Niemieccy producenci aut ukarani przez urząd antykartelowy | MOTOFAKTOR

Niemieccy producenci aut ukarani przez urząd antykartelowy

person Adrian Januszkiewicz 22/11/2019

Niemiecki Urząd Antykartelowy nałożył grzywny w wysokości ok. 100 mln euro na BMW, Daimlera i VW za praktyki antykonkurencyjne przy zakupie stali.

W sprawie głos zabrał Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt (Niemiecki Urząd Antykartelowy):

W latach 2004–2013 przedstawiciele BMW, Daimlera i Volkswagena regularnie spotykali się 2 razy w roku z producentami stali, firmami kuźniczymi oraz dostawcami dużych układów i wymieniali informacje o jednolitych dopłatach za zakup długiich produktów stalowych. Dopłaty do złomu i stopów stanowią znaczną część cen zakupu długiej stali. O ile dopłaty nie były już negocjowane indywidualnie z dostawcami w wyniku tych rozmów, konkurencja cenowa między przedsiębiorstwami w zakresie cen tych składników została wyeliminowana. Andreas Mundt

 

Producenci samochodów wykorzystują w swoich procesach produkcyjnych wiele elementów wykonanych z długiej stali (np. wały korbowe, korbowody, wałki rozrządu, koła zębate i drążki kierownicze). Komponenty te są albo kupowane od firm kuźniczych, albo wytwarzane przez samych producentów samochodów we własnych kuźniach. W tym celu długa stal jest wcześniej kupowana jako surowiec.

 

Stal długa jest zwykle sprzedawana przez producentów stali lub firmy kuźnicze w oparciu o określony model cenowy. Obejmuje to cenę podstawową oraz dopłaty za złom i stopy. W okresie naruszenia dopłat, które wahały się w zależności od kwoty, stanowiły średnio ok. 1/3 ceny końcowej stali konstrukcyjnej, która jest głównym rodzajem stali długiej, o której mowa. Koszty zakupu długiej stali stanowią mniej niż 1% całkowitych kosztów samochodu.

 

W przeciwieństwie do cen podstawowych, dopłaty tradycyjnie nie były negocjowane, ale obliczane według jednolitych wzorów dla całego sektora i dodawane do ceny podstawowej jako oddzielne składniki ceny. W 2003 i 2004 r. producenci stali jednostronnie wprowadzili pewne zmiany w obliczeniach dopłaty, w niektórych przypadkach pod groźbą odmowy dostawy. W odpowiedzi na to dyskusje między producentami samochodów i stali a firmami kuźniczymi zostały podjęte pod patronatem Niemieckiego Stowarzyszenia Stali i Obróbki Metali (Wirtschaftsverband Stahl- und Metallverarbeitung). W rozmowach przedstawiciele producentów samochodów zapewnili się nawzajem, że przyjmą zmiany wprowadzone przez producentów stali i nadal będą przestrzegać ustalonej praktyki jednolitych obliczeń dopłat do cen. W każdym razie robili to do stycznia 2016 r.

 

Firmy uznały fakty ustalone przez Bundeskartellamt i zgodziły się na ugodę. Zostało to uwzględnione przez Urząd przy obliczaniu grzywien, a także fakt, że producenci samochodów współpracowali z organem przez cały czas trwania postępowania.

 

Dochodzenia przeciwko trzem dostawcom komponentów i stowarzyszeniu przemysłowemu zostały zakończone z przyczyn uznaniowych.

 

Decyzje w sprawie grzywien nie są jeszcze ostateczne i można się odwołać wraz z ustaleniami w nich zawartymi do Wyższego Sądu Okręgowego w Düsseldorfie.

 

Źródło: Niemiecki Urząd Antykartelowy (Bundeskartellamt)

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).