

Zachowanie to stanowi naruszenie ze względu na cel w postaci ograniczenia rozwoju technicznego, rodzaj naruszenia wyraźnie określonego w art. 101 ust. 1 lit. b) Traktatu i art. 53 ust. 1 lit. b) Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)-Porozumienia.

 

Kartel działał w okresie od 25 czerwca 2009 r. do 1 października 2014 r.

Grzywny

Grzywny zostały ustalone na podstawie wytycznych Komisji z 2006 r. w sprawie grzywien.

 

Ustalając ich wysokość, Komisja wzięła pod uwagę wartość sprzedaży przez strony samochodów osobowych z silnikiem Diesla wyposażonych w systemy SCR w EOG w 2013 r. (ostatni pełny rok naruszenia), wagę naruszenia oraz zasięg geograficzny procederu.

 

Dodatkową obniżkę zastosowano wobec wszystkich stron, biorąc pod uwagę, że jest to pierwsza decyzja o zakazie kartelowym oparta wyłącznie na ograniczeniu rozwoju technicznego, a nie na ustalaniu cen, podziale rynku lub podziale klientów. Kwota obniżki w wysokości 20% uwzględnia, że ​​tego rodzaju zachowanie jest wyraźnie zakazane na mocy art. 101 ust. 1 lit. b) Traktatu.

 

Zgodnie z powyższymi zapisami:

 

  • Daimler otrzymał pełny immunitet, unikając w ten sposób łącznej grzywny w wysokości ok. 727 mln euro.
  • Grupa Volkswagen skorzystała z obniżenia grzywny na podstawie obwieszczenia z 2006 r. w sprawie łagodzenia kar. Obniżka odzwierciedla harmonogram współpracy oraz zakres, w jakim dowody dostarczone przez grupę Volkswagen pomogły Komisji udowodnić istnienie kartelu.
    Ponadto Komisja zastosowała obniżkę grzywien o 10% dla wszystkich stron na podstawie obwieszczenia o ugodzie z 2008 r. w związku z uznaniem ich udziału w kartelu i ich odpowiedzialności za to naruszenie.

 

Źródło: Komisja Europejska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).